Göç Yolu (Elveda Balkanlar) adlı filmin fragmanında 3 ciddi hata!

Göç Yolu (Elveda Balkanlar) adlı filmin fragmanında 3 ciddi hata fark ettim. Filmin bir bilim danışmanı var mı? Demiyorum. Eminim vardır ve belki o danışman sadece Tarihçidir ancak filmde önemli coğrafi hatalar söz konusu. Bunlardan sadece fragmanda gözüme çarpanları geliyor.

  • Mesela bu bayanın dedikleri, anfide ders anlatan tarih profesörünün kitap cümleleri olabilir. Bir köylü hem de travma yaşayan bir köylü, tutup “Osmanlı Balkanlarda Güç kaybedince” şeklinde Balkanların kaybının en temel sebebini 12’den vuran bir cümle söylemez. Devamı aşağıda.
  • ideodaki bayan “Balkanlar” diyor. Fragmanın farklı yerlerinde de halk, “Balkanlar” kelimesini çok seviyor olmalı ki böyle diyor. Gerçekte Rumeli insanı o bölge için eğer ki eğitimli ise Rumeli derdi. O dönemde Balkanlar kelimesin bu kadar galatı meşhur değildi. Devam ediyorum.
  • İnsanlarda 100 yıl önce de, 500 yıl önce de, şimdi dahi bölgesel bilinç hakimdir. Dar bölge bilinci. Evinden olmuş bir Suriyeli sivil, tutup da Ortadoğu kan ağlıyor şeklinde “Büyük Bölge” tanımı yapmaz. Kosova’lı ise Kosova’m der, Deliormanlı ise, Deliorman der. Devam ediyorum.

  • Bilhassa Doğu Balkanlarda Türkler Balkan kelimesini “Dağlık yöre” için kullanır. “Nere gidiyin? Balkan köylerine bi gitcem gelcem” gibi kelimeleri sık duyarsınız. Bu yörelerde bu kelime, dağlık ve ormanlık alanı kast eder. Halk bunu bölge adı olarak kullanmazdı. Devam ediyorum.

  • Bir diğer ayrıntı, askerlerin bayram çocuğu kıyafeti yeni ve ter temiz giyimi. Savaşın en pis safhası ise Sonbahar, Kış ve İlkbaharda yaşanmıştı ve gerçek fotoğraflarda askerlerimiz çamur içindedir. O Traşsız, üstü başı yırtık askerler burada yok. Hepsi filinta ve gıcır gıcır.

Balkan savaşından dönen asker!

  • Ve son nokta. Rumeli’den göç elbette ani gelişti. Ancak göç yolları böyle filmdeki gibi dağlardan tepelerden olmadı. Dağa tepeye kim çıkıyor ki? Çete dolu.Canınıza susamış olmanız lazım. Bu öyle Srebrenica kaçışı gibi değildi. Herkes düz, çamurlu tarlalardan gelmişti. Böyle değil.

Bu Konu, Jxlhš // Yüksel Hoš  Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar