Trump Türkiye’yi tehdit etti! (‘Türk’e kefen biçen çok olmuştur’)

Büyük ve eşsiz bilge Trump’ın son tweetinden sonra nedense içimden bunu paylaşmak geldi…

  •  Miralay Refet (Bele) Bey’in 4 Kasım 1920’de, Gediz Taarruzu sonrası, Genelkurmay’a ilettiği rapordan (özet); “23. Tümen 600-700 savaşçı çıkarabilir. Bitkin bir haldedir…”
  • “…Mürettep Tümen ise son muharebede büsbütün sarsılmış ve taburları birkaç subayla 20-30 erden ibaret kalmış, bunlar ise henüz kontrol altına alınamamış, dağınık durumdadır. Bu sebepten, ancak 300-400 savaşçı çıkarabilir…”

  • “…Mürettep Tümen’i herhangi bir muharebe için uzun bir süre hesaba katmamak gerekir. Kolordu topçu gereçleri ile top kamaları yerli üretim olduğu için topçu ateşi zayıftır. Bu durum kolordunun savunma gücünü azaltmaktadır…”

  • “…Kolordunun cephede gördüğüm erlerinin hepsi çıplaktır ve çoğu civar bölge halkındandır. Kar ve yağmur altında titreyen bu insanlar toplu bir halde dağılmaktadırlar. Son muharebeden sonra Kolordu eksiğini tamamlamak için yollanan ikmal erleri de çıplaktır…”

  • “…Kolordu bugün çıplak ikmal erlerinden çok, bu çıplak eratı giydirecek giyim eşyasına ve ellerine verilecek tüfeğe, cephaneye muhtaçtır.”

  • Bu rapordan 2 ay sonra, bu çıplak ordu, o yerli yapım kamalı toplarla, İnönü önünde 24.000 kişilik Yunan alaylarını önüne katıp sürecektir..

  • “Uzunca bir süre hesaba katılmamalı” denen Mürettep Tümen ise 1. İnönü’ye yetişemese de, rapordan 4 ay sonra 2. İnönü’de aslanlar gibi dövüşecek, 10 ay sonra Eylül 1921’de ise bozkırda destan yazacak, Sakarya Meydan Muharebesi’ne damga vuracaktır.

  • Savaş da bir diplomasi aracıdır, evet. Ama bunu uluslararası iletişimin tek yolu olarak kullananların elbet toslayacağı bir duvar vardır. Türk sınırlarının cetvelle başkalarınca çizilmesine izin verenlere benzemez! Muhtaç olduğu kudretin nerede mevcut olduğunu bilir!

  • Diyeceğim odur ki; Türk’e tarih boyunca sopa sallayan, ölmeden kefen biçen çok olmuştur. En son savunma sanayine, askeri gücüne güvenip gelenler barış yapabilmek için saatlerce iskele babalarında oturmuşlardı. Biri bunu bu dahiye hatırlatsın!

Yazar; SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ araştırmaları

guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Anonim
Anonim
1 yıl önce

Güzel yazı fakat sunuda unutmamak gerek tarihte bir çok türk devleti kurulduğu gibi bir cogu da yıkılmıştır bugün bir çok farklı türk kavmi malesef esaret altında yaşamış olup milli benliğini ve değerlerini geleneklerini unutmuşlar malesef yozlasmislardir..sovyetler ve rusya dönemi esaret altında yaşayan tatarlar kazaklar özbekler tatiller gibi..veye hala daha çin zulmü ve esareti himayesi altında yasamak zor’unda kalan uygurlar gibi..ve gelmiş geçmiş en büyük imparatorluk olan osmanlı devletinin parçalanması gibi.helede gunumuzde 21.yuzyilda savaş şartları kuralları fonksiyonları çok fazla değişti artık savaşlar tamamen teknoloji üzerine kurulu..yani insan gücü giderek az bir yer kaplıyor.artik yoklukta fakirlikte ve düşmanın silah sistemlerinin gerisinde silah sistemleri ile savaşmak günümüzde çok daha zor katkısı ise çok daha azdır.silah sistemleriniz dusmaninkine es değerde teknolojik güncel değilse artık birlik ve mücedele ile sabır ve sebat fedakârlık cesaret kahramanlık gibi erdemleri le savaşları kazanabilmek hatta savunma yapabilmek nitelikli taktik ve stratejik askeri planlar ile bile imkansız hale geldi.turkun yapması gereken çalışmak ve günümüz teknolojisini her anlamda yakalayabilmektir.

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
1
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x