Eyfel Kulesi’ni Satan Adam; Victor Lustig (‘Film gibi bir dolandırıcılık hikayesi!’)

Bugün suç tarihi bakımından önem teşkil eden bir vakıayı paylaşacağım. Kimi konuşacağız dersiniz? Elbette Victor Lustig. Eyfel Kulesi’ni satan adam… Film gibi bir dolandırıcılık hikayesi, işte karşınızda..

 • O, mülayim ve cesur bir sahtekar. Tarih pek çok sahtekarlık gördü ama sadece birisi Eyfel Kulesi’ni satabildi.
 • Şu an Çekya’da bulunan Hostinne kasabasında 1890 yılında doğan Lustig, birkaç Avrupa dilini akıcı şekilde öğrendi ve Fransa’ya taşındı. Kariyerine transatlantik okyanus hattında yolculuk yapan zengin yolcuları ağına düşürerek başladı. En büyük işini ise 1925 yılında Paris’te yaptı.
 • Bir sabah gazetede Eyfel Kulesi’nin çürüdüğü ve tamire ihtiyacı olduğu şeklinde bir haber okudu ve o anda fırsatın kokusunu aldı.
 • Hemen harekete geçerek beş işadamına posta ve telegraf bakanlığı genel müdür yardımcısı sıfatını kullanarak resmi anteti taklit edip mektuplar yollamaya başladı ve işadamlarını prestijli Hotel de Crillon’a davet etti.

 • Mektuplarda Eyfel Kulesi’nin bakım maliyetlerinin oldukça yüksek olduğu, bilindiği üzere 1889 yılında Paris Fuarı için yapıldıktan 20 yıl sonra taşınmak zorunda kalındığı, devletin kuleyi elden çıkarmak istediğinden bahsetti.

 • Fırsatın gerçek olduğuna inanarak bütün işadamları iyi giyimli ve nazik Lustig’le buluşmak için ünlü otele gitti. Hükümetin kuleyi yıkma hakkı için teklif alacağını açıkladı. Beşinin de dürüst ünlerine dayanılarak seçildiğini söyleyerek gururlarını da okşadı.
 • Lustig, bir limuzin kiralayarak adamları kule turuna davet etti ve sosyal ve finansal olarak özgüveni en az olan hedefi belirledi: Andre Poisson.

 • Poisson’un karısı anlaşmanın gizliliğinden ve çok hızlı bir şekilde ilerlemesinden şüphelenmişti. Paisson, Lustig’le buluştu ve şüphelerini lletti. Lustig bu son dakika krizini de karlı kapatacaktı. Nasıl mı?
 • Lustig, gizli kapaklı tavırlarını kabul etti ve asıl suçunu saklayarak işlemediği “suçunu itiraf etti”. Kulenin satışı için rüşvet almak istediğini bundan dolayı aceleci davrandığını söyledi.
 • Poisson rahatlamıştı. Kandırılmadığını ve olayın basit bir rüşvet olayı olduğunu düşünerek Lustig’e yeniden güven duydu. Lustig ise bu manevrayla kule satış bedeline ek olarak yüklü miktarda rüşvet de alacaktı.
 • Lustig başarılı oldu ve “Eyfel Kulesi’ni sattı”. Lustig, Poisson’un durumu anladığında küçük düşeceği için dolandırıcılığı bildirmeyeceğini doğru tahmin etmişti. Daha sonra ise suç kariyerine devam etmek için ABD’ye taşındı.

ÖRNEK ALINMAMASI gereken sözü ise şu şekilde: “Dürüst insanları anlayamıyorum. Can sıkıntısı dolu umutsuz hayatlar yaşıyorlar.”

Bu Konu, Mehmet Zengin @avmehmetzengin Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

avatar
  Subscribe  
Bildir