Forekste beklentiler alınır gerçekler satılır!

Bu makale tr.investing.com sitesinde Heraklion Qreta kullanıcı adı ile paylaşımlar yapan bir forex yatırımcısına aittir…

Merhaba dostlar. Forumda yeni yazıyorum ama epeydir takip ediyorum. 2 senedir fx konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Çok okudum, çok denedim. Stratejiler yazdım, backtestler yaptım vs. Sonuçta acı tatlı edindiğim tecrübelerden birkaç kelam etmek istiyorum:. – Forekste beklentiler alınır satılır. Beklenti nasıl oluşur? Temel ve teknik analizle. İçgüdüsel beklenti dediğimiz de aslında genelde ekrandaki fiyat hareketleri sonucu oluşan güdü olduğu için bir nevi teknik analizdir bana göre. Bir de terste kalınan pozisyonla ilgili dönecek güdüsü (temennisi) vardır ki uzak durulması gereken budur. Mantığınızı ve gördüğünüzü doğru yorumlamanızı engeller. Açık pozisyonlara evlilik bağı varmış gibi hissettirir insana..

  • Olay uzun vadede karlı olabilmektir. İşin matematiği basit: 100 işlemden kaçını doğru tahmin edebiliyorsun? Risk/Ödül oranın nedir? İnsan psikolojisi öncelikle başarılı işlem oranına odaklanır. eksiye tahammül edemez. İster ki her pozisyon + yazsın. Bu da stopsuz hedgesiz işlem yaptırır. %90 başarılı olur açılan işlemler. Ama tek bir dönmeyen pozisyon hepsini alır götürür. 1 risk edip 1 kazanmayı hedefliyorsanız ve %60 doğru tahmin eden bir stratejiniz varsa kralsınız uzun vadede. 1 risk edip 5 kazanmayı hedefliyorsanız ve % 30 doğrulukta bir sratejiniz varsa yine kralsınız. Ister 1dk ister 1hafta grafikte oynayın, değişmez. Bunun içindir ki profesyonellerin başarılı işlem oranları tahminimizin çok altındadır (çoğu %50 altında). Ama Risk/Ödül oranları çok yüksek olduğu için uzun vadede kazanırlar.
  • Velhasıl, para yönetimi işin özüdür. Zararı doğru yerde kesebildiğiniz kadar başarılı olursunuz. Bir pozisyona girerken “iyi günde kötü günde ölümüne beraberiz” derseniz o kötü gün ve ölüm bir gün gelir emin olun. Bunun yerine “pozisyonun size ihanet ettiğini gördüğünüz noktada veda etmeliyiz”. Örnek: 1.13’ten aldık. Beklentimiz 1.15’e gitmesi. Bu pozisyonun ihanet noktası neresi? Grafiği incelediniz, diyelim ki 1.11’de güçlü bir destek var. Bunun altına düşerse ihanet etti bana. Ne yapıyoruz? Ya tek celsede boşanıyoruz (stoploss) veya bir şans daha vereyim dönecektir diyorsak evleri ayırıp bekliyoruz (hedge)
  • Burada yazan arkadaşlardan özellikle Atilla ve emekli’nin olayın psikolojisini çok iyi tecrübe ettiklerini ve kullandıklarını düşünüyorum. Amca çok tecrübeli ve para yönetimini çok iyi kurguluyor, Siyah çoğu zaman çok iyi öngörüleri var ama psikoloji yönetimini biraz zayıf bana göre (yukarıdaki teşbihle “fiyatın ihanetini kabullenmekte zorlanıyor ”) Velhasıl, tüm arkadaşların iyi niyetinden şüphem yok hepsi forumdaşlarının bşarılı olmasını istiyor. Bir de ego problem olanlar, ben demiştimciler, hoop *****ciler var, onların da iyi niyetli olduklarını düşünsem de uzak durulmasını tavsiye ederim. Benim tecrübemde 50-100 pips ile hoop ikiye katlayan bir hesap kısa sürede patlamaya meyillidir, para yönetimi zayıftır.
  • Terste kalan arkadaşlarım için benim tavsiyem, Marjlarını, ortalama pozisyonlarını tekrar objektif bir analiz ile (hiç açık pozisyonları yokmuş gibi) değerlendirsinler. Haftalık hatta aylık grafiklere de baksınlar. Nereye kadar çekilebilir, nereden tekrar aşağıya devam edebilir veya yukarı 2 yıllık range döner mi değerlendirip ona göre hedge veya stop yapsınlar. Bir disaster senaryoları olsun. Kimse gittiği yere kadar deyip pes etmesin veya piyasa ile inatlaşmasın. Bir stratejiniz, grafikte aksiyon almak için beklediğiniz noktalar olsun. Doğru veya yanlış bir analiziniz olsun, yeter ki pes etmeyin. Kaybetmek bu işin bir parçası. Bunu en az hasarla atlatabilmek pes etmemek önemli.
  • Diğer önemli gördüğüm ve sık yaptığım hataları da anlatmaya çalışacağım sonra. (dipleri ve tepeleri yakalama güdüsü, karda erken zararda geç kapatma, takım tutar gibi buycı veya sellci olmakc vs.). Herşey gönlünüzce olsun.
  • Dipnot: Paylaşımlar olduğu gibi aktarılmış, Düzenlemeye gerek duyulmamıştır…

Güncelleme: 4 Ocak 2018 — 23:49

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir