Birileri, Suudilerin pimini çekti, Arap Yarımadası’nda çok yakında devrim var!

Suudi bankaları ve Bin Ladin’in şirketleri, ABD’li sigorta şirketleri tarafından 11 Eylül saldırıları nedeniyle dava edildi.

  • Yorum yapmadan önce şu seri bilgiselini eklemek istiyorum!

Suudi Arabistan, ilk İslami hisse senedini satışa çıkardı ve 9 milyar dolar elde etti. Petrole bağımlı olan ekonomisini yeniden şekillendirmek ve düşen petrol fiyatları nedeniyle oluşan milyarlarca dolarlık bütçe açığını kapatabilmek için şukuk isimli 5 ve 10 yıllık hisse senetlerini satışa çıkartan Suudi Arabistan’ın 2015 yılında 100, kemer sıkma politikaları sayesinde 76 milyar dolar olan bütçe açığını bu yıl 53 milyar dolara düşürmeyi umut ediyor. Yıl sonuna doğru ise tüm zamanların en büyük halka arzına hazırlanıyor. Devletin sahip olduğu en büyük petrol şirketi olan Saudi Aramco’yu halka arz edecek.

  • Suudi Arabistan,ekonomisini yeniden şekillendirmek ve toparlamak için İslami hisse senetlerini satışa çıkarmış, 9 milyar dolar elde etmişti.
  • Aylardır yoğun lobi faaliyetleri yürüterek Amerika’da Kongre tarafından çıkartılan 11 Eylül yasasını durdurmaya çalışmıştı. Bunun için de kiraladığı lobi şirketleri üzerinden ABD’nin Ortadoğu’da savaşmış gazilerini tehditle ve parayla bu yasaya karşı çıkartmaya çalışıyordu.
  • Muazzam para harcamasına rağmen istediği randımanı alamayan Suudi Arabistan, şukuk adını verdiği İslami hisse senetlerini satışa çıkarttı.
  • Suudi Maliye Bakanı, bu hisse senetlerinden elde edeceği gelirle bütçe açığını düşürme niyetinde olduklarını belirtmişti. Yine 2017 sonuna doğru Suudi devletinin tek sahibi olduğu petrol şirketi Aramco’yu halka arz edecekti. Suudi Arabistan’ın ekonomisini toparlamak ve petrol bağımlılığını düşürmek için girdiği bu gayretler, anlaşılan boşa çıkıyor. Hisse senetlerinden elde edeceği geliri 11 Eylül 2001 saldırılarında teröre yardım ve yataklık yapmak ve ABD topraklarında terörist beslemek ve terör saldırısına teşvik ve maddi destek  sağlamaktan açılan ve açılacak davalara harcayacak gibi görünüyor. Ekonomisi gittikçe alarm veren Suudiler, yıl sonu tahmini olan 53  milyar dolarlık bütçe açığını kapatamayacak gibi görünüyor.
  • Birileri, Suudilerin pimini çekti. Ekonomik krize sürüklenerek Suudi  Arabistan’da karışıklık çıkartılmak ve Vahabi zihniyetinin zayıflatılmak isteniyor olabilir. Arap Yarımadası’nda çok yakında devrim var.

Bu Konu, Aziz Doğdu Boykotta @AzizBoykotta Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Güncelleme: 4 Ocak 2018 — 23:28

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar