15 Temmuz’un iç yüzüne dair! (‘Derinlerden haber alan kardeş!’)

15 Temmuz’un iç yüzüne dair çok fazla mesaj geliyor. Karanlık noktalar, cevapsız sorular, çelişen ifadeler her geçen gün azalacağına daha da artıyor. Ama bu konudaki paylaşımlarımı müsaadenizle daha sonraya bırakarak kısa bir anekdotu, yorumsuz arz edeceğim.

  • Sağlık problemlerim nedeniyle sık sık gittiğim cezaevi hastanesinin nezaretinde, kampüs içerisindeki başka bir cezaevinden gelen biriyle konuşma fırsatı buldum. İsimleri ve tarihleri detaylı olarak belirterek şöyle bir olay anlattı:
  • Amcası, milletvekilliği de yapan, derin ve karmaşık ilişkileriyle meşhur bir profesörün kardeşinin çok yakın arkadaşı imiş. Bir vakit birlikte çilingir sofrasında memleketi kurtarırken hızını alamayan bu derinlerden haber alan kardeş kalem kağıt çıkarıp “Yaz!” demiş.
  • “Biz bu cemaati bir buçuk yıl içinde bitireceğiz!” Amca bu iddialı sözleri yazmış. “Altına da bugünün tarihini yaz ki sonradan anlaşmazlık yaşamayalım” demiş. Tarihi de kayıt altına almışlar böylece.
  • Köprünün altından çok sular aktıktan sonra, o karanlık gecenin sabahında, iddialı ve haber alan kardeş aramış. “Nasıl? Bildim mi?” …  “Evet bildin. Peki şimdi ne olacak?”
  • Derinlerden haber alan kardeş, yine kendinden emin bir şekilde; “Şimdi o kağıdın arka yüzüne bugünün tarihiyle yaz. …… ‘e kadar bu partiyi de bitireceğiz!” demiş.

Komplo teorilerine inanmam, ilgi duymam. Ama bu anekdot sanki hikayenin kısa bir özeti gibi.

Bu Konu, Cafer Topkaya @c_topkaya Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

avatar