Derinler ellerindeki kanı AKP bezine siliyor! (‘Tek Adam Kimin Elinde?’)

Derinler avucuna aldığı AKP’ye bugün hukuk katliamları yaptırdığı gibi 90’lı yıllarda işlediği cinayetleri de aklatıyor! 11 köylüyü işkence yaptıktan sonra öldüren sonra da benzin dökerek yakanlar bakın nasıl beraat ettirildi!

 • Bolu Dağ Komando Tugayı 1993’ün Ekim’inde Diyarbakır ve Muş kırsalında (Alaca ve kayalısu köyü) General Yavuz Ertürk Komutasında operasyon düzenler. Operasyonda köy ve mezralarından toplanan 11 kişi gözaltına alınır. (Asayiş komutanı Hasan kundakçı)
 • Helikopterle karargaha götürülen isimler; Bahri Şimşek, Behçet Tutuş, Celal Aziz Aydoğdu, Hasan Avar, Mehmet Salih Akdeniz, Mehmet Şah Atala, Mehmet Şerif Avar, Nesrettin Yerlikaya, Abdo Yamık, Ümit Taş ve Turan Demir.
 • Mehmet Salih Akdeniz’in eşi Pembe ifadesinde şöyle diyor: “Eşime gözaltındayken yemek götürdüm, eşim bana ‘Bize artık yemek getirme. Bizi öldürecekler’ dedi”
 • Yine bu 11 kişiden Turan Demir’in annesi Zekiye ifadesinde “Ben Turan’a üç dört gün yemek götürdüm. Buradan kaçıp gitmemi söyledi. Elleri kelepçeliydi” dedi.
 • Aileleri savcılığa başvurmuştu ama hiçbir sonuç çıkmadı. O tarihten sonra 11 kişiden bir daha haber alınamadı. Aileler 1994 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu. Dava 2001’de sonuçlandı. Türkiye tazminat ödemeye mahkum edildi.
 • 2004’ün 5 kasımında gözaltında kaybedilen 11 köylüye ait bir toplu mezar bulundu!! Adli Tıp, bulunan kemiklerin gözaltına alınan köylüler olduğuna ilişkin rapor verdi. Raporda bu insanların elleri kolları bağlanarak ve yakılarak öldürüldüğü yazılıydı!!
 • TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu aynı yıl olayı araştırmak için bölgeye gitti. Komisyon, Tuğgeneral Yavuz Ertürk komutasındaki operasyon sırasında 11 köylünün katledildiğinin anlaşıldığı yönünde bir röportaj düzenledi!!!
 • Aileler yıllarca dava açabilmek için çabaladılar. Sonunda Ekim 2013’te Diyarbakır savcılığı iddianameyi yazabildi.! Savcı emekli paşa Yavuz Ertürk’ün birden fazla kişiyi teşekkül halinde öldürmek suçlarından 11 kez müebbet hapisle cezalandırılmasını istiyordu.
 • Dönemin Jandarma Komutanı olan ve tanık olarak dinlenecek olan Ali Ergürmez ise mahkemeye bile gelmedi! Her zaman devreye giren o el yine devreye girdi. Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava iki duruşmadan sonra Ankara’ya alındı. 5 yıl yargılama-ma devam etti.
 • Mağdur avukatlarının hiçbir talebi yerine getirilmedi. Dönemin operasyon listesi kayıp dendi. Helikopter kayıtları yok dendi. İstenen diğer evraklarda bir bahane ile mahkemeye gönderilmedi. (Depremde zarar gören binada kayboldu dendi)
 • Yargılanan derinlerin generali olunca mahkeme heyeti AİHM kararını, Meclis Araştırma Komisyonu’nun raporunu, toplu mezarda bulunan 11 köylünün kemiklerini, bu konudaki Adli Tıp raporunu, tanıkların anlatımlarını “yeterli delil” saymadı. Paşa beraat ettirildi!!!

Derinler elindeki cinayetlerin kanını AKP bezine siliyor! Bu ortaklık bizi insan hayatını yok sayan, hukukun olmadığı bir ülke haline getirdi. Bu neyin tavizi ve bedeli acaba? Derinlerin elindeki koz ne? 15 Temmuz mu?? Her şey tek adamın elinde peki tek adam kimin elinde?

Bu Konu, Ankara Kulisi @DanishMan06 Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Güncelleme: 26 Eylül 2018 — 04:07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir