Rabia Naz’a ne oldu? (‘Bld başkanından milletvekiline uzanan bir sır perdesi’)

Birkaç gün önce dm geldi. ilgileneceğime söz vermiştim. 6-7 saattir internetten bulabildiğim tüm kaynaklardan konuyu anlamaya çalışıyorum. ailenin iddiasıyla ortada bir cinayet ve bld başkanından milletvekiline uzanan bir sır perdesi var, suçlu(lar) korunuyor. paylaşmak istiyorum.

 • 12 nisan 2018’de giresun’un eynesil ilçesinde 11 yaşındaki rabia naz ağır yaralı olarak evin önünde yerde bulunuyor. hastaneye kaldırılıyor, kurtarılamıyor. intihar olduğu düşünülüyor. fakat sonra baba şaban vatan’ın içini bir şüphe kaplıyor. intihar olmadığını düşünmeye başlıyor.
 • rabia’nın sol ayağı kopar derecesine gelmiş. atardamar kesiği var. böyle bir durumda kan akışı olması lazım ama bulunduğu yerde kan yok. yüksekten düşmeyle/atlamaya oluşması beklenen başka bulgular yok. düşme sesini duyan yok.
 • okuldan dönen rabia’nın çantası başlangıçta kayıp. teras dahil her yerde aranıyor, bulunamıyor. saatler sonra terasta herkesin görebileceği bir yerde bulunduğu haberi geliyor. giresun merkezden gelen polis çantanın üzerine sandalye koyup foto çekiyor.. ?

 • mahalleli o sıralarda siyah bir arabanın hızla geçtiğini söylüyor. araba çarpmasından şüphelenen babaya rabia’nın elbisesindeki talaş ve saman kalıntıları civardaki metruk bir evi hatırlatıyor. çünkü bu ev ahır olarak kullanılıyor. kanın orada temizlenmiş olabileceğini düşünüyor.
 • baba şaban vatan daha sonra yakındaki oto yıkamacıya gidiyor. o gün araba yıkanıp yıkanmadığını soruyor. sadece siyah bir doblo’nun yıkamaya geldiğini, getiren kişinin telaşlı davranışlar sergilediğini öğreniyor. kendi çabasıyla edindiği bu bilgileri emniyetle paylaşıyor.
 • ancak zaman geçtikçe emniyet’in konuyla ilgilenmediğini hatta örtbas etmeye çalıştığını fark ediyor. örneğin ambulansın kamera kayıtları bile alınmamış. hatta silinmiş. emniyet’e göre annesi kızınca rabia’nın psikolojisi bozulmuş, okuduğu kitaplardan etkilenmiş ve intihar etmiş.
 • baba aylar sonra hacettepe üniversitesi adli tıp’tan otopsi talebinde bulunuyor. otopsi sonucu, ölümün yüksekten düşme sebebiyle değil, muhtemelen araba çarpması sebebiyle olduğu şeklinde açıkça raporlanıyor.

 • buna rağmen emniyet ve savcılık nezdinde soruşturma ilerlemiyor. bir dedektif gibi olayı tek başına araştırmak zorunda kalan baba, siyah doblo’nun peşine düşüyor. tarife uygun doblo’nun eynesil belediye başkanı coşkun somuncuoğlu’nun yeğeni tarafından kullanıldığını öğreniyor.
 • baba soruşturmayı etkili siyasilerin durdurmuş olabileceğini ve delil karartıldığını düşünüyor. ona göre @nurettincanikli memleketindeki cinayetin örtbas edilmesi için talimat veriyor. mv @mvcemalozturk de işin içinde. görebildiğim kadarıyla canikli ve öztürk suskunluğunu koruyor
 • babanın iddia ve kanıtlarını paylaşıyorum. bu soruşturmanın emniyet ve savcılık tarafından detaylı yürütülmesi gerekmez mi? öyle olmuyor. aksine dosyayı kapatmaya çalışıyorlar. baba emniyet, savcılık ve diğer her yerde duvara çarpınca sosyal medyadan sesini duyurmaya çalışıyor.
 • baba, müge anlı ile iletişime geçiyor. müge hanım eylül’de ilçeye ekip gönderiyor. 2 günlüğüne gelen ekip evde ve dışarıda çekimler yapılıyor. konu derinleşince birkaç gün daha kalma kararı veriliyor ama bir telefonla aniden tüm ekip ilçeden ayrılıyor. haber yapılmıyor.
 • baba yılbaşında nihayet müge anlı ile iletişim kurduğunu ve anlı’nın “yayınlayamadık ve bu yüzden çok tepki aldık ama maalesef yukarıdan baskı var” dediğini söylüyor. açıkçası konuyu her boyutuyla bilemem ama babaya destek vermem gerektiğini düşündürten şeylerden biri bu oldu.
 • baba sesini duyurmak için miting yapmaya karar veriyor. ekim’de eynesil meydanda yüzlerce kişiyle miting gerçekleşiyor. böylece konu ulusal medyada yer buluyor. babaya içişleri bakanı @suleymansoylu konuyla ilgileniyor diyorlar. baba umutlanıyor ama maalesef yine sonuçsuz kalıyor
 • eynesil’de 11 yaşında çocuk okuldan dönerken acı bir şekilde hayatını kaybediyor. olay akışı ve deliller bir arabanın onu yaralı halde bıraktığını, delil karartıldığını, bürokrasi ve siyasilerin olayı örtbas etmek için çabaladığını, faillerinin arkasının sağlam olduğunu söylüyor.
 • henüz baba ile iletişim kurmadım. kimseyle kurmadım. konuyu birleri örtbas etmeye çalışıyorsa biz de gündeme gelmesi için çabalamalıyız diye düşündüm. babanın (fb.com/saban.vatan.1) neredeyse 1 yıldır süren yakarışını duydum. sesine ses olmak istedim. üzeri örtülmesin istedim.
 • konu araştırılsın. intiharsa intihar, kazaysa kaza, cinayetse cinayet.. gerçekler ortaya çıksın. kirli siyasi hesaplar ve mafyatik bağlar örtbas etmesin. hepsi bu.

 • belki hep birlikte sorarsak makam odalarında artık üç maymunu oynamazlar belki hep birlikte sorarsak gerçek açığa çıkar #RabiaNazaNeOldu ?

müge anlı ekibinden bir düzeltme talebi geldi. aynen paylaşıyorum.

Bu Konu, metin cihan @metcihan Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Updated: 25 Şubat 2019 — 15:20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir