İdlib Meselesi; Türkiye, Rusya, Suriye

İdlib meselesiyle ilgili pek çok şey yazıldı; ancak bir şeye dikkat çekmek gerek sanırım. Rusya’nın önemli savunma dergisi VPK, dün, (mealen) “Türkiye’nin açıklamalarına göre Suriye ordusunda asker kalmadı,” diyerek alaya alıyordu.

  • İktidar hakikaten de bu gerilimin ilk gününden itibaren sayısız “rejim unsuru”nu öldürdük diye keyifleniyor, bizden de keyiflenmemizi bekliyor. (Erdoğan + İdlib + rejim unsuru diye sorguladığımda, google’un açtığı ilk iki sayfadaki rakamların toplamı 614.)
  • Rusya savunma bakanlığının geçen hafta Türkiye’den “gerçeği yansıtmayan bu tür provokatif açıklamalardan kaçınmasını” istediğini de hatırlayacaksınız.
  • İki gün önce, Rusya’nın Uzlaştırma Merkezi’nin (çok ideal bir isim olduğuna şüphe yok) HTŞ ve diğer terörist cihatçı unsurların saldırısına topçu desteği veren TSK mevzilerinin vurulmasının ardından yaptığı açıklamada şöyle deniyordu:
  • Rusya hava kuvvetlerine ait uçaklar hükümet kuvvetlerinin savunma hattının parçalanması ve dört Suriye askerinin yaralanması üzerine hava saldırısında bulundular. Hatırlayalım: duce, her zamanki gibi kendi sesinin ve rakamların şehvetiyle, “150 civarında rejim mensubu” demişti.
  • Duce, belli ki, cihatçı ortaklarının katlettiği (onlardan bir çakal, öldürüp başını kestiği gencecik Suriyeli yurtseverin anasını arayıp dalga geçiyordu aynı saatlerde) Suriye askerlerini de kendi hesabına yazıyor. Haklı elbette.
  • Ama öyle anlaşılıyor ki, Rusya da haklı: topçu saldırısında yaralanan asker sayısı, dört. Yalnız daha önemlisi şu: bu dört kişinin yaralanması, Rusya açısından cihatçı destekçisi TSK mevzilerine saldırı düzenlemesini meşru kılıyor.
  • Başka bir deyişle Rusya, Suriye askerlerinin saldırıya uğramasına, kendisi saldırıya uğramış gibi cevap veriyor ve bunu duyuruyor. Bu, yeni bir durum.

Yazar; karagullecioglu

guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
ozzy
ozzy
1 yıl önce

Esad ülkesini geri alacak, adalet yerini bulacak, Türkiyede terörist gruplara destek çıkma yanlisindan dönmeli artık

Serkan aydin
Serkan aydin
1 yıl önce

Bu yazi rus ve katil esed rejimi sempatizanı tarafından yazilmis bu cok belli..binlerce masum sivil vatandaşı çoluk cocuk yasli kadin demeden termobarik,vakum,fosfor,varil ve kimyasal bombalarla katleden kiyim katliam yapan yine milyonlarca suriyeliyi sirf sunni diye yerinden yurdundan goce zorlayan tehcir eden multeci konumuna sokan rejimin yaptığı bu insanlık disi eylemleri meşrulaştıran ve vatansever bir hareketmis gibi göstermek ikiyüzlülük takiyecilik riyakarlik ve sahtekarliktir..ayrica özgür suruye ordusunu terörist bir grup olarak lanse ve isnat etmek ise iftiranın mufteriligin dik alasidir..asil terörist olup mezhepcilik yapan ,bu bağlamda sii hasdi sabi gbi terörist acımasız sadist örgütleri masumlastirmak ise bir baska propaganda gostergesidir…turk ordusun, dusmana karsi cephede verdiği zarar ve hasar miktarınin boyutunun miktarı ve niteliği hakkında olan beyani dogrudur..turk ordusunun beyan ve ibra ettigi soylemlere açıklamalara inanmayanlar kalkip rus ve esed rejiminin yalan dolan gerçeklikten uzak spekülatif demogojik aciklamalarina ragbet edip referans gösteriyorlar..pardon da siz kimin tarafindasiniz??ruslarin propaganda icin yalan yanlış bilgileri gercekmis gbi dunya kamuoyuna duyurmasi ve ciddiye alinmamasi meshur bir hadisedir zaten bilenler bilir..turk silahlari kuvvetlerinin bu tur basit oyunlarlara ihtiyaci yoktur..gereken cevabi sahada verir..ne kadar esad askeri olmus gidin araştırın bakalım objektif olarak sahadan cepheden bilgi alın..takiyeci rus ve esad rejiminin yalan ruzgari basin aciklamarindan değil..kuduruyorsunuz resmen

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
2
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x