Tank Palet Fabrikası

Flood'un Yayınlandığı Tarih:29 Aralık 2019 @ 01:27

1974 Eylül’ünde, Kıbrıs çıkartmasına katılan teknik personelin verilen adreste toplanması talebi üzerine, 200 personel Ankara’da bir araya gelir. Sorulur, “savaşta en çok sıkıntı çektiğimiz şey nedir?” Katılanların çoğu tank paletlerinden şikayet eder.

  • Öyle ki Erzurum’daki tankların paletleri sökülüp, Kıbrıs’a götürülüp takılmıştır. Sorulur, “bu paletleri yerli olarak üretebilir miyiz?” 200 kişiden 42’si “evet üretebiliriz” cevabı verir. Denir ki, “yaparız diyen 42 kişi kalsın, diğerleri birliklerine dönebilir.”

  • Sonra o 42 kişiye denir ki , “siz yaparız dediğinize göre, kafanızda bir plan proje var. Kafanızdaki o bilgiyi kağıda dökün, 1 ay sonra yine burada buluşalım.” 1 ay sonra yine aynı salonda buluşurlar. Her birinin hazırladığı evrak toplanır.

  • Denir ki “1 ay sonra tekrar burada buluşalım.” 3’ncü buluşmada 42 kişinin her birine Türkiye’nin özel resmi kurum ve kuruluşlarına serbest giriş çıkış ve inceleme yapma hakkı tanıyan belgeler dağıtılır. 7 kişiden oluşan 6 ekip kurulur.
  • “Türkiye’ye dağılın, istediğiniz yerde inceleme, araştırma yapmakla yetkilisiniz” “3 ay çalışın. 3 ay sonra yine bu salonda buluşalım” denir ve her birisi için özel harcırah da çıkartılır. 4’ncü buluşmada bir ekip Sakarya’daki Şeker Fabrikası, Vagon Fabrikası ve Zirai Donatım’da bir örnek palet üretebileceklerini söyler.
  • Bir adet palet için, civatasının kaç ST çelikten olacağına kadar projeleri hazırlanmıştır; bu projeye göre bir adet örnek üretim yaptırılır. Aynı ekip o paleti Kıbrıs’a götürür ve bir tanka takar.

  • Çamurda , toprakta , taşta, kayada , gece gündüz sıcakta denemesini yapar. Bir tane civatası kırılmamış, istenilenden de sağlam olmuştur. Bu proje Sakarya’da Tank Palet Fabrikası’na dönüşür.. Kd. Başçavuş Cevat Güzey’in anlatımından alıntıdır.

Yazar; T.C.Kemal TÜRK

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Anonim
Anonim
4 yıl önce

“Memleket inim inim inliyor bir avuç hergelenin ayakları altında…”

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Yazık sadece yazık

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Simdi de satildi….

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Şeker fabrikasından ayrılan bir ustanın, rulman vs gibi ufak parçaları hariç tamamen yerli malzeme ile yaptığı civata üretim tezgahı görmüştüm 30 yıl kadar önce. Ne kadar değerimiz varsa heba ettik!

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Evet özellikle laopar tanklar menavra anında hemen palet atıyordu

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Şu elli milyona katara verdikleri
Yani peşkeş çektikleri
Tank palet.

Emeğine sağlık verilen emekleri çok güzel anlatmışsın

mutlakaoku.com |
6
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x