Preveze Deniz zaferi; Barbaros Hayrettin Paşa ve Hainler!

Preveze Deniz zaferi yil dönümü bugün. Uzun zamandir yazmak istedigim bir konu icin güzel bir gün. Kaynak : Gazavat-ı Hayrettin Paşa.

 • Günümüzde oldugu gibi; o zamanlar da, üstelik Osmanli’nin cok güclü oldugu zamanlar da, Cezayir ve havalisinde, Barbaros Hayrettin ve leventleri dahi ihanete ugruyorlardi. Bunlardan bir tanesi canlarini cok yakti ve levendler intikam talep ettiler!

 • Koca Reis ” Oğullar çekin elinizi, aman diyene kilic kalkmaz.” demis zor bela yatistirmis ama Leventlerde öfke dinmemis… Huzura getirilen hainlerin elebaslari icin, Hayrettin Pasa :
 • “Ey oğullar, gelin bunları affedelim. Bana bağışlayın. Zira bunlar size çok hizmet etmişlerdi. İspanya donanması geldiğinde sizinle beraber çalıştılar. Şimdi, düşmez kalkmaz bir Allah’tır. Bir sürçmekle at ayağı kesilmez. Can bitirmeye bakalım oğullar!”
 • Öfkeli az sayida ki bu Leventler, söz dinlememis ve huzurda infaz etmisler, sonra da : “Merhamet sahibi olan adam hâkim olmaz. Bu kadar merhametli isen, var bir medreseye gir de ömrünü ibadetle taatle geçir. Bu mevkide olan adam bir miktar çakır pençeli olmalıdır.
 •  Cenab-ı Hak bize verdiği fırsatı eğer onlara vermiş olsaydı, birimizi sağ komazlardı. Belki ölümüzü ateşe yakarlardı. Bahusus ki, katillerine şer’an fetva verilmiş müfsitleri bizden rica ediyorsun!” diyerek terbiyesizlik etmisler ve ummadiklari tehlikelere kapi aralamislar!
 • Feraset sahibi büyük denizci Barbaros Pasa : “Şimdiden sonra bizim bu vilâyetten çıkıp gitmemiz yakındır.” deyip Cezayir’den ayrilis hazirlikalarini baslatmis! (Avrupa da hazirlanan sefer, arka planda söz dinlemeyen Levendlerin halk nezdinde neden oldugu itibar kaybi vs)
 • Barbaros ve Leventleri Cezayir’den ayrildiktan sonra, Cezayir’den zulüm eksik olmamis, hem kendi iclerinden cikanlar, hem Avrupa’dan gelenler, hem de Barbaros’a ihanete eden bir kisim Levent artigindan (!) cok cekmisler…
 • Nitekim 3 yil sonra, herkes dersini almis ve Cezayir tekrar emanet ehline gecmis. Beni etkileyen pek cok hususun yaninda, Barbaros’a terk eden ve ihanet eden Kara Hasan adinda ki Levent’in, hainlerin reisi olan Kadioglu ile arasinda gecen konusmadir:
 • Kadıoğlu Kara Hasan’ı çağırıp anahtarları gösterdi: “Hayreddin Paşa bizden korkusuna kaçtı. Kalenin anahtarlarını gönderdi. Sen ise bana, ‘zamanın kahramanıdır’, diye meth ederdin.” diye hayli öğündü.
 • Kara Hasan: “Şimdi biz Hayreddin Paşa ile düşmanız. Amma isterse düşman olsun, ben yiğidin hakkını yitirmem. Eğer benim bildiğim Hayraddin Paşa ise, senden de, başkasından da pervası yoktur. amma bu anahtar göndermede bir iş vardır.”
 • Kadıoğlu: “İşte ben murabıtı, senin gibi Hayreddin Paşa’yı meth ettiği için katl eyledim.” Kara Hasan: “Böyle demekten maksadın, seni de murabıt gibi ederim demekse, ölüm bize layıktır. Çünkü Hayreddin Paşa gibi bir gazi dilaveri bırakıp da senin gibi KÖPEGIN yanına geldim.”
 • Evet dostlar, o gün meclis de söz dinlemeyip huzur da terbiyesizlik yapanlar, Cezayir’in elden cikmasina neden olmaktan baska, kendi sonlarini da hain olarak bitirme felaketine neden olmuslardi. Üstelik, aci aci itiraf ederek!
 • Buradan hem dostlarin, hem hainlerin cikaracagi cok dersler var. Evrensel dogrularin tarafinda oldugunuz sürece, süzme ve sizma hainlerin hedefi olacaksiniz. Bugün bizler, eger düzgün yetistirebilirsek yarin cocuklarimiz!
 • Hukukdan ve evrensel dogrulardan ayrilmamak, öfke ile hareket etmemek lazim. Anlik mutluluklar, size ve sizden sonrakilere tamiri cok zor sorunlar birakabilir. Günümüz Barbaroslari, Tiryaki Hasan Pasalari hapiste ama birgün cikacaklar, emanet ehline teslim edilecek, süphesiz!
 • Sizma ve süzme hainler: halihazirda ki keyfnize aldanmayin, tarihten hangi sayfayi cevirsek, mukadder sonunuz hep ayni cikiyor. Bu yolun sonu belli! Hukuku ikame edin, adil yargilanmak icin sartlari, evrensel standartlarda olusturun!

Dostlar internette pek cok yerde var, vakti olan mutlaka, ibretlik hadiseler ile dolu Hayrettin Pasa’nin hatiralarini okusun! Sinema tadinda bir eser, reislerinden Seydi Murad Reis’e kaleme aldirmis…

Bu Konu, Yb. Ethem Gürbas @Ethem_Gurbas Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Güncelleme: 27 Eylül 2018 — 21:54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir