Çile yolu, Kıyamet Kilisesi, Bitmeyen Kavga! (‘Hristiyanların En Kutsal Mekanları’)

Zeytin dağından önce “Via Dolorosa” yani Çile yoluna gittim. Burası İsa’nın çarmıha gerilmeden önce sırtına haç yüklenerek yürütülüp sonra öldürüldüğü Golgotha tepesine giden yol. Buranın hikayesi daha süper.

 • Yol üzerinde belirli duraklar var. Kiminde İsa tökezlemiş. Kiminde Meryemle gözgöze gelmiş. Hepsine birer istasyon kurmuşlar. Her istasyonda da kilise veya bazı simgeler var.

 • Toplam 14 durak. Bu duraklar en sonunda Kutsal Kabir Kilisesi ya da Kıyamet kilisesinde sonra eriyor. Burası 4. Yüzyılda bizim Konstantin’in annesi tarafından yaptırılmış. Golgota tepesi İsa’nın öldüğü ve gömüldüğu yer. 3 gün sonra da dirilip göğe yükseliyor.
 • Buraya kilise yapmışlar. İşte Çile yolu da bu kiliseye varıyor ve içinde sona eriyor. Özellikle Paskalya öncesi Hristiyanlar bu yolu sırtlarında haç taşıyarak hacı oluyor. Hristiyansanız buraya gelip siz de hacı olabilirsiniz. Haç nerden bulcaz demeyin Araplar kiralıyo sorun yok.

 • Bu kilise Hristiyan aleminin tabi ki en önemli yeri. Yani daha ne olacak İsa sonuçta. Bu sebeple mezhepler üstü. Yani hiçbir mezhebe bağlı değil. Ama işte sıkıntılar şimdi başlıyor. Muazzam hikayeler var.

 • Şimdi burda ortodoks var katolik var suryani var Kıpti var Gregoryen var. Var oğlu var. Bunlar başlıyorlar kavga etmeye aralarında. Vay sen buraya girdin benim sevabımı çaldın. Vay orayı ben silecektim sen sildin sevap gitti.
 • Bir de kilisenin açılıp kapanması var. Kimde duracak anahtar? Hep kavgalar çıkıyor. 850 sene önce Selahattin Eyyübi Kudüs’ü alınca diyor ki bu böyle olmaz bu kavgaları bitirin. Ama kavgalar bitmeyince diyor ki ben bu anahtarları müslüman iki aileye vereyim böylece sorun kalmaz.
 • Hakkaten de kalmıyor. Adamlar kavga etmekten o kadar yorulmuş ki kabul ediyorlar. Hala aynı o iki ailenin torunları sabah bu kapıları açıyor. Akşam da papazların üzerine kitliyor. 850 senedir böyle bu.
 • Kilisedeki mezheplerin rahipleri, papazları birbirleriyle anlaşmış haldeler. Hangi camı kimin sileceği bile belli. Camın sevabı var çünkü İsa’nın kilisesi boru değil. Pervazı atıyorum Kıptiler siliyor. Pervaz sevabı onların.
 • 1852’de şu basamak yüzünden yer yerinden oynuyor. Bir papaz diyor ki bu merdiven aşındı. Erimiş bu. Bu ilk basamak artık zemin oldu. Demek ki burayı benim silmem lazım. Zemin sevabı onlarda çünkü merdiven başka mezhepte. Yer yerinden oynuyor.

 • İstanbula haber gidiyor. Bunlar delirdi diye. İstanbuldan fetva geliyor. Abdülmecit’ten. Ben gelicem oraya santim santim bölüştürücem ben oraya gelene kadar her şeyi bırakın diyor. Fetva bu meydanda okunuyor. O sırada yukarda bir adam merdivene çıkmış cam siliyor.
 • Fetvada herkes her şeyi bıraksın diyince adam da bırakıyor iniyor. O merdiven hala orda duruyor agsjshskdjflgk 150 senedir. Ya manyak bunlar. Bugün de Abdülmecidin bölüştürdüğü aynı sistem devam ediyor.

 • O merdiven de bunun simgesi işte. Deli bunlar ya harika yer hakkaten.

 • Manyak bunlar ya bak bu da 2008’deki olay.

Kıyamet Kilisesi’nde kıyamet koptu

Hz. İsa’nın lahdinin bulunduğu bölmede kim daha uzun kalacak tartışmasında yumruklar konuştu.

Tarafları İsrail polisi ayırdı. Palmiye Pazarı ayininde meydana gelen olayda birbirlerine palmiye dallarıyla vurdular.

KUDÜS’te, Hz.İsa’nın mezarının bulunduğuna inanılan ve Hıristiyan aleminin en kutsal yerlerinden biri olan Kıyamet Kilisesi’nde, Yunan ve Ermeni Ortodoks din adamlarının başlattığı kavgaya cemaatler de karışınca, kilise içinde ve avlusunda tekme ve yumruklar havada uçuştu. Palmiye dallarıyla da birbirine vuran iki taraftan cemaat mensuplarını ayırmak için, İsrailli güvenlik kuvvetleri müdahale etti. Ayin nedeniyle Dünya’nın çeşitli yörelerinden on binlerce Ortodoks kentte toplandı.

Yunan ve Ermeni papazlarla cemaatler arasındaki kavga, Ermeni Ortodoks Kilisesi’ne mensup bir rahibin, Yunan Ortodokos Kilisesi üyesi bir rahibi, Hz.İsa’nın mezarının bulunduğu bölmede fazla kaldığı gerekçesiyle tartaklaması üzerine patlak verdi ve olay kısa sürede büyüdü. İki taraf, tekme yumruk ve palmiye dallarıyla birbirine saldırdı.

İsrail güvenlik güçleri müdahale ederek kavgayı ayırıp, Ermeni cemaatinden iki kişiyi gözaltına alması üzerine, bu kez de bir grup Ermeni, Kudüs’teki polis karakolu önünde gösteri yaptı.

MÜSLÜMAN BEKÇİ

Kilise, farklı mezheplere ait Hıristiyan cemaatler arasında bölüştürülmüş durumda. Her cemaat, kilisenin bir bölümünden sorumlu ve kendisine emanet edilen kutsal mekanları korurken, bazen sorunlar çıkabiliyor. Bu yüzden, Kıyamet Kilisesi’nde, farklı kiliselere mensup Hıristiyan din adamları ve cemaatler arasında, sık sık bu tür gerilimler yaşanıyor. Sorun yaşanmaması için, Kıyamet Kilisesi’nin anahtarı 800 yıldır bekçilik yapan Müslüman ailede bulunuyor ve büyük kapıyı açıp kapıyor.

Palmiye Pazarı ayini

HZ.İSA’nın gömüldüğü ve yeniden dirildiği yer olduğuna inanılan Kıyamet Kilisesi’nde Paskalya’nın ilk günü olan kutsal Palmiye Pazarı ayini, İsa’nın çarmıha gerilmeden önce Kudüs’e gelişini sembolize ediyor. Çölde geçirdiği 40 günden sonra İsa, Kudüs’e gelir ve şehre girerken, halk ellerinde palmiye dallarıyla onu selamlar. Perşembe günü havarileri ile son yemeğini yiyen İsa, ertesi gün çarmıha gerilir. Hıristiyanlar, Palmiye Pazarı’nda kiliseye ellerinde palmiye dallarıyla gidiyor.

Bu Konu, Tayaç @cadayinho Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Güncelleme: 18 Ekim 2018 — 11:54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir