Savurganlık

Flood'un Yayınlandığı Tarih:18 Şubat 2020 @ 00:40

Biraz boomerlık yapacağım sanırım ama söylemem lazım. Fakir bir ülke olabiliriz ama inanılmaz savurgan bir halkımız var, her yerde her şeyde gereksiz bir sürü “gereğinden fazlalık” var ve bunu lüks olarak kodlamışız. Ne gerek var diyene boş boş bakılıyor.

  • Gereğinden lüks arabalar, gereğinden fazla metrekarelerde yaşam alanları hep israf. Bu fazla rahatlığın bedelini birileri ödüyor bu hiç hesaba katılmıyor. Diyeceksiniz bizde ev alacak lüks araba alacak para nerde, emin olun herkes bütçesi kadar savurgan.
  • İki kişi kahvaltıya gidiyorsun oturduğun masa bu, birer kaşık aldığın tabaklarda kalanlar ziyan oluyor hep, bundan rahatsızlık duyan kaç kişi var desek çok az. Sorsan da bu da bizim lüksümüz cevabı geliyor, lüks algısı ziyan edebilme rahatlığı olarak kodlanmış.

  • Restorana gidiyorsun çatal bıçak şöyle kağıdın içinde geliyor. Kağıt lan bu, ağaç yani, orman. Temiz temiz güzelce getirsene servisi neden bunları ziyan ediyorsun? Söyleyince boş boş bakıyor, inatla da söylüyorum. Müşteriler böyle istiyor diyorlar. Bu da lüksümüz değil mi?

  • Çaya attığın şekerin gelişine bak, şu feraha şu rahatlığa bak. Bir tane küp şeker atacaksın o da kağıda sarılmış. Ha bir de kağıt bu abi geri dönüştürülebiliyor diyen var. Geri dönüştürülürken harcanan enerji de lüksümüz olsun değil mi? Enerji ülkesiyiz ya hani.

  • Apartmanda evin içi sıcak olduğu zaman kalorifer kapatmak yerine cam açan anne babaların çocuklarıyız şimdi twitterda doğalgaz faturası paylaşıyoruz.
  • Biliyorum bu nesil anne babalarının rahatlığının bedelini de ödüyor, tutumluluk öğretilmemiş, savurganlık ise “oh sefam olsun” diye kutsanmış ama kimse de bu bitsin diye bir çaba harcamıyor.
  • Hani karbon ayak izi deniyor, sürdürülebilir doğa deniyor hadi onları da geçtim, bunlar da konunun bir başka tarafı. Ekonomik olarak hak etmediğimiz bir biçimde yaşıyoruz toplum olarak. Çok az üretim, müthiş bir savurganlıkla kolkola bir tüketim var. Eyyorlamam bu kadar.
  • Kişisel lüksden bahsetmedim bu arada, az kazanıyorsundur ama para biriktirip birinci kalite viski alıyorsundur mesela bu senin lüksün ok beni ilgilendirmez, ama gittiğin lokantada hem dışarıda oturacağım sigara içeceğim hem de ısıtın beni talep ediyorsan bu savurganlık.

  • Yemeye içmeye gidiyorsun, sigara içeceğim diye dışarıda oturuyorsun ve ısınma talep ediyorsun. Bir büyüğümüzün de dediği gibi “Sen kimsin yav” Cayır cayır dışarıda soba yakılıyor. Açık hava ısıtması, israfın integrali alınıyor burada eşi benzeri yok.

Yazar; Serdar, Ben

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Anonim
Anonim
3 yıl önce

O Kahvaltidan kalanlar bir sonra gelene servis ediliyor. Adam neden atsin onlari. Türkiye burasi. Bu tür kahvaltilari tavsiye etmiyorum.

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Sırf bu nedenle dışarıda kahvaltı yapmak istemiyorum.

mutlakaoku.com |
2
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x