Şeytan Ayrıntıda Gizlidir!

PİAR’ın Son Seçim Anketi Analizi! (‘Erdoğan’ın oy kaybı durdurulamıyor!)

ERDOĞAN’ın meydanlarda seçmenin beklentisini karşılayacak vaatlerde bulunamaması, seçmenin gündemini yakalayamaması, AK Parti ve ERDOĞAN’ın oy kaybının durdurulamamasının başlıca nedenlerindendir.

 • CHP, Muharrem İNCE’nin iyi performansı sayesinde ilk defa kazanma ümidi verebiliyor olmanın da etkisiyle «tembel muhalif» dediğimiz seçmenleri sandığa çekerek oy oranını eski seviyesine getirmiştir.

 • Ayrıca Kemal KILIÇDAROĞLU’nun, referandum öncesinden başlayan «Merkezdeki makul lider» algısının, ittifakın sağlanmasının da etkisiyle güçleniyor olması ile CHP, 7 Haziran ile 1 Kasım arasında Ak Parti’ye kaptırdığı %1,5 civarındaki oyları da geri alabildi.

 • İyi Parti ve Meral AKŞENER, Muharrem İNCE isminin açıklanması ile CHP’ye bir miktar oy kaybetmişti, aynı süreçte ekonomide bozulmanın artması ile birlikte Merkezde kalan tek sağ parti olarak öne çıkmaya başladı ve AKP ile MHP tabanından oy alarak bu açığı büyük ölçüde kapattı.
 • Diğer bir dikkat çekici sonuç ise her iki ittifakında dışında olan HDP’nin baraj sorunu yaşamaması için verilecek oylarla birlikte, barajı çok rahat geçeceği ve Kürt siyasi hareketi tarihinin en yüksek oy oranına ulaşacak olmasıdır.
 • Birincil etken Baraj endişesi olsa da HDP’nin bölgedeki listelerinin halka hitap etmesi, batı metropollerinde ise Veli Saçılık , Barış Atay, Ahmet Şık gibi hem aktivist sola hem de eylemsellik yanlısı Erdoğan karşıtlarına hitap edebilen adayların etkisi de çok önemlidir.
 • Saadet Partisi millet ittifakında yer alarak hem bu ittifaka karşı yapılacak olan din soslu kara propagandayı kesmiş oldu hem de kendisi için baraj sorununu yok ederek, özellikle kırsalda, Ak parti tabanındaki «endişeli muhafazakarların» oylarını alarak iyi bir ivme yakaladı.
 • Ak Parti diğer tüm muhalefet partilerine karşı –özellikle- ekonomi etkisiyle oy kaybettiği gibi, yerelde listelerden duyulan memnuniyetsizlik sebebiyle de Cumhur ittifakına oy vermek isteyen fakat listeleri beğenmeyen seçmenlerini MHP’ye kaptırıyor.
 • Cumhurbaşkanı adaylarını değerlendirecek olursak, ERDOĞAN ; Özellikle batılı yaşam tarzını benimsemiş üst orta sınıf Ak parti seçmenine eskisi kadar çekici gelmiyor.
 • OHAL’in kalıcı hale gelmesi, Ekonomideki kötüleşmenin ERDOĞAN’ın ekonomik gerçeklikten kopuk, popülist söylemlerinden kaynaklı olduğunun düşünülmesi sebebiyle, üst orta sınıf seçmen için Erdoğan cazibesini kaybediyor.
 • Muharrem İnce, adaylığı açıklandıktan bu yana son derece pozitif bir kampanya yürütüyor. Kampanyasında eğlenceli, makul, kibirden uzak bir görüntü çizmesinin yanı sıra her toplum kesiminin problemlerini anlatması, Ak Parti’nin eğitim politikası gibi konuları açıklayıcı ve  yapıcı şekilde eleştirmesi de üst orta sınıf muhafazakarları da yakalamasını sağlıyor. . Fakat Muharrem İnce’ye olan ilginin büyüklüğü medya ve sosyal medyaya yansıyandan bir miktar düşük olabilir.
 • Şöyle ki Muharrem İNCE ismi açıklanmadan önce, Abdullah GÜL ismi konuşuluyordu ve bu isim CHP tabanında hem tepkiyle karşılanmış hem de bir yılgınlığa sebep olmuştu. İNCE isminin açıklanması ile CHP tabanında çok büyük bir sevinç oluştu.
 • Bu sevinç İNCE’nin mitinglerinin dolu geçmesini sosyal medyada CHP taraftarlarının daha dominant hale gelmesini sağladı. Medyada, Muhalif adaylar içerisinde sadece Muharrem İNCE’ye yer veriliyor olması da ona olan ilginin gerçekte olandan fazla görünmesine sebep olmuş olabilir.
 • Yani aslında Muharrem İnce, görünen gerçekliğin aksine sadece CHP tabanından oy alıyor olabilir. Böyle bir yanılsama varsa bile şuan bunu ölçümleyebilmek çok mümkün gözükmüyor.
 • Meral AKŞENER ise Muharrem İNCE’nin aksine medya görünürlüğünün az olması sebebiyle olduğundan daha küçük bir desteğe sahipmiş gibi görünüyor olabilir. Meral AKŞENER’İN hitap ettiği kitleler kırsal ağırlıklı, milliyetçi ve muhafazakar seçmen grubudur.
 • Bu grup ise İçanadolu , Doğu Anadolu ve Karadeniz’de öbeklenmiş medya ve sosyal medya etkileşimi çok az olan, İstanbul eksenli medyada görünür olmayan bir seçmen grubudur. Hep bahsedilen ve ölçümlenmesi zor olan «dip dalga» bu gruptan gelebilir.
 • Selahattin DEMİRTAŞ artık Kürt seçmenler için bir fenomendir. Demirtaş isminin Kürtler haricinde kalan demokrat seçmenlere de makul geliyor olması hem partisinin etki alanını genişletiyor hem de ikinci turda ortaklaşmayı kolaylaştırıyor.
 • Demirtaş’ın adaylığı bıkkın Kürt seçmelerin seçime ilgisini artırarak seçimlerin ikinci tura kalmasını kolaylaştırmıştır. Ancak insanlarda Demirtaş’ın nasılsa ikinci tura kalmayacağı önemli olanın HDP’NİN BARAJI GEÇMESİ olduğu algısı oldukça yerleşiktir. Bu sebeple Demirtaş partisinden bir miktar daha az oy alacaktır.
 • Temel Karamollaoğlu’nun adaylığı seçimi kazanmaktan çok Ak Parti ve ERDOĞAN’DAN kopan muhafazakar seçmenin alternatifsizliğini ortadan kaldırması açısından önemlidir.

Bu Konu, Kadir ATALAY @kadiratalaypiar Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Amacımız Twitter gündemindeki konuları, Twitter kullanmayan, Türkiye’nin ve Dünya’nın gündeminden bihaber yaşayan vatandaşlara ulaştırmak!

Sizler için daha çok içerik derleyecek editörler edinmek ve sitemizin altyapısını yenilemek amacıyla desteklerinizi bekliyoruz!

Bu doğrultuda, Çorbada benim de tuzum bulunsun, diyen Arkadaşlara ulaşabilmek adına bu patreon   hesabını oluşturduk!

Umarız gönüllü olarak devam ettirdiğimiz bu çalışmalarda bize destek olursunuz…

https://www.patreon.com/mutlakaoku

3 Yorum

Yorum Ekle
 1. Bu mhp 7,3 aldın, gelsin birde benimkini alsın.

 2. Siz öyle zannedin o sarı renkli dikdörtgen daha nerelere inecek 😂

 3. Koy dötüne rahvan gelsin anketin 🙂 yav seçim hileli… Gerçekler sandıkta olmayacak

Bir Yorum Bırak! ('Küfür Yok Beyler, Küfür Yok!')

Mutlaka Oku! #Bilgiseli & #Flood © 2017 | Gizlilik Politikası | Tanıtım Yazıları | Pdf Kitap İndir | Yorum |