Çin İngiltere Sömürgesi; Afyon Savaşları

Flood'un Yayınlandığı Tarih:13 Ekim 2019 @ 00:54

Çin anti-hümanist politikalarıyla dünya gündeminde üst sıralarda yer almaya devam ediyor. Buna karşın uluslararası ticaretteki rolü bu ülkeye adeta kalkan vazifesi görmekte; eleştirilen lakin karar alıcıların karşı karşıya gelmekten çekindiği bir güç…

 • Yakın tarihe baktığımızda ise bunun tam tersi bir tabloyla karşılaşıyoruz. Buna verebileceğimiz en iyi örneklerden biri hiç şüphesiz Afyon Savaşları’dır.
 • İngiltere’nin afyonu Çin piyasasına sokarak çay ithal ettiği bu ülkeyi kendine bağlamaya çalıştığı; araç olarak da donanmayı kullandığı bu savaşlar dünya sömürgecilik tarihinin en ilginç konularından birini oluşturur.
 • 1821’de Çin’in, büyük oranda İngiliz Doğu Hindistan Şirketi tarafından ithal edilen afyon ticaretini kesmek amacıyla çay ihracatını geçici olarak durdurması yıllık afyon ithalat oranının 1830’larda neredeyse iki katına çıkmasına yol açar.
 • Mayıs 1839’da Çin İmparatorunun emriyle, Kanton’da (yabancı tüccarlara açık olan tek liman) 20.000 sandık dolusu afyon yok edilir. İngiliz Donanmasına ait bir filo; aynı tarihlerde Rus tehdidini Boğazlardan uzaklaştırmak için Osmanlı-Mısır mücadelesinde aktif görev alır.
 • Öte yandan Çin ile olan krizin derinleşmesi üzerine başka bir filo afyon ticareti uğruna savaşmak için Uzak Doğu’ya gönderilir. Chuenpi Savaşı’nda (3 Kasım 1839), İngiliz savaş gemileri, Amiral Kuan T’ien-p’ei komutasındaki on beş adet yelkenliden oluşan filoyu yok eder;

 • Temmuz 1840’ta Yangtze Nehri ağzı yakınındaki Chusan Adası’nı kuşatır ve Ocak 1841’de Kanton yakınlarındaki Pearl Nehri’nin ağzını muhafaza ederek, tekrar Chuenpi’ye saldırır.
 • Kanton’un bunu müteakip savunmasında Amiral Kuan öldürülür ancak İngilizler Kanton’u işgal etmeyip bunun yerine cazibeli limanıyla seyrek olarak yerleşim yapılmış bir ada konumundaki Hong Kong’u ele geçirirler.
 • Ağustos 1841’de, tuğamiral Sir William Parker operasyonun komutasını almak için bölgeye ulaşır ve Yangtze Nehri’nin ağzındaki Chen-hai’i güvenceye alarak komşu şehir Ningpo’nun düşmesini sağlar.
 • 29 Ağustos 1842’de buharlı gemilerden oluşan İngiliz donanması karşısında varlık gösteremeyen Çin, Nanking Antlaşması’nı imzalamaya razı olur. İngiltere’ye Hong Kong’un hâkimiyetini, Kanton, Şanghay ve diğer üç limanda ticaret yapma hakkını verir ve.
 • İngiliz malları üzerinden ithalat vergisini sınırlamayı kabul eder. Böylelikle İngiltere Çin pazarına resmen dâhil olur; ticari hacmini büyük ölçüde genişletir ve çay tedarikini de garantiye alır.
 • Bu İngiltere için o kadar önemlidir ki ünlü deniz tarihçisi Sondhaus’un da işaret ettiği gibi tamamen ticari bir amaçla ve ahlaka mugayir kabul edilen bir madde uğruna Pax Britannica’yı idame ettiren bahriyesini rahatlıkla kullanabildiğini göstermiştir.
 • Çin ise halkını afyon bağımlılığından kurtarmak isterken o dönemin süper gücünü karşısına almaktan çekinmemiş; lakin sömürgeciliğin kendi topraklarındaki varlığını engelleyememiştir.

 • Tekrar bugüne döndüğümüzde Çin’in bu deneyimden çok şey öğrendiğini, ama bunu farklı değerlendirmeyi seçtiğini görebiliriz. Ucuz ve çoğu sağlığa zararlı ürünler üretip tüm dünya piyasalarına hâkim olma hedefleri çoktan beridir uygulanmaya başlandı..
 • Anti hümanist yaklaşımlarına dış politikada engel olunmamasının en büyük sebebi de malesef bu.. Kısaca günümüzde Çin’e ait politikalar sözde sosyalist olsa da özde tamamen kapitalist, ve uygulamada hiçbir kapitalist uygarlıkta görülmemiş ve bu yüzyıla yakışmayacak ölçüde vahşi…

Yazar; Dr Dilara Dal ⚓️

guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Serkan aydin
Serkan aydin
2 yıl önce

ingiliz dogu hindistan sirketini arastirmak cok onemli..bu sirket ilk kurulduğu dönem hollanda menşeiyliydi ve bu şirketi kuran sermaye amerika kıtasının keşfi ile avrupaya taşınan muazzam miktarda altına dayalı servet idi.bu servetin sahibi ise tabiki tapinakcilardir.tapinakcilarin tarih sayfasında tekrar güçlenmesi palazlanmasi ve avrupa sermayesini ele geçirip kraliyet ailerinin tefeciligini bankerligini yapmasina vesile olan çok büyük bir şirkettir.zaten tapinakcilar ve belli baskı muhtelif yahudi aileler ıngiltere de perde arkasından iktidara ortak ve hakimlerdi. ingiliz merkez bankası yine bunların elinde ve ingiliz kraliyet ailesi ile sıkı ve grift ilişkileri de vardir .city of londan in tarihine bakın mesela.afyon ticareti dönemin en büyük en kazancli ticari metasini oluşturuyordu.ve hala daha devam eder.suan dünya da gayri resmi illegal dönen afyon ticareti çok büyük miktarda kazanç getirir.tabi bu gizli istihbarat örgütleri cia mossad m16 ve çin mafyası triad rus mafyaları ve terör örgütleri vasıtası ile bir sistem olarak yurur ve piyasası vardır.afkanistanin abd tarafından işgal sebeblerinden biride uyuşturucu ticaretinin dünya bazında abd ve cia tarafından yonetilmesidir.cia uyuşturucu ve afyon ticareti ile yüz milyarlarca dolar kara para kazanır ve bunu örtülü operasyonlarinda,terör örgütlerini finansinda kullanir .isit pkk el kaidenin finanse edilmesi gbi..isgalin diğer sebebleri ise afganistanin muazzam miktarda olan doğal kaynak ve emtialarinin özellikle çin in eline geçmesini önlemek ve ipek yolu projesini engellemek içindir..ingilizlerin zamanında çini bir uyuşturucu bağımlısı yapması halkini afyonlamasi suan güney amerika ulkerinde tatbik ve tesis edilmektedir.colombia venezuella ve meksika bugün uyuşturucu pazarının en önde geldiği lokasyonlardan birkacidir .ingiltere cinin suan kapitalizm sisteminin yürümesi için elzem olan kölelik sisteminin en müreffeh en sağlıklı uygulandığı yer olmasını sağlamıştır.çin bugün batıda kapitalizmin ve sanayi devriminin ilk çıktığı dönemlerdeki insanlik dışı şartların ve insani emegi somuren kapitalist nizaminin post modern olarak uygulandığı bir yer olmuştur.cin kapitalist sermayenin ucuz işçi gücünü somurdugu kolelestirdigi kuresel çapta bir fabrika dir..son olarakta bu afyon ticaretini geçmişten günümüZe yönlendiren koordine ve organize eden belli basli aileler de vardır zaten en baştaki muktedir olanlarda bu ailelerdir.peki kim bu aileler..yuksrda bahsettigim tapinakcilar.ingiliz bir aristokrat aile olan günümüzde soyu dewam etmeyen fakat varisleri el degistirme ihtimali yüksek olan astor ailesi.keza ingiliz yahudi bir aile olann rothschild ailesi,yine ingiliz aristokrat sınıfı ve lordluk ünvanına haiz russell ailesi bir diğeri ise kökeni ortadoğulu irak li derin zengin etkili bir yahudi ailesi olan sassoon ailesi..ve bunların çinli işbirlikçisi cinin en tehlikeli ailesi olan lee ailesinide unutmamak lazım..

mutlakaoku.com | Pdf Kitap İndir | Telecharger Livre GratuitDescargar Libros Gratis | Free pdf download | Kostenlose eBooks |
1
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x