İzlediğimiz Dizi ve Filmler Algılarımızı Nasıl Yönetiyor?

1989 yılı.. Türkiye ilk defa yabancı menşeili pizza dükkanlarıyla tanışır. Türkiye’ye birkaç dükkan açarak pazarın nabzını yoklayan ünlü marka aldığı sonuçla şoka girer. Bekledikleri gibi olmaz. Boğazına düşkün olduğu için pizzayı seveceğini düşündükleri Türk tüketicisi..

 • Türk tüketicisi, pizzayı sevmez. Dükkanlar kapatılır. Geri dönülür.. 1991 yılı.. Murakami-Wolf-Swenson Productions’ın ürettiği bir çizgi film dünyada büyük ilgi görür.. Yapımcı şirket Türkiye’deki bir özel kanala bu çizgi filmi teklif eder..
 • Kanal şaşkındır, fiyat gerçekten olması gerekenin %10’udur. Adeta kapandaki peynir gibi duran bu teklifi kaçırmaz özel kanal.. Yayınlanmaya başlar.. Çizgi film Türkiye’de de çok tutulur. Oyuncakları, rozetleri, kartpostalları, defterleri ve kitap kapları ile..
 • Müthiş bir pazarlamayı da beraberinde getirir.. 1994 yılına gelindiğinde çizgi film dizisi milyonlarca çocuğu ve genci etkisi altına almıştır. Bu çocuklar tuhaf bir biçimde annelerinden pizza pişirmesini istemeye başlar. Türk anneleri pizzayı nasıl yapacağını bilmez..
 • Talep git gide artar, Derken pizza zinciri dükkanlarını yeniden aktif hale getirir, yeni dükkanlar açar. Çocuğu yemek yemeyen anneler mecburen pizza sipariş eder. Liseli, üniversiteli gençler arasında bir itibar nesnesi haline gelir..
 • Tesadüfen(!) pizza talebini patlatan bu çizgi filmi çoktan tahmin ettiniz değil mi? Bravo! O çizgi film; “Ninja Kaplumbağalar” O pizza zincirini de tahmin ediyorsunuzdur, onu da buraya yazmayayım..

 • Şimdi o çocuklar büyüdü.. çizgifilmi ilk izleyenler 30’larına geldi. İlk jenerasyon genç evli, yeni nesil aile oldu. Onlardan sonraki jenerasyon şimdilerde üniversite öğrencisi, ya yurtta ya da öğrenci evinde kalıyor. İlk jenerasyondaki evliler evde yemek pişirmek yerine..
 • Sık sık şöyle diyor: “Pizza mı söylesek?” Bir sonraki jenerasyon da yurt odasına ya da öğrenci evine neredeyse her akşam pizza sipariş ediyor..
 • Özetle.. İşte algılarımız böyle yönetiliyor. 20-30 yıllık stratejiler çiziliyor, uygulanıyor. Bizim eğlenceli diye izlediğimiz masum çizgifilmler, diziler, sinema filmleri birtakım fikirlerin beyinlerimize çok daha hızlı zerk edilmesini sağlayan katalizörlerden ibaret.
 • Ve emin olun.. bu bilinçaltı pazarlamacıları, bu algı sihirbazları bize sadece pizza yedirmiyor.. Bu sadece bir örnekti. Her Amerikan filminde Apple bilgisayarların görünmesi bugünkü Apple çılgınlığının temeliydi. Her filmde sabah işe giderken elinde Starbucks kahve ile koşturuyor olması..
 • Bugün bir kahveye 15 lira ödüyor olmamızın müsebbibi.. Afrika’da ayağında ayakkabı olmadığı için petşişe bağlayan Afrikalı gençlerin elinde içine su doldurulmuş Coca-Cola kutularıyla gezmeleri ve bununla sınıf atladıklarını düşünmeleri de yıllardır.

 • Coca-Cola’nın yaptığı “MUTLULUK” reklamlarının sonucu. Gerçekte mutlu olmayanlar içtikleri içecekten mutluluk akıtmaya çalışıyor işte, başka bir şey değil.. Biz hatırlamayız ama babalarımızın hayranı olduğu Western (Vahşi batı) filmlerindeki karizmatik kovboyu.. O kovboyun ağzındaki Marlboro sigarayı babalarımız bugün hala bırakabilmiş değil..

 • Etkiye bakar mısınız? İşte bu yüzden unutmayın; Bize sunulan görüntülerin, reklamların, film ve dizilerin %99’u bir amaca hizmet ediyor. İnanmadan, kendinizi kaptırmadan önce iki kere düşünün..
 • “Bütün uyuyanları uyandırmaya bir tek uyanık yeter” diyordu Malcolm X, Etrafındaki hiçbirseyin farkında olmayana pizzayı da yedirirler, kolayı da içirirler üzerine de bir sigara yaktırırlar.. Okuduğunuz için teşekkürler.. Saygılar.. Ömer ekinci’den alıntı…

Sene 1987… Bir Alman bira üreticisi Türkiye pazarına girmeye çalışır. Kimse rakıyı bırakmaya yanaşmaz…Ocak 1989…. Bir karakter hayatımıza girer…

Sene 1997… Bir Amerikan jöle üreticisi Türkiye pazarına girmeye çalışır. Kimse briyantini bırakmaya yanaşmaz. Ağustos 1999… Bir karakter hayatımıza girer…

Bu Konu, Sir Alex Cansin @Cansinn1907 Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar