Muhafazakâr ve Muhafazakârlık

Flood'un Yayınlandığı Tarih:14 Kasım 2019 @ 07:45

Türkiye’de muhafazakar yok, öyle olduğunu sanan kültür cahili milyonlar vardır. Kültürsüzlüklerini kapattıkları tek kelime “muhafazakar” olduğu için buna sığınılır. Gelinlik kültüründen başlayalım. Katolik adetidir beyaz gelinlik. Vura vura öğreteceğiz bu akşam.
 
 • Muhafazakarlık bir ekoldür. Geleneksel ve sosyal adet ve kurumları korur ve mimariye dek bir inatla görünümünü muhafaza eder. Muhafazakar dediğinizde akla dünyadaki en muhafazakar toplum olan İngilizler gelmelidir. En dindar demiyorum dikkat edin. Çünkü bizde algılanış bozuk.

 • Neyi ne kültürden aldığınızı bilmeden kabul etmemektir muhafazakarlık. Eski görüntüyü, kurumları muhafaza etmek, geliştirmek ama muhafazacılığı birinci önceliğe almaktır. Bu çift, Osmanlı’nın son dönemindeki ermeni Katolik bir çifttir. İlk beyaz gelinlikli resimlerdendir bu.

 • Muhafazakar? Neyin muhafazakarı? Çocuklarına Cavit koyan, Dilruba koyan kaç muhafazakar biliyorsunuz? Dünyada muhafazakar birileri varsa İngiltere’dedir onlar. Hayvan pazarına sığır almaya giderken bile bazısı hala ekoseli takım elbiseler ve papyonlarla giden İngilizlerdir.

 • Londra’da taksilerin hala değişmemiş olması ve eski model taksilerin kullanılması bu sebeptendir. Yeni taksiler bile eski görünümlü olarak üretilir.Otobüsleri bile bu şekildedir. Muhafazakar ruh, şehirciliğe de yansımıştır. Şehir görünümünde özellikle evlerde eski tarz korunur.

 • Uyduruk sentetik hakim giysilerive yine uyduruk avukat cübbesi değil, baktığınızda ülkedeki bir kurumun yüzlerce yıllık geçmişi olduğunu size hatırlatan başlıklar takar İngiltere’deki hakimler ve Barrister’lar yani avukatlar. Budur işte muhafazakarlık. Uyduruk gelinlikler değil.

 • Beatles’ın en yadırgandığı yanı, muhafazakar bir ülkede müzik kültürüne aykırı sözlerle şarkı yapan ve enteresan tavırları ile yaramaz çocukları andıran grup üyelerinin bu şöhreti yakalamış olmasıydı.Hala da İngiliz yaşlılar Beatles’ı sevmez ve kültürlerini bozduğundan yakınır.

 • Ülkedeki “sığır kültürü” bir şekilde kendisini yeni nesle klonlayıp semirerek devam ediyor.Sırf bu gelinlik adeti sebebyle bindallı kültürü yok oldu ve ustaları neredeyse bitti. Kadınlarımızı aptal pamuk şekerleri ve saten topları haline getirerek yok ettik kendi adetlerimizi.

 • Eski gelinliklerin aksesuarlarından olan telkari bile bitmek üzeredir. Tabiattaki bir canlıyı yok ettiğinizde beraberinde ona bağlı hayat süren onlarca tür yok olur. Kültür de böyledir. Toprak oluşumu gibi yüzlerce yılda oluşur ve şekillenir. Birini alırsanız diğerleri biter.

 • Bu beyaz, Katoliklikteki Meryem anaya öykünmekten doğmuştur. Günahkar doğan kadının, vaftizle arınması ve pisleneceği diğer gün (gerdek) Meryem ananın saflığına sığınması gibi bir mantığı vardır.Yani bunu uzun uzun araştırıp konuştuğunuzda bu sonuca çıkıyor.Neden beyaz? Buymuş.

 • Doğu kültüründe beyaz olmaz gelinlik. Ya hep ya kısmen kırmızı veya parlak renklerdir. Türkmenlerde halen gelinlik kırmızıdır. Hintlilerde de kırmızıdır.Buna isterseniz sığır değil maymun kültür de diyebilirsiniz zira taklit ediyorsunuz resmen. Ama aldık ve bitti. Maymunlaştık.

 • Başını da kapatsanız, kuyruk da taksanız, topuz da koysanız, üzerine ayetler de yazsanız o sizin değildir,muhafazakar da değildir. Oysa kendinize ait olanı geliştirebilir ve bu günlere taşıyabilirdiniz. Bakın size Balkanlardan gelinlikleri gösteriyorum. Arnavut ve Boşnaklardan.

 • Cahil toplumlar, yaşadıkları günü, geçmişleri gibi sanırlar. Dedeleri de kolbastı oynuyor sanırlar oysa o tepinmenin yeni olduğunu bilmezler. Anadolu’da daha 50’lerde terk edilen (DP dönemi) gelinlik adeti, Balkanlarda gariptir ki bazı yerlerde 80’lere dek var olmayı başarmış..

 • Katolik İskoç adeti olan beyaz gelinlik yerine kaç muhafazakar kırmızı giyer? İlk olarak Kraliçe Mary ve Victoria giymişler bunu. Bizim kültürümüzde gelinlik kırmızı değil miydi? Beyaz da neyin nesi? Bunu neden hiç bir muhafazakar sorgulamaz? Çünkü muhafazakarlık BOŞ EZBERDİR!

 • Vur kafana sevgili ülkem! Demirle, tunçla, kerpiçle, taşla vur! Müftülerinin,muhafazakar liderlerinin zerresini taşıyamadıkları geleneklerine son mezar suyunu döken de senin çocukların olacaklar.Bitmişliğinin adını ne koyarsan koy, kaderin köksüzlüktür! Köksüz ağaçsa odundur.

 • Gelelim mi cehaletin diğer boyutuna? Çocuğuna sahillerin (Lara, Alara, Patara) adını koyanla Arap yarımadasından Hira, Sefa, Merve dağ ve tepelerinin adını koyanın fazla bir farkı yoktur. İki taraf da kendi kültürünün zır cahilidir! Ama 1.nin muhafazakarlık iddiası yok zaten.

 • Garip olan şu ki İslami ve Laik kesim diye beliren ayrışmada olan kültürümüze olmuştur. Lütfüler, Şükrüler, Rauf’lar eski ilkokul sıralarında rastladığımız karakterler olarak kaldılar. “Abd” ile başlayan isimler ise lanetlidir sanki. Verilmez. Çünkü kulluğun yönü de değişti.

 • Zaman makinası ile 100 yıl geriye gitseydiniz. Baştan aşağı beyaz gelinlikle dünya evine girmek istediğinizde “Ermenilerin adetine neden meraklandın?” diye tepki duyarlardı size (fotodaki). Şimdi ise tesettür gelinliklerin vazgeçilmezidir. Muhafazakarlık yok, hiç olmadı ki..

 • Şaban ismi ise neredeyse unutuldu. Allah’tan bu ismi yaşatan sevgi dolu bir “Şaban” karakteri var hala eski filmlerde. O filmlerden dolayı çocuğuna Şaban adını koyan bile olmadı. Sanıyorum kolay kolay olmaz da. En can alıcı soruya geliyor ve flood’u bitiriyorum.

 • Şehirlerimizin iğrenç görüntüsüne ve müsebbibi olan kimisi “Cumhuriyetçi” kimisi “Milli İradeci” beton aşığı partili müteahhitlere hiç girmiyorum. Şimdi bana kendini Osmanlıcı ve “muhafazakar” olarak tanıtan kişiye tek sorum şudur. ÇOCUĞUNUN ADINI NE KOYDUN? Siz de sorun.

Yazar; Dr. Yüksel Hoš © Jxlhš

guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
trackback
Siyasal İslam ve Seküler Kesim - Mutlaka Oku
1 yıl önce

[…] Mutlaka Oku; Muhafazakâr ve Muhafazakârlık […]

Aklından geçenleri yazamayan
Aklından geçenleri yazamayan
1 yıl önce

Günümüzde muhafazakarlık kelimesi kadının başını kapatmasından ibaret sayılmaktadır. Erkeğin ise iki ayet ögrenip, genel anlamda yapılan sohbetlerde fırsatını bulunca hemen okumak ve anlamını söylemektir. Ama gel gelelim muhafazakar gibi gözüküp, adını bile telaffuz edemediğim son model araçlara binerken akıldan uçup gider. Sonra elin gavurunun yaptığı telefondan, aynı şekilde facebooka girip bir kaç osmanlıca cümleyle bide islamla alakalı bi şey yazdınmı o iş tamam.

Not: Muhafazakar yeri geldiğinde İtalyanlar gibi Türk döneri yememektir…

trackback
Hayat Tarzları - Mutlaka Oku
1 yıl önce

[…] Ancak benim bloğumda yayınladığım Yedinci Nesil isimli yazımda ileri sürdüğüm şöyle bir tez var: Türkiye modernleşme tarihinde ilk kez bu nesilde geçmişten radikal bir kopuş yaşanacak. Cumhuriyetin ilk 50 yılında modernizmle muhafazakarlığın karışımı ılımlı bir kültür egemendi. Muhafazakâr ve Muhafazakârlık […]

Anonim
Anonim
1 yıl önce

İşe yapamazlar tepişmekten başka düşündün düşündüm karar verdim
😂

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
4
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x