Kredi Kartı ve Banka Hesap güvenliği

Flood'un Yayınlandığı Tarih:12 Aralık 2019 @ 02:54

İddia doğru çıktı! Türkiye’de yaşayan 455.000’den fazla kişinin kredi kartı bilgileri e-ticaret siteleri üzerinden çalındı! Bilgilerin Joker’s Stash isimli “En büyük kart mağazası”nda satıldığı belirtildi. “Son zamanlarda TR’deki en büyük kredi kartı sızıntısı” diyebiliriz.

 • Banka hesaplarınızı ve kredi kartlarınızı koruyun.1- İnternet ve mobil ödemeye hesaplarınızı kapatın.
  2- Banka uygulamaları yerine tarayıcılar kullanın.
  3- Bankanızın sitesine girerken HTTPS (güvenli site) olduğuna dikkat edin.
  4- IP, saat ve limit sınırlandırması getirin.
 • 5- Bankalar kişisel bilgilerinizi mail yoluyla talep etmez. Kişisel bilgilerinizi talep eden mailleri ciddiye almayın. İnternet bankacılığı kullandığınız cihazlarda güncel anti-virüs uygulamaları kullanın. Sosyal medyadaki ‘sponsorlu’ banka reklamlarına tıklamayın.
 • 6- İnternet kafeler, ortak kullanıma açık iş yeri bilgisayarı, hastane – kafe ağı gibi başkalarına ait ya da başkalarının erişimine açık olan bilgisayarlarda veya ağlarda internet bankacılığı işlemi yapmayın.
 • 7- Yakınlarınızın ismi, doğum günü, tuttuğunuz takımın kuruluş yılı gibi özel gün ve tarihleri, telefon numaranız gibi tahmine açık bilgileri şifre olarak seçmeyin. Şifrelerinizi online ortamda kayıtlı tutmayın.
 • 8- İnternet bankacılığını mobil uygulama üzerinden kullanacağım derseniz; cihazınızın uygulama marketi (Google Play, App Store, Windows Store vb.) dışındaki ortamlardan uygulama indirmeyin. Bankalar, uygulama marketleri dışında uygulama sunmazlar.
 • 9- İşletim sistemlerinizi güncel tutun.
  10- Kaynağını bilmediğiniz programları bilgisayarınıza yüklemeyin, ‘.exe’ uzantılı programlara özellikle dikkat edin.
  11- Akıllı SMS sistemini kullanın.
  12- Kişisel Firewall programları kullanmayı unutmayın.
 • 13- OTP kullanmak güvenliğinizi arttırır.
  14- Şifrelerinizi belirli sıklıklarla değiştirin.Not: 455.000 kişinin sadece kredi kartı bilgileri değil, telefon numarası ve adres bilgileri de çalınan veriler arasında. 

  Flood bitti, okuduğunuz ve paylaştığınız için teşekkürler.

Yazar; Zet Lorento

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
mutlakaoku.com |
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x