Kürt Devleti Kurulacak mı?

Bir analiz yapacağım. Ama sonunda söyleyeceğimi başında söyleyeyim: Erdoğan Kürt devleti kurmak için Suriye’ye girdi!

  • Kürt devletini hızlandırmak için bir katalizatör gerekiyordu. Erdoğan faşistleşerek bu misyonu eda edecek, ediyor.
  • Kürt realitesi bir ortadoğu gerçeğidir. Geniş anlamı ile Batı bu realiteye 150 yıldır çok büyük yatırım yaptı. Çok derin ilişkiler kurdu. Kürtlerin tam bağımsız bir devleti yok. Ama emin adımlarla bir Kürt devleti kurmaya doğru gidiyorlar. Bunu görmemek için kör olmak gerekir.
  • Kürtlerin bir devletinin olmasını Ortadoğu’daki yerli hiçbir aktör engelleme gücüne sahip değil. Türkiye dahil. Aslında bazen bu realite üzerinden zaman zaman siyaset üretildi. Ama çoğu zaman millyetçi söylemlerle bu gerçeçi tavır göz ardı edildi.
  • Barışpınarı Harekatı sonrası dünyanın gösterdiği tepki Türkiye’nin yanlış ata oynadığını ortaya koydu. Batı Kürtleri yalnız bırakmayacak. Erdoğan harekatı durdurmazsa(ki zannetmiyorum) Batı Kürtlerin hamiliğini üstlenecek. Türkiye bu süreçten çok ağır kayıplarla çıkar.
  • Şu anda Rusya ve ABD bir hareketi ile Türkiye’yi çok zor durumda bırakabilir. Türkiye ikisinden de izin almışa benziyor. Ancak bu izinin Saddam’ın Kuveyt’e girmesine müsaade edilmesi gibi muğlak bir izin olduğu görülüyor. Özellikle ABD’nin zikzakları bunu gösteriyor.
  • Bir adım sonrasında Türkiye NATO’yu karşısında bulursa hiç şaşırmayın. Zaten bunun emareleri var. Bir NATO müdahalesi ise Türkiye’yi tamamen Avrasyacıların kucağına iter ve artık dibi görünmeyen bir kuyuya yuvarlanmaya başlarız. Demokrasi hedefi olmayan bir ülke oluruz.
  • Demokrasi hedefi olmayan bir ülke Erdoğan’ın ve Avrasyacıların hedefidir. Ancak Erdoğan siyasi mevta olduğunda ya da bu trenden indiğinde geriye Avrasyacılar kalacak. Ülkeyi perdesiz ve kanırtarak yönetmek isteyecekler. O zaman gerçekler gün yüzüne çıkar. Ama umarım geç olmaz.

Yazar; Harun Odabaşı

16
Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar
8 Yorum Konuları
8 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
12 Yorum yazarları
MEHMET ipekoğluAnonimAnonimozzSerkan aydin Son yorum yazarları
trackback

[…] Fakat Davutoğlu döneminde Suriye’de yapılan tarihi hata Irakta yapılırsa sonucu bir Pkk Devleti olur. Devletimiz milletimiz için hayırlısı neyse olsun. […]

MEHMET ipekoğlu
Ziyaretçi
MEHMET ipekoğlu

Kaybedilen toprak geri alınmaz ama maddi kayıplar oyle veya böyle kazanılabilir.kaderci bir tavırla gelişmeleri Türkiye seyreytelimiydi?
Aslında en başta yapılan yanlış ve hükümetin aptalca tercihi ülkeyi bu noktaya getirdi.Keşke hesap soracak bir merci olsa.

trackback

[…] Kürt Devleti Kurulacak mı? […]

trackback

[…] Kürt Devleti Kurulacak mı? […]

trackback

[…] Kürt Devleti Kurulacak mı? […]

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Sıçmanın yazıya dökülmüş hali 🙂 Hangi batı ? terör örgütlerinin hamiliğini yapan batı mı demokrasi beşiği. Kendilerine yontmaktan başka yapabilecekleri bir şey yok Türkiye sözkonusu olduğunda. Avrasyacı değilim, ama batının (Ab, Abd)yaptıklarına bakınca ben önce sınır komşularımnla iyi geçinmeliyim diye düşünüyorum. Sular durulduğunda Rusya nın başını çektiği Çin,İran ve Suriye gibi ülkelerle ticari ilişkilerimizin temelini atmalıyız. Yıllardır hem insanımızı hem ekonomimizi vuran terör örgütleriyle yatağa giren batıyla değil. (Buna yavşak araplar da dahil) Evet yanlış Suriye politikamızın sonuçları bugün yaşananlar. Mehmetçik zaten görevini layıkıyla yerine getiriyor. Fakat şu süreç bir tamamlansın, göreceğiz siyasi süreç başlayınca yapılan hatalardan dönülüp dönülmediğini.

Serkan aydin
Ziyaretçi
Serkan aydin

Hayatımda okuduğum en safsata yazılardan..mugalata ve demogoji kokan spekülatif bir yazı.batidan ayrılır yüzümüzü avrasyaya dönersek demokrasi hedefinden yüzümüzü dönecekmisiz.birakin artık bu retorik kelimelerle demode olmuş sözde cikarimlarinizi pazarlamayı.artik bu ülke bunları yemiyor.tam bir nato ağzıyla yazılmış bir yazı.demokrasi mefhumuna emsal olarak gösterdiğiniz bati demokrasinin ırzına geçmiştir hangi demokrasi..batida demokrasi batı ülkelerinin çıkarı mevzubahisken kendileri için geçerli bir kavram bir davranıştır.iragi suriye yi arap baharı ile afrika ulkerini parcalamak afrika yi sömürmek mi demokrasi.demokrasi yalaniyla yıllardır türkiye yi batıya entegre etme vaadiyle kandirdilar ve gudumlerine aldilar..batidan bize hayır gelmediği gbi türkiyenin bekası ve payidarligine en büyük tehdit gelecekte batıdan gelecektir avrasyadan değil.. bunu 15 temmuzda da gördük, suanda bati birlik olmuş pkk yi nasıl destekleyip arkalarında durmaları ile türkiyeyi tehdit etmeleri ilede görüyoruz.adamlar tehdit ederek guneyimizde kürdistan kurdurmaya çalışıyor operasyon yapıyoruz diye tehdit üzerine tehdit yiyoruz kalkıp hala demokrasi batı diyorsunuz aklımızla ya alay ediyorsunuz ya sizde zerre akıl yok ya batıya stockholm sendromu ile tapiyorsunuz ama bence art niyetli satılmış adamların tekisiniz.turkiye için en büyük tehdit suan kurdistanin kurulmasıdır ve biz bunu engelliycez.yok nato saldırır miş yok abd saldırır miş tabiki bunun bir bedeli olucak ama bu bedeli ödemeye hazırız eğer şimdi odemezsek ilerde ödeyeceğimiz bedel daha fazla olacaktır.bu arda en fazla yapacakları şey ağır bir ambargo koyarlar o kadar..bati ağzıyla konuşmayın burda.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Epey bocalamışsın.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Irakta neden kurt oluşumunu engellemediniz o zaman

Serkan aydin
Ziyaretçi
Serkan aydin

Engellemediniz derken??sen türk degilmisn bu ülkede yasamiyormusnda yabancı turkiyede azadeymis gbi bir ağızla konuşuyorsun..irakta durum çok daha farkli. Abd ve ingiltere irahi işgal etmiş ve tam bir kaos keşmekeş dönemin olduğu bir zaman diliminde barzani özerkligini deklare etti ve amerikanin hamiliğine girdi.turkiyenin bunu engellemesi çok zordu.suan bile suriyede operasyon yapıyoruz ve tüm dünya nerdeyse bize karşı arap ülkesi bile bize ambargo koymakla tehdit ediyor avrupa tehdit üstüne tehdit ediyor.keza 2 sene once barzani bağımsızlığını israilin perde arkasından destegiyle ilan etmeye çalıştı fakat türkiye ırak ve iranin baskısıyla geri adım attı.

Serkan aydin
Ziyaretçi
Serkan aydin

Neyi yada hangi soylemimi bocalamisim onuda belirtte öğreniyim aydınlanayim..

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Gorunen sudur; irakta kurt olusumuna izin verdik, simdi suriyede bir kurt olusumuna izin verecegiz. Daha sonra arada olan bolge, yani turkiyedeki dogu bolgesi dahil kocaman bir kurdistan kurulacak. Hukumet zaten Kürdistan deyip duruyor, Siz hiç duymadınız sanırım bu söylemleri.

Serkan aydin
Ziyaretçi
Serkan aydin

O söylemler daha cok fetocularin akpli detaylara empoze ettiği dayattığı bir terim ve projeydi.feto abd nin bir taşeronu olduğu için abd nin icazeti ile feto aracılığı ile akp bu saçma politikaları icra etti.bunu kabul ediyorm zaten.ama bu tamamen fetocularin Türkiye yi uzun vadede sinsice parçalamak için türkiyenin dis politika ve iç politikada faliyete soktuğu planların bileskelerinden biri idi..ama akp yanlıştan döndü yaptığı hatayı anladı.tabi akpde hala daha kripto fetocular var.akp fetocularla ciktigi yolda yapmis oldugu hainliği görünce bundan pişman oldu ve sorumlulugun mesuliyetini vermiş olduğu korku ve vicdan azabiyla suan yapmis oldugu pisligi temizliyor.kurdistani kurdurmaya çalışan biri ne içimizdeki doğudaki şehir ayaklanmalarini bastirir ne zeytin dali operasyonunu ne fırat kalkanı operasyonunu nede sanki baris pınarı operasyonunu icra ederdi..fakat çözüm süreci tam bir feto kumpasi ve telkini ile hükümete dayatılması bir hainlik ti..15 temmuz gerçekleşmiş olsaydı kürdistan çoktan kurulmustu..mantik ve analiz hatası yapıyor olayları okuyamiyorsin.ezbercisin

ozz
Ziyaretçi
ozz

Tamamen doğru ve gerçekçi bir analiz, tebrikler

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Cahil, beyinsiz. Sen demokrasinin ne olduğunu öğren öyle gel. Aptal aptal çırakım yapıyorsun. Batı demokrasinin ırzına geçti diyorsun, Afrika’yı parçaladı diyorsun? Bu kendi ülkesindeki demokrasinin başarısıdır sığır. Uzaydan mı geldin sen, her şeyi güllük gülistanlık mı sanıyordun? Geri kalmış insanlar, milletler güçlülerin kulu, köpeği, kalkanı olmaya mahkumdur, senin ülkende kast sistemi yok mu? Demokrasi ya da diktatörlük ikisi de ülkeyi bok çukuruna götürür, millet zengin diye, bir güçlünün akrabası diye, yandaş diye cahil ve boş teneke insanları yönetici seçerse.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Kürtlerin kaderinde yapılanda devlet kurmak bir hayelse onları kullanan zalimlerin kaderinde aynıdır olacaktır😊👎

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Facebook video indir | Yorumlar Libros Gratis |