Toplumsal Cinsiyet Şiddeti

Cinsiyet bazlı şiddet, sadece görenler için değil, toplumun her bireyi için de bir sorun teşkil etmektedir.

  • Bu sorun, yaşadığımız toplumda var çünkü. Peki toplum bizlere neden kadınlığa değer vermemeyi, kadınları görünüşlerine göre yargılamayı öğretiyor. Bu sorunun kaynağı, küçüklüğümüzden beri “seni dövüyorsa, sevdiğindendir” gibi fikirler ile büyütüldüğümüz için, çocuklarımızı yetiştirirken kötü bir örnek oluşturmaktan kaynaklanmaktadır.
  • Çünkü belki de “çocuklar çok acımasızdır” demenin, bir yetişkinin dünyasındaki bilinçli ve bilinçsiz zulümle çok daha fazla ilgisi vardır. “Kız gibi koşuyorsun”, “Kız gibi kavga ediyorsun”, “Kız gibi gülüyorsun” ve diğer benzeri tüm ifade şekillerinde olduğu gibi. Sanki “bir kız olmak”, bizi güçlü olma fikrinin dışında bırakmaya yetermiş gibi. Sanki bir kız olmak, bizi zayıf, beceriksiz ve sakar bir insan haline dönüştürüyor gibi. Ama bunların içinde en kötüsü, bu ‘inançları’ tamamen normal olarak algılayan, en kötü durumlarda bile onlara tahammül edebilen, anlayış gösterip gözünü kapayabilen bir toplum içerisinde yaşıyor olduğumuzdur.
  • Her yıl, binlerce kadın, sadece kadın oldukları için ya cinayete kurban gidiyor ya da istismara maruz kalıyor. Ne yazık ki, içinde yaşadığımız korkunç gerçekliğin en sade açıklaması budur. Neden mi böyle? Çünkü biz, kadınları aşağı varlıklar olarak görmeyi hoş karşılayan ve kadınların bedenlerini ve duygularını, kendilerine uygun bir şekilde yönetebileceklerini düşünen insanlardan oluşan hastalıklı bir toplum içerisinde yaşıyoruz. İnsanları farklı bir şekilde büyütebiliriz “Şiddete artık son” diyebilmek için, çocuklarımızı eğitmeye başlamalı ve onları, toplumsal eşitlik ihtiyacının farkına varacak bireyler olarak büyütmeliyiz.
  • Kadınlara karşı kötü muamelenin kaynaklandığı yer olduğu için, küçük hanım ve maço adam ‘fikirlerinin’ ortaya çıkardığı kavramlardan kurtulmalıyız. Toplumumuz, bir eğitim reformuna ihtiyaç duymaktadır. Ve erkekler, onlara başkaları ile ilgilenmeyi, duygularını ifade etmeyi, saygılı olmayı, toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele etmeyi, kadınların şiddet görmesine, acı çekmesine engel olmayı, şiddetten uzak durup, erkek olmanın daha başka bir yolu olduğunu öğretmeliyiz”
  • “Tanrı, hiçbir çocuğu kötü olsun diye yaratmaz! Onu kötü yapan, kötü eğitimdir”der Victor Hugo. Daniel Keyes’de onu şöyle destekler:”Ama ben zekanın tek başına hiçbir anlam taşımadığını öğrendim. Sevgi ve şefkat eli değmeyen zeka ve eğitim beş para etmez.”
  • Unutmayın, eğitimin ilk ve en iyi merkezi evdir.”Sizler çocuklarınızı en iyi şekilde “kötü”eğitirseniz en kötüsünü, en iyi şekilde “güzel” eğitirseniz en iyisini yapacaktır. Çocuk öğrenen değil, edinendir. Bir dili nasıl ediniyorsa davranışlarınızıda öyle edinecektir.
  • Ancak eğitim, bizi şiddetten kurtarabilir. Unutmayalım; Duygusal olarak yalnız bırakılmak, bir kadının cep telefonunu, kişisel ve sosyal ağlarını kontrol etmek, tehditler, bir kadının ne giydiğine karışmak, sözlü saldırganlık, hakim olma davranışları, BİR İSTİSMAR ŞEKLİDİR.

Yazar; 10/10 Philosophy.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x