7 Tip’li öğrencinin öldürülmesi! (‘Vicdanını Temizlemesi gereken Ülkeyi yönetenler’)

40 yıl önce bugün, ankara bahçelievler’de üniversitesi öğrencisi 7 tip üyesi genç, gecenin bir vakti evlerinde faşistlerce öldürüldü. katliamın planlayıcısı, daha sonra çiller’in “devlet için kurşun atan, yiyen de şereflidir” dediği abdullah çatlı ve haluk kırcı’ydı.

  • Haluk kırcı, üniversite öğrencilerinden üçünü evde silahla, birini telle boğazını keserek; abdullah çatlı ise iki öğrenciyi eskişehir yolunda bir tarlada ipe bağlayıp başlarına sıkarak öldürmüştü. ağır yaralı bir öğrenci ise hastanede yaşamını yitirmişti.
  • Kırcı 1988’de idama mahkum edildi, 1991’de ‘yanlışlıkla’ salıverildi. firariyken erzurum’da evlendi, nikah şahitliğini dönemin erzurum valisi mehmet ağar yaptı. 96’da istanbul’da yakalandığında aynı gün emniyetten firar etti.
  • Firar ettiği tarihte mehmet ağar istanbul emniyet müdürlüğü görevini yeni devretmişti. o gün emniyette haluk kırcı’nın cebinden ağar’ın bir mektubu çıkmış ve ağar, kırcı’nın serbest bırakılması için asayiş şube müdürü sedat demir’i aramıştı.
  • Aynı mehmet ağar’ın, yıllar sonra abdullah çatlı’nın silah taşıma ruhsatı alabilmesi için, emniyet genel müdürü olarak imza verdiği de ortaya çıkacaktı. meclis araştırma komisyonu’na “bin operasyon yaptık, bir tuğla çekersem devlet yıkılır, bunlar devlet sırrı“ diyecekti.
  • Ocak 1999’da yeniden istanbul’da yakalanan haluk kırcı’nın cezası, rahşan affıyla indirime gitti. susurluk ilişkileri yüzünden 4 yıl hapse mahkum edildi, 2004’te yeniden ‘yanlışlıkla’ tahliye edildi.
  • Yıllar sonra yakalandığında haluk kırcı için, “vicdanını temizlemek istiyorsa konuşsun” diyordu bülent ecevit. kırcı’nın ecevit’e yanıtı ise devletin pis işlerini daha açığa çıkaran netlikteydi: “vicdanını temizlemesi gereken varsa, o da bu ülkeyi yönetenlerdir.”
  • Kırcı bu sözleri sarf ederken haklıydı; çünkü, maraş katliamı’ndan çorum’a, sivas’tan gazi’ye kadar devlet bu cinayetleri silahlandırdığı katiller eliyle örgütledi. o yüzden mehmet ağar bugün hala dokunulmaz ve akp iktidarında “demokrasi mitingleri” düzenleyebiliyor.

Latif can, osman uzunlar, salih gevenci, efraim ezgin, faruk ersan, hürcan gürses, serdar alten. 7 üniversite öğrencisi genç, devletin silahlı çeteleri tarafından öldürüldü. her birinin ideallerine, yaşamına ve anısına saygıyla.

Bu Konu,  Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir