Türkiye’de internet kesilir mi?

İran’da 3 gündür internet yok. Protestolardan dolayı devlet interneti kesmiş durumda. (Sadece nüfusun %5’i internete erişebiliyor.) Yarın yaşadığınız ülkede internet tamamen kesilirse herhangi bir çözüm biliyor musunuz? Ne yapmalısınız? Nasıl yapmalısınız?

 • İnterneti tamamen kesebilecek ülkeler arasında ABD, İran, Rusya ve Kuzey Kore vb. gibi ülkeler görünse bile devletin kendi alt yapısı olmadığı sürece bunu gerçekleştirmesi pek mümkün değil. Şu an için bu sadece Çin, İran ve Kuzey Kore’de mümkün. Rusya’nın ise çalışmaları mevcut.
 • Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde böyle bir durum ile karşılaşmak şu an için söz konusu değil. Yani hükümetler hiçbir şekilde bu ve benzer ülkelerdeki interneti tamamen kesemez. Çünkü böyle bir çalışma yok.
 • Türkiye için konuşacak olursak geçtiğimiz yıllarda yaşanan sorunlardan dolayı ortaya çıkan ULAK projesi TR’nin çok önemli bir projesidir. Umarım daha hızlı yayılır. Türkiye’deki engellemeler ise; sadece bant genişliğini daraltma ve sosyal medya engellemelerine yönelik.
 • Sosyal medya engellemelerini ve bant genişliğini daraltmaya yönelik engellemeleri birçok yol ile aşabilirsiniz. Bunlardan bazılarını geçmişte yazmıştım: Zet Lorento
 • Bunlara ek olarak şunları da söylemek isterim: Şu an İran’daki internet kesintisi 75 saati geçti. Ülkede en az 75 saattir internet yok. Bu; teknolojiye, özgürlüğe, iletişim ve haberleşmeye zarar verirken aynı zamanda ülke ekonomisine de oldukça büyük zararlar veriyor.
 • Türkiye’de böyle büyük bir kesinti olmasa bile ne yazık ki siber saldırılar çok fazla. Bu yüzden;*VPN ya da VPS kullanmayı unutmayın.
  *Tor kullanın. Tor için köprü kurmanız gerekli.
  *Şifrelerinizde noktalama işareti, büyük-küçük harf, sayı kullanın.
  *SSL’ye dikkat edin.
 • Flood bitti. Okuduğunuz için teşekkürler. Daha detaylı bilgileri (Özellikle teknik bilgileri) yakın zamanda blog üzerinden paylaşacağım. Oldukça detaylı olacağından şüpheniz olmasın. Sevgiler.

Yazar; Zet Lorento

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Anonim
Anonim
3 yıl önce

Global şirketlerin İnternet altyapıları kesemezler, çoğu şirket cloud tabanlı uygulamalar kullanıyor, en yakın global şirketten İnternet bağlantısı rica edin 🙂

Anonim
Anonim
3 yıl önce

Emeğine, yazdıklarına ve ilgine saygı gösteriyorum ancak sürekli olarak attığın twitin ilgi görmesi halinde bilgi vereceğini belirtmeni irite buluyorum

Anonim
Anonim
3 yıl önce

Bankalardan ya da devlet dairelerinden oralardan internet hattını kesemezler! Oranin sifresini bir IT kirdirip kullanılabilir belki ?

Anonim
Anonim
3 yıl önce

En mantıklı seçenek uydu internet fakat Türkiye’de fiyatlar astronomik. Küresel devler müsade verirse elon musk olayı kökten çözecek.. #starlink beklemedeyiz.

Anonim
Anonim
3 yıl önce

Hatları tamamen keserlerse Kıbrıs, Gürcistan, Yunanistan vb yerlerden UBNT vb teknoloji ile wifi çekilebilir. Şimdiden oralarda bu tür girişimler başlatan olursa wifi hizmeti yedekte tutulabilir.

Anonim
Anonim
3 yıl önce

Durum o kadar karamsar ki geçwnki deprem sonrası senin söylediğin bir çalışma vardı hani internetsiz şebekesiz erişim minvalinde bir şeyler söylwmiştin @ZetLorento
sanırım onun sonuçlarını beklemek ve çalışmalarınızda başarı dilemekten başka bir şey ummuyorum ?

Anonim
Anonim
3 yıl önce

Devlet kesiyorsa keser. Vatandaşa düşen kesmeyecek politikalar üreten siyasi kadroları iş başına getirmek. Adamlar mollaları getirmişler başlarına kesilince de yadırgamasınlar yav. Devlet isterse keser altyapıya filan gerek yok. Çeker fişi biter? sonuçlarını da çeker!

mutlakaoku.com | Pdf Kitap İndir | Telecharger Livre GratuitDescargar Libros Gratis | Free pdf download | Kostenlose eBooks |
7
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x