Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı

Günümüzde trafik yoğunluğu çeşitli araçların varlığı ile beraber büyük bir artış göstermiştir. Evinizden çıktıktan sonra hemen her köşede var olan bir trafik yoğunluğundan bahsetmek mümkündür. Trafik yoğunluğu ve katılma talebinin fazlalığı da bazı riskleri beraberinde getirmiştir. Özellikle trafik kurallarına riayet edilmemesi ve toplu ulaşımda karşı tarafın dikkatsizliği gibi nedenlerle çok sayıda kazalar meydana gelebilmektedir. Bu kazalar her ne kadar istenmese de ölümlü ya da yaralanmalı sonuçları da beraberinde getirmektedir.

Ölüm ya da maluliyet söz konusu olduğunda kişilerin mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması önemsenmektedir. Buna göre ceza yargılamalarının seyri ayrı devam ederken ölümlü trafik kazası tazminatı da gündeme gelir. Buna göre ölümle sonuçlanan kazalarda kusur ve zarar bileşkesi sonucunda manevi ve maddi bir tazminat hesaplaması kişilerin gelirleri oranında yapılmaktadır.

Buna göre ölümlü trafik kazası tazminat 2019 yılına göre hesaplama örneği şu şekildedir:

  • Örnek bir mahkeme kararına göre, kaza sonrasında vefat eden 25 yaşında şahsın varlığı,
  • Araç sürücüsü tam kusurlu bir şekilde diğer sürücünün ölümüne neden olmuştur,
  • Buna göre mahkeme geride kalan her bir aile bireyi için şu şekilde tazminat baremi kararlaştırmıştır,
  • Davacı anne ve babanın her biri için ayrı ayrı 15’er bin TL tazminat ödenmesine,
  • Davacı kardeşlerden yaşı büyük olan için 9 bin TL, yaşı daha küçük olan için ise 7 bin TL tazminat ödenmesine karar vermiştir.
  • 46 bin TL tazminat kararı üst mahkeme olan Yargıtay tarafından bozulmuş ve ödenmesi kararlaştırılan tazminatın, oldukça az olduğuna karar verilmiştir.

Görüldüğü gibi trafik kazasında ölene tazminat ne kadar sorusu için net bir cevap bulunmamakla birlikte, suç ve kusur ile görülen zararın bileşkeleri tazminat oranına doğrudan etki etmektedir. Yargıtay tarafından verilen tazminatın az olduğu yönünde içtihat kararı da davalarda verilen tazminatın oranını yukarı yönde etkileyecektir.

Trafik Kazalarında Tazminat Hesaplama Hakkında

Trafik kazalarında yaşanan mağduriyetlerin bir nebze de olsa önüne geçilebilmesi amacıyla insanların zararları tazminat yoluyla giderilmek istenmiştir. Buna göre trafik kazası tazminat hesaplama 2019 yılı verilerine göre kişinin aktif çalışma süresi 65 yaşına kadar öngörülmüştür. 72 yaş ise pasif bir şekilde çalışmanın devam edeceği süredir.

Kişilerin ne kadar zarar gördükleri yüzdesel oran ile hesaplanırken bir yandan da kusur oranı da katsayıda düşüşe sebep olacaktır. Aylık kazanç oranları da bir diğer hesaplama konusudur.

Trafik Kazalarında Mirasçı Hakları

Olayın ardından ölümlü trafik kazası sonucu ölen kişinin mirasçılarının tazminat hakları Türk Medeni Kanunu esaslarına göre belirlenmektedir.

Kaynak: https://www.kazadatazminat.com/olumlu-trafik-kazasi-tazminati

Sen, Bu konuda ne düşünüyorsun?

1000
mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Facebook video indir | Yorumlar Libros Gratis | Pdf Free Books Download |