Şeytan Ayrıntıda Gizlidir!

Hırvatların Srebrenitsa’sı, Yugoslav ordusunca 87 gün boyunca kuşatılan Vukovar!

Bir de başkalarının acısına çevirelim gözlerimizi. Asil milletlere has bir şeydir bu. Yugoslav ordusunca 87 gün boyunca kuşatılan ve harap olan Vukovar’ı anlatacağız. Hırvatların Srebrenitsa’sı,Hırvat milletinin ikinci kez doğduğu yer Vukovar. Bilgiseline başlıyoruz toplanın.

 • Şunu diyordu dönemin Hırvat Cumhurbaşkanı Tudjman, Vukovarı ne bahasına olursa olsun tuttuk. Çünkü onun gerisinde tüm Hırvat şehirleri uzanıyordu. Eğer o düşerse, Hırvatistan düşecekti. Bu sebepten elimize ne geçtiyse düşmana attık ve oldu.

 • Vukovar gerçekten de Hırvatistan’ın Sırbistan ile sınırında bulunur.Düz denebilecek bir yerdedir Vuk ise hırvatçada Kurt demektir.Ancak şehrin adı bundan değil bölgedeki Vuko ırmağından gelir.Var ise kale demektir macarcada. Bölge, eski tarihlerde Macarlarca isimlendirilmiştir.

 • Bu bir moral savaşıydı. Vukovar, Hırvatlar için bir onur şehriydi. Tıpkı II.Dünya savaşında Stalin için Stalingrad ne ise Hırvatlar için de oydu.Sırplar da bunu bildiğnden güçlü saldırmıştı. Saldıranlar arasında tüm popüler isimleri vardı savaşın. Bu gerçek bir şehir savaşıydı.

 • Savaş evet çok popüler isimler arasındaydı. Yugoslav ordusu ve generallerinin yanı sıra Sırp Radikal partisi lideri Vojislav Şeşel de kendisine bağlı faşist askerler ile savaşı koordine edenler arasındaydı. Ve tabii ki Müslüman kasabı olan Arkan lakaplı Zeljko Raznjatoviç de.

 • Bu savaşta Arkan’ın adamlarının yaptıkları, Bosna Hersek’te yapılacak olanların bir provasıydı. Bir köyü Sırplardan geri alan Hırvatlar, Yakın mesafeden gözlerine ve yüzüne ateş edilerek veya baltayla öldürülen, 48 yaşlı insan cesedi bulmuşlardı. Hepsi yaşlı başlı insanlardı.

 • Bu bir moğol taktiği idi.Yakın köylerde katliam yap, şehirdekileri kaçırt ve şehre direnişsiz gir. Sırplar da bunu yaptı. Ancak hesap ettikleri gibi olmadı. Yakalanan Sırp askerleri şunu diyorlardı.Savaş suçlusu olmayı hesap etmedik. Aklımızda ya korkaklık ya kahramanlık vardı.

 • Her katliam Hırvatlarda korkudan öte bir cevap verme isteği uyandırdı. Etrafta Vukovar hariç diğer kentlerin neredeyse tamamı düşmüştü. Onları Tuna nehrine bağlayan Vukovar da düşerse, adeta bizim Edirne’nin Balkan savaşında düşmesi gibi bir etkisi olacaktı. Bu çok önemliydi.

 • Bu katliamlarla sadece bir kuşak öncesinden tarihin dondurucusuna kaldırılan Ustaşa ve Nazi geçmişin de pasını üfleyen Milliyetçi Hırvatlara bir nevi içlerindeki canavarın iplerini salıvermek ve fabrika ayarlarına dönmek kalıyordu. Onlar da bunu yapacaklardı. Savaşacaklardı.

 • Aslında iki din değil tek dinden olan fakat birbirine tarih boyu diş bileyen iki millet savaşıyordu. Sırp general Zivota Paniç kesin saldırı için emir verdi. Şehir savaşını hiç beklemeyen Sırp general, Top,Tank ve roketlerle ufacık bir kasabaya tüm Yugoslav ordusu ile yüklendi.

 • Ancak beklenmeyen şey, Hırvatların dostları Almanlardan alınan planlarla Berlin’de Ruslara karşı yapılan şehir savaşını aynen Vukovar’a kopyalamış olmalarıydı. Hırvatlar her ev ve her metrede bir tuzak, patlayıcı ve direniş hazırlamıştı. Zaman kazanmak istedikleri ap açıktı.

 • Vukovar direndikçe, geride Hırvatistan ordusu yedekleri savaşa hazırlıyor, yığınak yapıyordu. Eski ve çalışmaz durumdaki Orao ve Soko tip Yugoslav jetleri onarılıp gönüllüler hızla eğitiliyordu. Geriden gümbür gümbür gelecek orduyu görmeyen Sırplar, sokaklarda savaş oynuyordu.

 • Savaşın bu kısmında Alman lider Helmut Kohl ile görüşen Tudjman’a Almanlar her konuda destek sözü vermişti. Aynı zamanda uluslararası tanınırlık. Vukovar’ın mazlum hali, Hırvatlara istedikleri tanınırlığı da sağlıyordu. Vukovar kuşatılmış ama Hırvatlar bunu avantaja çevirmişti.

 • Şehri hafif silahlarla savunmaya çalışan kahraman bir isim, Mile Dedakoviç, Tudjman’dan defalarca kez ağır silah desteği ister. Tudjman kendisine ağır değil ama hafif silah desteği vereceğini söylemesine rağmen hiç bir şey yollamaz.Mile bunu daha sonra isyan ederek şunları der.

 • “Bana söz verdi. Göndereceğiz bir şeyler merak etme dedi. Ama Ben demiyorum herkes biliyor. Yol vardı, ama yapmadı. Sonradan anladık ki, Hırvatistan’a uluslararası tanınırlık sağlamak ve ülkenin sesini duyurmak için meğerse bizi kendi insanını kurban etmeyi kafasına koymuş.”

 • Hedeflenen uluslararası sempati kazanılmaktaydı. Alman dışişleri bak. Genscher görüşmelerin çetin geçtiğini ama Almanya’nın yalnız kalmasına rağmen bu dram karşısında umut edilenden iyi bir sonuç alındığını açıklıyordu. Artık Hırvatistan bağımsız bir ülke olarak tanınabilirdi.

 • Hırvatistan tanındığı zaman ne olacaktı? Sırplar, başka bir ülkenin topraklarına girmiş sayılacaktı ve uluslararası kamuoyunda Yugoslavya fiilen tarihe karışacaktı. Vukovar için Sırplar da deli savaştı. Kendi adamlarını bile topta tuttular. Onlar da Ruslardan akıl alıyordu.

 • Vukovar sonunda düştü. Sırp televizyonları şu anonsu yaptı. “Avrupa ve tüm dünya duysun ki orta avrupanın nazi pisliklerinden kurtarıldı Vukovarımız.” Evet Vukovar’ı almışlardı. Ancak tüm Avrupa’yı da karşılarına almıştı Sırplar. Bu savaşta çoğu konuda ilkler yaşanmıştır.

 • Savaşta yapılan her şey ve kullanılan tüm taktikler, Bosna’da daha büyük ölçekte sahnelenecek şeylerin provasıydı. Örneğin Ovçara köyündeki Domuz çiftliği ve mezbahasında katledilen 200 sivil, Srebrenitsa’da Potoçari’de akü fabrikası katliamının bir provasıydı.

 • Hırvat ordusu tüm hazırlıkları ABD askerleri ve onlar tarafından eğitilen Hırvat komutanlarla tamamladı. Vukovar’a doğru yapılması beklenen saldırı, hiç beklenmeyen bir yerdeki Sırplara, Adriyatiğe yakın Krayina bölgesinden yapıldı. Sırp cephesi çöktü. Vukovar’a en son girildi.

 • Bu kez şehri elinde tutan Hırvatistan Sırpları ajitasyona başladılar. Direneceğiz, direnerek öleceğiz. diye. Direndiler de. Ama akıntıya karşı kürek işe yaramadı. Balkanlardaki alışıldık rovanşizm, burada da yapıldı. Sırpların trafik levhaları ve mezar taşları bile bırakılmadı.

 • Hırvatlar da akıllıca bir şey yaptılar. Bu, Nazilerin Arden saldırısında Belçika’da uyguladıkları bir taktikti.Sivilleri kaçırtıp, ana yollarda onları yola sürerek düşmanın yolları kullanması engelleniyor ve böylece Sırp askerler sivil akını ile ilgilenmek zorunda kalıyordu.

 • Savaş boyu Sırplar Vukovar’ı elde tuttularsa da bu onlar için ağır kayıplı bir zafer oldu ve sonra şehri de kaybedip bir de üstüne Hırvatistan’dan kaçarak Sırbistan’a akın eden 500 bin muhacire kapısını açtılar. Sırp ekonomisi o günden bu yana hala da toparlanabilmiş değil.

 • Vukovar düştükten 1ay sonra, Almanya v sırasıyla tüm dünya ülkeleri Hırvatistan’ı tanıdı.3 ay sonra BM birlikleri Hırvatistan’a girdi.Bundan sonra Sırpları kovana dek devam eden savaşta artık cehennemin kapıları Bosna için açılacaktı.Sırplar kırılan onurlarını orada onaracaktı.

 • BBC muhabiriin kaydettiği şu sırp sloganları vahşetin boyutunu açıklıyordu. “Slobodane, Slobodane, šalji nam salate, biće mesa, biće mesa, klaćemo Hrvate! (Slobodan salata gönder et olacak et, hırvat boğazlayacağız) Savaş biter Harap şehrin inşası için 2,5 milyar dolar ayrılır.

 • Günümüzde şehrin 2/3 kadarı Hırvatlardan,kalanı ise geri dönen Sırplardan oluşur.Her iki toplumun da kafeteryaları,dükkan ve okulları ayrıdır.Birbirleri ile aralarında görünmeyen bir duvar vardır. Japonlar için Hiroşima, Türkler için Çanakkale neyse Hırvatlar için Vukovar odur.

 • Şehirde demokratk hak gereği Sırp azınlığa hazırlanan(AB için) Kiril alfabeli devlet daireleri panoları ve trafik levhalarına şehrin sahibi olan Hırvatlar tahammül edemeyerek sürekli karalarlar.İnsanlar,5 bine yakın insan yitirilen bu savaşta kan davalıları ile aynı şehirdedir.

 • Savaştan sonra ortaya çıkarılan toplu mezarlar da cabasıdır. Bunu da belirtelim. Kan davaları bu sebepten asla dinmez. Her sene sağda solda bulunan bir kafatası, bir kaval kemiği, yerel ve ülkenin ulusal basınına taşınır. Dedik ya! Srebrenitsa’da yapılanların provasıydı burası.

 • Savaşın sembolü ise bu su kulesidir. Her sene bu şehirde Mart ayında duygu dolu anlar yaşanır Ölenlerin mezarlarına çiçekler konur, konuşmalar yapılır. Vukovar, Hırvatların gereği gibi kullanıp kurban ettikleri, ama sonunda düşmana kaptırmadıkları Srebrenitsa’sıdır. Teşekkürler.

Bu Konu, Jxlhš // Yüksel Hoš  Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Bir Yorum Bırak! ('Küfür Yok Beyler, Küfür Yok!')

Mutlaka Oku! #Bilgiseli & #Flood © 2017 | Gizlilik Politikası | Tanıtım Yazıları | Pdf Kitap İndir | Yorum |