Doğu Bloku ve Yugoslavya dağıtıldıktan sonra, Balkanlar!

Doğu Bloku ve Yugoslavya dağıtıldıktan sonra, Balkanlar;

Batı (AB+ABD) ve yeni Doğu Bloku (Rusya+Çin) arasında yine mücadele alanı durumunda. Bu seride Balkanlar’daki bu “köşe kapmaca” oyunundan bahsedeceğim. Oyunda nelerin nasıl değiştiğini ve bizi nasıl etkilediğine değineceğim.

 • Özet geçeceğim (yoksa kitap yazmak gerekir). Yakın zamana kadar dengeler şu şekildeydi: MAVİ (Batı yanlısı) KIRMIZI (Rus yanlısı) Renklerin koyulukları da bu taraftarlığın yoğunluğunu belirtiyor diyebilirim. Aşağıda tek tek ülkelerin neden hangi tarafta kaldığını yazacağım.

 • BATI YANLILARI: SLOVENYA: AB’nin parçası, tüm Balkanlar’ın en Avrupalı parçası. HIRVATİSTAN: Almanya ile tarihi bağları vardı hep. AB’ye de girdiler. KOSOVA: NATO’nun Sırbistan’ı bombalaması ile bağımsız oldular. ARNAVUTLUK: Kosova Arnavutlarına bağımsızlık kazandırdığı için. …

 • ROMANYA: AB’ye girince Batı’ya iyice yakınlaştı. BULGARİSTAN: Rusya ile tarihi bağları olsa da özellikle AB’ye giriş sonrası Batı’ya yaklaştı. YUNANİSTAN: Hep Batı’dan yanaydı ama Rusya ile de ilişkilerini sıcak tutmaya özen gösterirdi. TÜRKİYE: NATO üyesi ve Batı yanlısıydı hep.
 • RUSYA YANLILARI: SIRBİSTAN: Miloseviç İç Savaş’ta kendisini destekleyen Rusya ile hep yakındı. Bu devam ediyor. KARADAĞ: Sırbstan ile kader birliği, Rusya ile tarihi bağları oldu her zaman. MAKEDONYA: Milliyetçi Makedon iktidar, Arnavutları destekleyen ABD’ye karşı Rus yanlısıydı
 • BOSNA-HERSEK’in duruşu, bölünmüş durumundan dolayı karışık: Sırp Cumhuriyeti, Sırbisbtan’dan da Rus yanlısı. Boşnak ve Hırvatların ortak yönetimi ise AB ve ABD bloğuna daha yakın politika izliyordu.

 • Son yıllarda yukarıdaki dengelerde değişiklikler yaşanmaya başlandı: KARADAĞ: NATO’ya girme kararı aldı. Muhalifler sokaklara döküldü. Karadağ yönetimi Rusya ve Sırbistan’ı iç işlerine karışıp ülkede karışıklık çıkarmakla suçladı. Rus yanlısı bir darbe girişimi ortaya çıkarıldı.

 • MAKEDONYA: Rusya ile yakın milliyetçi VMRO partisi, uzun süre ülkeyi yönetti. Birçok kanunsuzluk ve yolsuzluğa bulaştı. 2017’de seçimleri Sosyal Demokrat ve Arnavut partilerinden oluşan muhalefet kazandı. VMROcular meclisi bastı, kan aktı.
 • MAKEDONYA Rus yanlısı geçmişinden kurtulup Batı yanlısı politika izlemek istiyor ve AB+NATO’ya üye olmayı bekliyordu. İsim anlaşmazlığı nedeniyle Yunanistan veto ediyordu. Batı devreye girdi ve iki ülkenin bu konuda anlaşmasını sağladı.
 • MAKEDONYA sonuçta NATO’ya üye oldu, AB üyeliği yoluna da girdi. Batı yanlısı bir pozisyona geldi. Yani Batı, Balkanlar’da Karadağ’dan sonra bir köye daha kapmış oldu. Rusya yanlısı eski başbakan Gruevski ise kaçıp Macaristan’a sığındı.
 • MAKEDONYA isim anlaşması olmasın ve NATO’ya giremesinler diye çok uğraştı Rusya. Rus diplomatlar Dedeağaç’ta milliyetçi Yunan iş adamlarına, Makedonya ile isim anlaşmasına karşı mücadele etmeleri için para verirken yakalandı. Yunanistan bunları sınır dışı etti ve nota verdi!

 • RUSYA Balkanlar’da Batı ile oynadığı “köşe kapmaca” oyununda Karadağ ve Makedonya’yı tamamen kaybetti. Yunanistan ile de tarihinde, hatta Soğuk Savaş döneminde bile olmadığı kadar gerildi. Balkanlar’da Rusya’ya yakın olarak sadece Sırbistan ve Bosna’nın Sırp bölümü kaldı.

 • Bu arada Rusya, Türkiye ile yakınlaştı. Bu, Türkiye’nin Balkanlar’daki Rus yanlısı Sırplarla yakınlaşmasına yol açtı. Örneğin Türkiye Sırbistan’a hibe olarak otoyol yaptırdı, oradan et ithal etti. Makedonya ile Türkiye ilişkileri ise eski günlerdeki gibi değil.

 • Rusya Bloğu, Batı bloğuna önemli köşeleri kaptırdı. Karadağ ve Makedonya’yayı kaybetmemek için gözünü budaktan esirgemeyen Rusya’nın başka kayba tahammülü yok.

Kaynak; Twitter, Trakya_Balkan @TrakyaBalkan

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar