Sahte Psikolog; Azra Sarızeybek Kohen

Sahte psikolog radarıma bu kez de Fİ, Çİ, Pİ gibi popüler kitapların yazarı olan Azra Sarızeybek Kohen takıldı. Bugüne kadar merak etmeyip kitaplarına bir kere bile bakmadığım için kendisi gözümden kaçmış. Her şey bu twitin akışıma düşmesiyle başladı. Hemen kim olduğuna baktım.

  • İlk görüşte bir problem yok gibiydi. Fakat CV’sini bir türlü bulamadım. Bu yüzden birkaç yere daha baktım ve aslında psikolog olmadığını İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun olduğunu gördüm. Bu zaten başlı başına bir problem. Tabi dahası da var.

  • Habertürk kanalına psikolog olmamasına rağmen psikolog unvanıyla katılan Azra Sarızeybek Kohen daha önce de birçok yerde yine bu unvanı kullanmış. Ayrıca kadın-erkek beyni farklılıklarıyla ilgili dayanaksız açıklamaları olan Sinan Canan’la da yayınlar yapmış olduğunu görüyoruz.

  • Uzaylılar da olmak üzere birçok konuda açıklamalar yapan Kohen’in psikolog olamamasına rağmen bu unvanla TV’de Covid19’un komple teorisi olduğunu söylemesi psikologların medyada medyum, falcı vb. gibi yanlış tanıtılmasına sebep olmakta ve doğru bilgiye ulaşmayı zorlaştırmaktadır.

  • Peki doğru bilgiye ulaşamazsak neler olur? Hatırlayacağınız üzere Canan Karatay virüsten kelle paçayla korunabileceğimizi, Oytun Erbaş ise virüsün Türk genini etkilemeyeceğini etkilese de salgına yol açmayacağını söylemiş insanları bu ciddi tehdide karşı yanlış yönlendirmişlerdi.

  • Ayrıca Soner Yalçın gibi aşı karşıtları da benzeri bilgi dezenformasyonunu pompalamaya devam ediyor. Aşı karşıtlığı nedeniyle insanların hayatını tehlikeye atan bu kişiler söz konusu Covid19’un aşısı bulunduğunda insanların bu aşıya da şüpheyle bakmasına neden olacaktır.

Mutlaka Oku: Kara Kutu Yüzleşme Vakti; Soner Yalçın

  • Daha yazılacak çok fazla şey var ama bir psikolog olarak uzmanı olmadığım ve bilgim olmayan konularda konuşmamam gerektiği bildiğim için sözü değerli hocalarıma bırakıyor, Türk Psikologlar Derneğini göreve çağırıyorum.

Yazar; Şah Leo a.k.a #GülistanDokuNerede

guest
9 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Anonim
Anonim
26 gün önce

daha derin bir araştırma yapmanız lazım, şuradaki bilgileri teyit ederek başlayabilirsiniz, gerçek araştırmacı gazetecilik bekliyoruz artık.

Anonim
Anonim
1 ay önce

Tamam, sahtekarlık kimsenin kabul etmeyeceği bir konu. Burada sorun yok. Ama bu kadın dışındaki insanları neden hedef aldınız o kısmı anlayamadım. Ayrıca geçmişte domuz gribi aşılarının Afrika’da ki insanlara olan yan etkilerini görmezden mi gelmeliyiz ? Asıl sizin daha aşı çıkmadan aşı seviciliğinize anlam veremedim. Dünyada ilk defa üretilecek olan bu aşının yan etkileri, belki de covid 19 dan daha tehlikeli olamaz mı? Hiç mi sorgulamayalım ? Uzun zamandır sizi ciddi ve objektif olduğunuz için takip ediyordum. Fikrimi değiştirdiniz…

Anonim
Anonim
1 ay önce

Kendisi yine aynı zamanda hobi olarak diş hekimi. Tv kanalına çıkarak hiçbir bilgisi olmadığı flor konusunda halkı yanlış yönlendirmiş diş hekimlerini aşağılamış ve utanıp özür dilemek yerine daha da üste çıkmıştır.

Anonim
Anonim
1 ay önce

“Üçüncü Dünya Ülkelerine Yardım Ekonomisi” okuduktan sonra, doğduğun üçüncü dünya ülkesindense, Londra’da yaşamak… Magazinel psikolog/yazar olmak herhalde böyle gibi bir şey. Doğu – Batı kültürlerindeki farklılıklar hakkında da çalışmaları vardır kesin!

Anonim
Anonim
1 ay önce

Keşke kitaplarını okusaydın. Hiç susmaması gereken biri varsa odur. Kendisine zaten psikolog demiyor. Sıfatlara takılma, söylediklerine bak. Ve kendine değer katmak istiyorsan bir an önce kitaplarını oku! Tanıdığım en güzel cumhuriyet kadınlarından

Anonim
Anonim
1 ay önce

Psikolog unvanı sadece psikolojiden mezun olup yuksek lisansını herhangi bir psikoloji dalında yapanlara verilir.
Klinik psikolog unvanı ise klinik yüksek lisansı yapmış psikoloji mezunları ve PDR bölümleri haricinde şu takdirde verilebilir: Lisansını farkli bir alanda yapmış olan bir kişi klinik yüksek lisansı+ klinik psikolojide DOKTORA yapmak zorundadır.
Bu doktora eğitimi sürecinde kişi psikoloji bölümünde alınan bilim derslerini almadığı için onları tamamlar.
Bunları belirtmemizin sebebi malesef bir meslek yasamız olmadığı için insanlar sahte veya yetersiz eğitim almış psikologlarla görüşüyor. Sizin de takdirinizdir ki topluma yarardan çok zarar veren bir şey bu. Bu yüzden mesleğimizi bu kadar koruma çabasındayız.Filizlenen çiçek

Anonim
Anonim
1 ay önce

Boğaziçi Uni. Klinik Psikoloji masterı ve Liverpool Uni. Davranış Bilimleri sayılmaz mı?

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
1 ay önce

Klinik psikoloji masteri için önce psikoloji okuman gerekiyor ekşiden okuduğun bilgiyle cevap yazman cahillikten yurtdışında kursa gitmek ve sertifika ile bir anda herşey olunabiliyor Türkiye de

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
1 ay önce

Boğaziçi açısından mı dedin bilmiyorum ama pek çok üniversitede klinik psikoloji için 4 yıllık psikoloji okuma zorunluluğu yoktur.İnsanlara cahil diyerek bir şey kazanamazsın.

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Facebook video indir | Yorumlar Libros Gratis | Pdf Free Books Download |
9
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x