Çalışmak Zorunda mıyız?

Flood'un Yayınlandığı Tarih:23 Kasım 2019 @ 21:03

  • Parayı değil, parayı “en değerli” şey ve amaç haline getiren sistemi tartışalım. Bence dijital para veya blockchain teknolojisi “en büyük devrim” değil, hatta bir devrim bile değil. En büyük devrim, iş (business), çalışma (work), emek (labor) ile parayı ayıran değişim olacak.

  • Günümüz insan uygarlığı yeryüzünde yaşayan her bir insanı açlığa, sefalete, yoksulluğa düşmeden yaşatacak birikime, varlığa ve bilgiye sahip. Sorun paranın kaydi mi, fiziki, mi, dijital mi olması değil; 21. yüzyılda ihtiyaçlara erişmek için neden çalışmak zorunda olduğumuzdur.

  • Para iyi yaşamak (veya daha iyi yaşamak) için en önemli araç olduğu sürece geçmişimizden ve geçmişteki ilişkilerden kopamıyoruz demektir. Oysa iyi yaşamak (veya daha iyi yaşamak) için “para kazanmak” zorunda olmadığımız bir ileri uygarlık aşamasındayız.

  • Önümüzdeki dönemde bütün kavramlar kökten değişecek derken kastettiğim buydu: İş, emek ve çalışma ile para (yani ihtiyaçları karşılamak ve biriktirilmiş serveti ölçmek ve saklamak için gerekli olan şey- kaydi, fiziki veya dijital, her neyse) arasındaki bağın kopacağına inanıyorum.

Yazar; Tuncer Şengöz

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
mutlakaoku.com |
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x