İnsan hakları günü; Batı’da ki hak kavramı ve Sözde Entellektüeller!

@aDilipak anlam verilemeyen bir mesaj daha atmış. Kendince ingilizce türkçe ve fransızca kelime oyunları ile entellektüel kimliğini göstermeye çalışan yazarın (!) konu başlıkları olarak nelere değinmeye çalıştığına bakalım önce.

Abdurrahman Dilipak; “İnsan hakları günüymüş. Hangi insan hangi hak. Batı’da hak kavramı Yok Right insani sağduyu gibi moraldir bir anlam taşır. İnsana gelince ekmeli mahlukat eşrefi mahlukat olan insan mı, Belhum Adal olan mı.Hüman insanla aynı şey değil.İnsan ruh nef can akıl gibi 4 asli cevherdendr””

 • Konu: İnsan hakları günü
  Alt Başlıklar:
  a. Batı’da HAK kavramı yok
  b. İngilizce Right kelimesinin taşıdığı anlam
  c. Batı’daki insanla bizde insan aynı mı, yoksa Batı’nınki “Belhüm Adal”mı?
  d. İngilizce “human” insan yerine geçer mi
  e. Gerçekte insanın 4 asli cevheri bulunur.
 • Aslında ne kadar da çok şey anlatmaya çalışmış ama anlatamamış dimi… Adam dolu adam da ne yapsın bizim seviyemize inemiyor. Şimdi ben de müsadenizle onun seviyesine ÇIKARAK, ONUN DİLİNDEN İnsan Hakları Günü münasebetiyle onun konu başlıklarının altını doldurmaya çalışacağım.
 • Batı’da HAK kavramı, BİZ de HAK kavramı: Ne bir insan vicdanı, ne bir hukuk sistemi ne de HAK DİN, 700 bebeği ve annesini hapiste tutmaz.700’ü içeride büyüyen ve binlercesi annesinden ve babasından ayrılmış dışarıda yaşam mücadelesi veren çocukların HAKkını kim ödeyecek?!
 • Sen 700 bebek için kılını kımıldatmazken senin HAK’tan anlamıyor dediğin BATI medeniyetleri bu HUKUKSUZLUK karşısında, bizzat şahit olduğum üzere, gözleri yaşlı seni dinlerken, SEN KARŞIMIZA GEÇİP HAKTAN BAHSEDEMEZSİN! https://t.co/yWF65PY7cK
 • Der ki HAK DİN, Eski Bakan @memetsimsek‘in de aktardığı gibi, “Bir yanlış görürsen elinle düzeltmeye çalış, buna gücün yetmezse, dilinle düzelt, ona da gücün yetmezse kalbinle buğz et” (Hadis-i Şerif) Peki sen hangisini yaptın?! Bilirsin dimi bu Müslümanın İman seviyesidir!
 • HDP’li milletvekili @gergerliogluof, hapishanede anneleriyle tutulan çocukları ve hamile kadınları soru önergesine taşıyıp Meclise gelmesini sağlarken SEN ne yaptın HAK ADINA?!

@gergerliogluof; Her gün bir bebek annesiz kalıyor..! Anne baba gözaltına alınmış, tutuklu yargılamak tedbirdir, şart değil Bu bebekler süt bebeği, annesiz yapamaz…., cezaevlerinden her gün yetersiz beslenen bebek haberleri alıyoruz.

 • Yüzbinlerce insanın HAKKI gasp edilip, mallarına, işlerine, mesleklerine, diplomalarına, sevdiklerine el koyulurken SEN NEREDEYDİN? Binlerce asker ve polis uydurma bir sözde darbe teşebbüsü ile bir gecede derdest edilerek “ÖZGÜR YAŞAMA HAK”larına el koyulurken SEN NEREDEYDİN?
 • Sakın bu insanlara Batı’da HAK YOK DEME! Önce aynanın karşısına geç, derin bir nefes al çünkü göreceğin mahlukat sensin, içinden dışarı sızan kötülükle karşı karşıya gel, eğer kaldıysa elini vicdanına koy ve sor kendine BEN HAK İÇİN NE YAPTIM?
 • İngilizce Right Kelimesi: Bu kelimenin; sokakta, günlük konuşmalarda, hukukta, ticarette, teknikte ve hatta matematik ve geometride olmak üzere toplam 80’den fazla türkçe karşılığı bulunmaktadır. Hemen hemen her sözlükte ise ilk çıkan anlamı HAK’tır.
 • Diğer anlamları bundan farklı mıdır? Kesinlikle hayır?! Aksine HAK anlamının altını dolduran, bir nevi HAK’kı tanımlayan, anlamları itibariyle yolunuzu HAK’ka çıkaran, size HAK’kı anlatan ve sizi HAK’ka çağıran anlamlardır. Önemli olan kelimeden ne anladığındır.

I advice you to be with the RIGHT and at the RIGHT side, to find the RIGHT person to follow who will take to the RIGHT! Don’t forget you won’t live forever, and do not try to gain property RIGHT at that vale of tears…

 • Batı’daki insanla bizde insan aynı mı, yoksa Batı’nınki “Belhüm Adal”mı? Bu terimi bilmeyenler @RT_Erdogan‘ın muhtarlar ile yaptığı bir görüşme esnasında yaptığı söz sanatıyla (!) öğrenmişti. @Sabah‘ın haberi içinde verdiği tanımdan yola çıkalım.
 • “Güç ve kuvvetini kullanarak, masum insanların en doğal haklarını ellerinden almak ya da kullanmasına izin vermemektir. Kur’an-ı Kerim’de “hayvanlardan da aşağıda” olan bir insan grubundan bahseder. İşte o insanlara “Belhüm Adal” denmektedir.”

 • Aynı yazıda; “Eğer insan fıtratından saparsa KAN DÖKER, hayvanlardan da aşağı bir ZALİM, KAN DÖKÜCÜ haline döner. İşte o zaman “BELHÜM ADAL” olur. Oysa insanın doğuştan gelen HAKLARI vardır. Bu haklar hiçbir şekilde başkaları tarafından GASP EDİLEMEZ, engellenemez.
 • Bugün modern ismi ile İNSAN HAKKI oldu o zamanki ismi KUL HAKKI idi. Bizim İNANCIMIZ insan hakkına son derece titiz davranır, her insanın FITRATTAN GELEN haklarına saygı duyar.” diye @RT_Erdogan‘ın konuşmasına atıf ediliyor.
 • @aDilipak soruyorum sana; önce bu tanıma bak, bir de aynaya bakmıştın o korkunç manzarayı hatırla, bir de aç yandaş medyayı peşinden gittiğin kişiye bak ve sonra da laf sokmaya çalıştığın Batı’ya bak. Şimdi söyle bakalım “Belhüm Adal” kim? Kim hayvandan daha aşağı?
 • İngilizce “human” “insan” yerine geçer mi? Gerçekte insanın 4 asli cevheri bulunur: Bu bölümde, haddim olmayarak, @diyanetbasin‘in alanına girerek, kendileri tarafından hazırlanarak hizmete sunulmuş Kur’an Meal ve Tefsir portalından yararlanacağım. https://t.co/z08dqd8wZQ
 • Ra’d Suresi 19-24’üncü ayetlerine dair yapılan meal ve tefsirinde, bakın akıl sahipleri yani olması gerek insanın özellikleri nasıl sıralanıyor.
 • “Allah Teâlâ, Kur’an’ın hak olduğuna inanmayanı köre benzetmekte, inananların bu körle eşit olmayacağını, bunu ancak akıl ve sağ duyu sahiplerinin kavrayabileceklerini bildirmiştir. Akıl sahiplerinin nitelikleri ise müteakip âyetlerde şöyle sıralanmaktadır:
 • Bunlar Allah’a vermiş oldukları sözden dönmezler; dinî, ahlâkî, hukukî ve toplumsal bütün yükümlülüklerini yerine getirirler; Allah’ın, gözetilmesini emrettiği şeyleri gözetirler, yani insanlık, akrabalık, komşuluk, din kardeşliği ve benzeri insanlar arası ilişkilerden doğan haklara riayet ederler; rablerine karşı kulluk görevlerinde kusur etmemeye çalışırlar” diye devam ediyor v böyle yapmayan ZALİMLERE karşı nasıl davranılması gerektiği anlatılıyor.
 • Bu bölümde zaten haddim olmayarak @aDilipak‘ın kullandığı şekliyle değil de aslında nasıl olduğunu göstermek için bu yola başvurmuş oldum. Daha fazla da yorum yapmak istemiyorum bu alt başlıkla ilgili. Gördüğünüz gibi @aDilipak aslında oldukça fazla şey söylemeye çalışmış.
 • ATATÜRK yıllar öncesinden cevabı vermiş bile… “Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki ÖZ CEVHERİ çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!”

En kısa zamanda Ülkemin yeniden; İnsan Haklarının ve Adaletin, hırsızlığın uğursuzluğun yalanın dolanın değil, doğru olmanın HAKKI savunup HAKKI korumanın merkeze alındığı bir ortama kavuşması dileğiyle… kutlu olsun… #10AralıkDünyaİnsanHaklarıGünü

Bu Konu, Engin BÜKER @BukerEngin Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Facebook video indir | Yorumlar Libros Gratis | Chapter 1 |
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x