Sözde feminist, ‘Kadının fenni’ Kitabının Yazarı Feyza Altun!

Kadının fenni yazarı, feminist ve aktivist, hukukçu gibi sıfatları dolayısıyla uzunca bir süredir peşinden gittiğiniz, feminist avukat Feyza altun’a rastladım bir tv programında.

 • Malum kendisini Türkiye’de feminist platformun önemli bir temsilcisi, hatta kitap yazarak da yetkin, bilirkişi olarak tanımlamış oldu. adının feyza olması, avukat olması, feminist olarak tanımlanması gibi sebeplerle sempati duymak istediğim,fakat bir türlü duyamadığım bir hanımdı kendisi.
 • Açıkçası ne bok olduğunu #çocuğunuteşhiretme başlığı altında, önemli bir konuda ve bu mevzuya destek verirken instamom’lara açtığı haklı savaşta anladım.
 • Her şey çok güzel giderken birkaç instamom’la tartışması esnasında daha önce boşanmış ve 2. evliliğini yapmış, iki evliliğinden ayrı ayrı iki çocuğu olmuş bir kadına çocuklarının neden mavi gözlü olduğunu kendisinin ve eşinin esmer ve kahverenkli gözlü olduğunu söylediği bir yoruma denk geldim.
 • Kendisine “feyza reis” diye hitap eden kitlesini ise hemen ardından bu kadına saldırttığına şahit oldum. hesapta hukukçu ve feminist(!) olan bir kadının böyle çirkin ithamlarda bulunduğunu düşünürsek zır cahil, kültürsüz bir kadın kesiminin neler saçmaladığını siz düşünün.
 • Kadının namusundan tutun,”küçük çocuğun konuşmuyor hala özürlü mü, doktora götür orospu”ya varan namusa, ahlaka, anneliğe ve kadınlığa dokunan mide bulandırıcı, şok edici bir sürü yorum okudum.
 • Herkes kitap yazabilir, herkes feminizmi savunabilir, ama herkes feminizm hakkında kitap yazarak ben yetkin biriyim diyemez. eğer yazarsan hata yapmama gibi bir sorumluluğun doğar. başta gerçek feministlere ve tüm kadınlara.
 • Gelelim tv programına. program evlilikleri kurtarma odaklı,daha önce “kısmetse olur” programını sunan kadının sunduğu bi gündüz kuşağı programı. dolayısıyla program bireyi değil aile birliğini kutsayan, bu ikisi çatıştığında tercihini aileden yana kullanacak olan ve aslında şu an aile içi kadın cinayetlerinin (baba, koca, kardeş) temel sebebi olan aile birliğinin içindeki bireylerden önce geldiği gibi hastalıklı bi önermeye sahip olan bir program.
 • Neyse, bir vaka vardı -vaka diyorlar, ceza hukuku down- kadın hamile ve eşiyle boşanmak üzereler. daha önce eşinden defalarca dayak yemiş ve boşanma davası açmış gelmişler ve konuşuyorlar.
 • Kısmetse olur sunucusunun ve konukların neler dediğini tahmin edebilirsiniz,”yuvanı yıkma,çocuktan sonra düzelir” tuttum nefesimi,her ne kadar sevmesem ve bi kadın düşmanı olduğunu düşünsem de en azından ulan ben böyle tanınıyorum, bir iki kelam etmeliyim diye düşüneceğini düşündüğüm feyza altun’a baktım,ekran geniş açıdan alıyordu.
 • Ve beni yanıltmayarak ağzını açıp tek kelime söylemedi. durdu. bu öyle bir konu ki arkadaşlar aman itici görünmeyeyim, yeni bir yola başladık şimdiden sıkıntı çıkarmayayım diyebileceğiniz bir konu değil bu tavizi kabul edecek herhangi bir günlük sürtüşme konusu değil, hatır gönüle susulacak önemsiz bir detay değil.
 • Hele feminist bir kitap içeriği düzenleyen bir aktivistin susacağı bir şey hiç değil. yalancısın feyza reis. Türkiye’de tuttu, iki genç kız feminist ideye tutuldu sen de bundan kazanç elde ettin, kitabını yazarak avukatın reklam yasağını profesyonelce deldin.
 • Senin, kendini sattığın gibi olmadığını kendi çapımda ben uzun zamandır biliyordum zaten. ama sana reis denen “tayfan” bilmiyor. onlar sadece bir kadını, sadece sevmediği için ahlaksızlıkla suçlamayı feminizm zannediyor. oldu mu bu feyza reis? yakıştı mı?

Bir meslektaşın ve feminizm yolunda yoldaşın olarak, savunduğunu zannettiğn ya da savunmadığını zaten bildiğin bu kavramın bırak içini boşaltmanı içine sıçtığının tez zamanda fark edilmesini, genç kızların seni bir abla veya reis olarak değil de kadın düşmanı olarak bilmesini diliyorum. bomboşsun bonnnnnboş.

Edit:tv programı kısmını kurgu değil reel olması önşartıyla yazdım.

Bu Konu,feyza oberlin @feyzalik Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Facebook video indir | Yorumlar Libros Gratis | Chapter 1 |
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x