İstek Vakfı

Ben Betül Altınsoy. İstek Vakfı’na ait bir anaokulunda cinsel istismara uğramış 5 yaşında bir çocuğun avukatıyım. Sizden duyurmanızı istediğim bir ricam var.

 • Kızımız 2017 yılında İstek Vakfı Anaokulu’na gitmekteydi. Süreç, yüzme derslerinin olduğu günlerde küçük kızın okula gitmek istememesi ve tepki vermesiyle başladı.
 • Aile durum karşısında şüphelenmeye başladığında kızına neden okula gitmek istemediğini sormaya başladı. Bunun üzerine küçük kızımız detaylar vermeye başladı.
 • İyice şüphelenen ailenin kızlarına “okul yıkıldı artık gitmeyeceksin” demeleri üzerine ise kız yaşadığı her şeyi anlatıyor. Burada paylaşmak istemediğim korkunç ifadeler!
 • Tam bu noktada ailenin karşısında bir duvara dönüşen İstek Vakfı’nın dert ettiği tek bir konu oldu: İsmimiz basında geçmesin! Çünkü İstek Vakfı’na göre marka değeri 5 yaşında bir çocuğun yaşadığı bu korkunç olaydan daha önemliydi.
 • Sanık yüzme öğretmeni Samet A.’yı işten çıkartan okul ne ailenin sorularına bir cevap verdi ne de olayın gerçekleştiği mekanın kamera görüntülerini paylaştı.
 • Bir oyalama sürecinin arkasından okul, savcılık tarafından istenen görüntüleri teslim etmek zorunda kaldı. Ancak bu sefer de aile ikinci bir skandalla karşı karşıya kaldı.
 • Olayın gerçekleştiği sürecin 7 sene öncesine kadarki görüntüler mevcut, olaydan sonrası mevcut, ama tam süreci, yani 2017’nin Ekim ayını içeren görüntüler yok!

 • Karşımıza örülen duvara rağmen iddianameyi hazırlattık ve süreci mahkemeye taşıdık ancak üzerimizdeki baskı bitmedi.5 yaşında bir çocuk, adli tıp dahil 3 yerde hiç çelişkisiz tüm süreci anlatıyor, fakat koca koca insanlar küçücük bir çocuğun istismarını örtmeye çalışıyor.
 • Vakfın hukuk müşaviri mahkemeye gelmiş davayı izlerken okul görevlileri aynı ifadelerle üç maymunu oynuyor. Kamera kaydı görüntülerindeki şüpheli durumun üzerine gidilmesi gerekirken mahkeme bilirkişi raporu istiyor. İstenen rapor uyku odasının tenha bir yer olup olmadığı!

 • Yani “görüntüler nerede?” diyemeyen mahkeme, çocuğun çelişkisiz ifadesine ve sanık ile kurumunun şüpheli hâllerine rağmen uyku odasının tenhada olmamasını sanık lehine kullanma girişiminde!
 • Bu konu ilk gündeme geldiğinde henüz iddianame hazırlama aşamasındaydık. Çok yol katettik ancak aynı engeller devam etti ve ediyor.

 • Hiçbir marka değeri 5 yaşında bir çocuktan daha önemli değildir! Bu davanın avukatı olarak önümüze örülen duvara karşı sizden mahkemenin sormadığı soruyu sormanızı ve sesimizi duyurmanızı istiyorum: #GörüntülerNeredeİstekVakfı !

 


Bir Gün Sonra


 • İstek Vakfı DM kutusuna bir kamuoyu duyurusu bırakıyor. Duyurunun başında “karalama” olarak nitelendirdiği iddialarımızın tamamını duyurunun içeriğinde kabul ediyor ancak aklımızla dalga geçen bahaneler ekleyerek! Tek tek üzerinden geçeyim:

 • Öncelikle duyurunun en başında üzerimizde hissettiğimiz baskıya karşı gösterdiğimiz tepkiyi bir “karalama kampanyası” olarak nitelemişler. Yani yine İLK REFLEKSLERİ ve İLK GÜNDEMLERİ marka değerini korumak olmuş.
 • Peki sevgili İstek Vakfı, olaydan bu yana bu iddia ile ilgili neredeyse her yerden haberleri ben mi sildirdim? Ekşisözlük’te girilmiş olan entry’i bile ben mi kaldırttım?
 • Ne mağdur aileyi, ne avukatı olarak beni, ne de kamuoyunu konu ile ilgili tatmin edici şekilde aydınlatamıyor olmanızın sorumlusu ben miyim?
 • “Karalama kampanyası” diye başladıkları duyurularının ikinci paragrafında aileye kamera görüntülerini GÖSTERMEDİKLERİNİ itiraf etmişler. Gerekçe ise “özel hayatın gizliliği”ymiş.
 • 5 yaşında bir çocuğun istismar edilmesi mi özel hayat? Eğer söyledikleri gibi gerekçe “özel hayatın gizliliği” ise, “resmi makamlara teslim ederiz” diyerek veliyi başından savmak ve zaman kazanmak yerine derhal resmi makamları devreye sokup görüntüleri teslim edemezler miydi?
 • Vakıf duyuruda 12 Aralık’ta görüntüleri yetkili makamlara teslim ettiğini belirtmiş. Bunun belgesi nerede? Davadaki görüntüler 27 Aralık’ta polis tarafından EL KONULARAK, yani zorla alınmış. Belgesi burada:

 • Arama ve el koyma kararı ile polisin EL KOYARAK aldığı görüntüler üzerinde yapılan incelemelere göre 2017 yılı görüntülerinden sadece ailenin okula yazılı başvurduğu tarihten sonraki 5 gün mevcut. İSTİSMARIN GERÇEKLEŞTİĞİ DÖNEME DAİR GÖRÜNTÜ KAYDI YOK.

 • #GörüntülerNeredeİstekVakfı cevabını dosyada araştırdığımızda karşılaşılan manzara şu: MEB teftiş raporunda vakıf yetkililerinin verdiği ifadelere göre “polis gelmeden önce kayıtları yedeklemek ve tarih ayarlaması yapmak” bahanesiyle kayıtlara müdahale edildiği kabul edilmiş.

 • Bir başka okul yetkilisinin MEB teftiş raporunda verdiği şüphe dolu ifade şu şekilde: Görüntü mü aktarıyorlardı data mı siliyorlardı anlayamadığım bir şeyler yapıyorlardı.

 • Kamuoyu duyurunuzda bu olayı gündeme getirenlere yönelttiğiniz tehdit, sanık öğretmeninizin küçük mağdura yaptığı “anlatırsan annen baban ölür” tehdidini ve 2 yıldır içine itildiğimiz yalnızlığı hatırlattı. Tekrar soruyoruz: #GörüntülerNeredeİstekVakfı

Yazar; Betül Altınsoy

guest
16 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Anonim
Anonim
1 yıl önce

Betul Hanım. Kendilerine sorar mısınız? İğrenç ötesi bu olaya dair onlarca belgeli haberimizi mahkemeden mahkemeye koşarak neden yayından kaldırttılar? (Superhaber)
Neden haberleri paylaşanları avukatları aracılıgıyla tehdit ediyorlar?

mıthat
mıthat
1 yıl önce

Delılleri karartmaktan dolayi yonetim hakkinda suc duyurusunda bulunuldumu? Ayrica sapiklarin isimleri niye gizleniyor abdde bizatihi devletin internet sitesinde cinsel sapiklarin kimlikleri acik hangi mahallede oturduklarida ilan edilebiliniyor

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Dediğimiz gibi hiçbir marka çocuklarımızdan daha değerli dğeil.. Keşke aile ile iletişime geçip yardımcın olunsaydı. O zaman en azından samimiyetleri sayesinde bir adım öne geçerlerdi.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Bütün bunlara rağmen mahkeme heyeti 25 ceza veriyor bir üst mahkemeye istinafa gidiyor dosya 8 yıl indirim yapılıyor dosya Ankara’da 1 yıl oldu cevap yok Bu nasıl bir adalettir yapana ceza yok yapmayana ceza var ben elimdeki raporlarla kamera kayıtlarıyla televizyona çıktım, gazetelere yayınladım beyan esastır maddesi sadece bize mi uygulandı o dönemin aile bakanı Betül Sayan bu adama cezaevi olay kapansın dedi ama beni susturamayacaksınız Ankara’dan gelen sonucu bekliyorum şu anda hiçbir şey yapamıyorum

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Kızımız 2017 yılında İstek Vakfı Anaokulu’na gitmekteydi. Süreç, yüzme derslerinin olduğu günlerde küçük kızın okula gitmek istememesi ve tepki vermesiyle başladı.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Ander kalsın markanız . Günahsız , beş yaşında bir çocukdan daha değerli değil . Ki markanızı düşüren olayın üstünü örtmeye çalışmanız .Derhal görüntüleri verin .

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Erkek öğretmen, kadın öğretmen, imam, kuran kursu hocası, spor okulu hocası farketmez. Bedenen kendini koruyamayacak durumdaki insanlara(çocuk,kadın) birebir eğitim veren herkesin psikoteknik muayeneden geçirilmesi,başarısızların çalıştırılmaması gerekli diye düşünüyorum.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Bir kişinin hatasını bir kuruma mâl etmek doğru değil.Oradan ekmek yiyen insanların hepsini aynı kategoriye koyuyorsunuz. Suçlu cezasını çekmeli ki sanırım görevden alınmış,ceza-i işlemi de hukuka kalmış.Mahkeme görüntü talebinde bulunmuştur,burada ifşa etmek bana göre yanlıştır.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Adı Ensar olsaydı şimdiye kadar 5 milyon defa haber olmuştu ama adı İSTEK. Solak medya sessiz kalacaktır. Bizimkilerin ise kamuoyu yaratacak gücü yok.

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Eğer saklanan görüntüler de bir sıkıntı varsa ki sakladıklarına göre var! diyebiliriz, bu resmen suçu örtmek yâni suça ortak olmaktır!!

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
16
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x