Rabia Naz’a ne oldu? (‘Bld başkanından milletvekiline uzanan bir sır perdesi’)

Birkaç gün önce dm geldi. ilgileneceğime söz vermiştim. 6-7 saattir internetten bulabildiğim tüm kaynaklardan konuyu anlamaya çalışıyorum. ailenin iddiasıyla ortada bir cinayet ve bld başkanından milletvekiline uzanan bir sır perdesi var, suçlu(lar) korunuyor. paylaşmak istiyorum.

 • 12 nisan 2018’de giresun’un eynesil ilçesinde 11 yaşındaki rabia naz ağır yaralı olarak evin önünde yerde bulunuyor. hastaneye kaldırılıyor, kurtarılamıyor. intihar olduğu düşünülüyor. fakat sonra baba şaban vatan’ın içini bir şüphe kaplıyor. intihar olmadığını düşünmeye başlıyor.
 • rabia’nın sol ayağı kopar derecesine gelmiş. atardamar kesiği var. böyle bir durumda kan akışı olması lazım ama bulunduğu yerde kan yok. yüksekten düşmeyle/atlamaya oluşması beklenen başka bulgular yok. düşme sesini duyan yok.
 • okuldan dönen rabia’nın çantası başlangıçta kayıp. teras dahil her yerde aranıyor, bulunamıyor. saatler sonra terasta herkesin görebileceği bir yerde bulunduğu haberi geliyor. giresun merkezden gelen polis çantanın üzerine sandalye koyup foto çekiyor.. ?

 • mahalleli o sıralarda siyah bir arabanın hızla geçtiğini söylüyor. araba çarpmasından şüphelenen babaya rabia’nın elbisesindeki talaş ve saman kalıntıları civardaki metruk bir evi hatırlatıyor. çünkü bu ev ahır olarak kullanılıyor. kanın orada temizlenmiş olabileceğini düşünüyor.
 • baba şaban vatan daha sonra yakındaki oto yıkamacıya gidiyor. o gün araba yıkanıp yıkanmadığını soruyor. sadece siyah bir doblo’nun yıkamaya geldiğini, getiren kişinin telaşlı davranışlar sergilediğini öğreniyor. kendi çabasıyla edindiği bu bilgileri emniyetle paylaşıyor.
 • ancak zaman geçtikçe emniyet’in konuyla ilgilenmediğini hatta örtbas etmeye çalıştığını fark ediyor. örneğin ambulansın kamera kayıtları bile alınmamış. hatta silinmiş. emniyet’e göre annesi kızınca rabia’nın psikolojisi bozulmuş, okuduğu kitaplardan etkilenmiş ve intihar etmiş.
 • baba aylar sonra hacettepe üniversitesi adli tıp’tan otopsi talebinde bulunuyor. otopsi sonucu, ölümün yüksekten düşme sebebiyle değil, muhtemelen araba çarpması sebebiyle olduğu şeklinde açıkça raporlanıyor.

 • buna rağmen emniyet ve savcılık nezdinde soruşturma ilerlemiyor. bir dedektif gibi olayı tek başına araştırmak zorunda kalan baba, siyah doblo’nun peşine düşüyor. tarife uygun doblo’nun eynesil belediye başkanı coşkun somuncuoğlu’nun yeğeni tarafından kullanıldığını öğreniyor.
 • baba soruşturmayı etkili siyasilerin durdurmuş olabileceğini ve delil karartıldığını düşünüyor. ona göre @nurettincanikli memleketindeki cinayetin örtbas edilmesi için talimat veriyor. mv @mvcemalozturk de işin içinde. görebildiğim kadarıyla canikli ve öztürk suskunluğunu koruyor
 • babanın iddia ve kanıtlarını paylaşıyorum. bu soruşturmanın emniyet ve savcılık tarafından detaylı yürütülmesi gerekmez mi? öyle olmuyor. aksine dosyayı kapatmaya çalışıyorlar. baba emniyet, savcılık ve diğer her yerde duvara çarpınca sosyal medyadan sesini duyurmaya çalışıyor.
 • baba, müge anlı ile iletişime geçiyor. müge hanım eylül’de ilçeye ekip gönderiyor. 2 günlüğüne gelen ekip evde ve dışarıda çekimler yapılıyor. konu derinleşince birkaç gün daha kalma kararı veriliyor ama bir telefonla aniden tüm ekip ilçeden ayrılıyor. haber yapılmıyor.
 • baba yılbaşında nihayet müge anlı ile iletişim kurduğunu ve anlı’nın “yayınlayamadık ve bu yüzden çok tepki aldık ama maalesef yukarıdan baskı var” dediğini söylüyor. açıkçası konuyu her boyutuyla bilemem ama babaya destek vermem gerektiğini düşündürten şeylerden biri bu oldu.
 • baba sesini duyurmak için miting yapmaya karar veriyor. ekim’de eynesil meydanda yüzlerce kişiyle miting gerçekleşiyor. böylece konu ulusal medyada yer buluyor. babaya içişleri bakanı @suleymansoylu konuyla ilgileniyor diyorlar. baba umutlanıyor ama maalesef yine sonuçsuz kalıyor
 • eynesil’de 11 yaşında çocuk okuldan dönerken acı bir şekilde hayatını kaybediyor. olay akışı ve deliller bir arabanın onu yaralı halde bıraktığını, delil karartıldığını, bürokrasi ve siyasilerin olayı örtbas etmek için çabaladığını, faillerinin arkasının sağlam olduğunu söylüyor.
 • henüz baba ile iletişim kurmadım. kimseyle kurmadım. konuyu birleri örtbas etmeye çalışıyorsa biz de gündeme gelmesi için çabalamalıyız diye düşündüm. babanın (fb.com/saban.vatan.1) neredeyse 1 yıldır süren yakarışını duydum. sesine ses olmak istedim. üzeri örtülmesin istedim.
 • konu araştırılsın. intiharsa intihar, kazaysa kaza, cinayetse cinayet.. gerçekler ortaya çıksın. kirli siyasi hesaplar ve mafyatik bağlar örtbas etmesin. hepsi bu.

 • belki hep birlikte sorarsak makam odalarında artık üç maymunu oynamazlar belki hep birlikte sorarsak gerçek açığa çıkar #RabiaNazaNeOldu ?

müge anlı ekibinden bir düzeltme talebi geldi. aynen paylaşıyorum.

 • Video; Kızı Rabia Naz’ın katilini bulmak için mücadele eden baba Şaban Vatan, Giresun Adliyesi önünde AA muhabirine sitem ediyor. Patronlarınıza iletin diyor!
 • Video; Rabia naz’ın babası; 11 yaşında 70 kilo kız çocuğunun hem çatı kenarındaki engeli hem 4,36 m verandayı aşacak şekilde bir atlet gibi koşup atlayarak intihar ettiğine inanmamızı bekliyorlar!
 • “Rabia naz’ın bulunduğu yeri gösteriyor. ne halde bulunduğunu anlatıyor. “yetkili kişilere sesleniyorum, artık vicdanınızı zorlayın ve faillerin ardına düşün” diyor.”
 • “İntihar süsü”nün temel dayanağı terasta bulunan çantaydı. başlangıçta çanta kayıp. terasta da aranıyor. polisler dahil kimse bulamıyor. 5,5 saat sonra, bir polis ekibi terasa çıkıp indikten sonra, aniden ortalık yerde beliriyor.
 • Son video.. rabia naz’ı en son gören kişi belediye başkanı’nın oğluydu. tanık olarak ifadesi alınmıştı. baba o ifadedeki çelişkileri anlatıyor.

Güncelleme; (26 Nisan 2019)

 • #RabiaNaz soruşturmasında dosyaya erişim yasağı getirildi! Başsavcılığın gerekçesi: Kamuoyu ve sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin önlenmesi. Ailenin avukatı @av_emelbdrklc: İntihar dosyasında gizlilik kararı alınamaz. Demek ki dosya ciddi anlamda cinayet şüphesi içeriyor” dedi!
 • Habertürk’te 3 saat süren programın son dakikalarında @sevilayyaziyor dayanamadı içimde kalmasın dedi ne yaptı etti içişleri bakanı’na rabia naz’ı sordu. kimse sormadan anlatması gerekene, kimsenin soramadığını sordu. cevap maalesef iç karartıcı. aydınlatma niyeti göremedik.
 • Defalarca görüştük dediğiniz aslında 2 defa diye biliyorum @suleymansoylu ekim 2018’de @cemkucuk55 size olayı anlatınca 1 kez telefonla görüştünüz ve şubat 2019’da konu ülke gündemine girince 10 dk yüz yüze görüştünüz. yanlışım varsa düzeltin lütfen.
 • Ama içişleri bakanlığının aylar önce müfettiş gönderdiği doğru.. baba söylemişti, medyada yer aldı. hiçbir şey söylemeden geri döndüler. bir sonuca ulaşmış gibi döndüler ama ulaştıkları sonucu gizlediler. aile bakanlığı müfettişleri de öyle yaptı. müge anlı da öyle yaptı.
 • Rabia naz konusunda “8 aydır haberdarım, ilgileniyorum, hiçbir şey bulamadık” diyorsunuz ama hsk müfettişleri ilçeye gittikten birkaç gün sonra olay yeri polisleri hakkında soruşturma başlatıldı @suleymansoylu ?
 • “düşme dışında bir işaret göremedik” diyorsunuz. düşme olamaz @suleymansoylu fizik kanunları gereği olamaz. “işin ucunda benim personelim çıksa hemen görevden alacaktım” diyorsunuz? hemen görevden alamayacağınız biri mi çıktı?
 • “adli tıp dahil olmak üzere düşme dışında bir şey bulamadık” diyorsunuz, hacettepe adli tıp raporunu sizden gizlediler mi? ayrıca düşme/intihar kurgusunun tek dayanağı çanta.. o da oraya sonradan bırakılmış. tanıklar var. araba çarpması ihtimali ısrarla niçin araştırılmıyor?
 • Baba @VatanSaban ilgisizliğinize sitem ettiği mesajı facebookta paylaşıyor ve belediye başkanı’nın oğlu kahkahalı ifade bırakıyor.. kendinizi baba’nın yerine koyabilir misiniz @suleymansoylu ?

Bu Konu, metin cihan @metcihan Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Güncelleme: 27 Nisan 2019 — 01:40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir