Mahmud Esad Coşan

KİM BU S.G ? | Nakşibendi tarikatının Halidî kolu olan dergahın kamuoyunda bilinen adı ile İskenderpaşa Cemaati’nin diğer isimle Hakyolcuların Lideri Prof. Dr. Esad Coşan Hocaefendi 28 Şubat sürecinde “dost bir uyarı sonucu” Türkiye’yi terk ederek yurt dışına çıkmıştı.

 • Önce Almanya’ya daha sonra ise Avustralya’ya yerleşerek irşat ve ilim faaliyetlerini sürdürdü.
 • 4 Şubat 2001 yılında Sedney´den Dubbo şehrine giderken, “arka farları yanmayan” bir tıra otomobiliyle çarptı ve olay yerinde yanında bulunan damadı ile birlikte vefat etti.

 • Ölümü üzerine ortaya bir çok iddia atıldı. Takipçileri hocalarını özel ve kurgulanmış bir kaza ile kısacası suikasta kurban gittiğini düşünüyordu.
 • Ve bu şüpheli kazanın üzerinden yedi yıl geçmişti ve çok şey unutulmaya yüz tutmuştu. Coşan Hocaefendi ile ilgili olarak haber7.com’da 4 Şubat 2008 tarihinde yayınlanan “Prof. Coşan’ın ölümünde kilit isim” başlıklı yazı dikkatleri ÇEKTİ. https://t.co/Z0eIIq1iwn

 • Fakat yukarıdaki linke tıkladığınızda sayfanın olmadığını göreceksiniz çünkü yazıda bahsedilen kilit isim hemen devreye girmiş ve haber kısa bir süre içerisinde siteden kaldırılmıştı. Yazıda yazanlar hiçte sıradan şeyler değildi.
 • TR tarihinin yayınlandıktan sonra en hızlı kaldırılan yazısı olma unvanını elinde bulunduran bu yazıda neler yazıyordu. Peki yazıyı yayından kaldıran makamlar yazıda ileri sürülen iddialar için ne yapmıştı. Kimse bilmiyor.

 • Yazı “Esad Çoşan, 28 Şubat sonrasında önce Almanya’ya gitmiş ve taraftarlarının yoğun olarak bulunduğu Essen eyalet merkezine yerleşmişti.” cümlesi ile başlıyor. Bakın nasıl devam ediyor:
 • İşte tamda bu günlerde çevresinde hizmette ve fedakarlıkta çok cömert bir isim ortaya çıktı. Bu isim, yıllardır hizmette bulunan bir çok kişiyi geride bırakmış ve kısa sürede Hocaefendi’nin etrafındaki bir kaç isimden biri olmayı başarmıştı.
 • 30 yaşlarında, esmer, hafif kilolu, kirli sakallı bu genç, kimine İngiltere’de filoloji okudum diyordu. Bazen de şeker ticareti yaptığını söylüyordu, babasının İstanbul’da işhanları vardı ve varlıklı bir ailenin çocuğu idi.
 • S. G. adındaki bu genç, hizmette o kadar hızlı idi ki yıllardır çevresinde bulunanların yapabildiği himmetten daha fazlasını tek başına yapabiliyordu. Lüks arabalar alıp Hocaefendi’nin hizmetine verebilecek kadar cömert idi.
 • ‘Varlıklı bir ailenin çocuğu’ olduğu için çalışmak zorunda değildi ve yalnızca servetini değil, bütün vaktini de Hocaefendi’ye vakf edebiliyordu.
 • Bu genç, hızını alamadı ve 1997 yılının son aylarında Bonn yakınlarındaki Siebengebirge (yedisıradağlar) kasabasında bir villa kiraladı ve Hocaefendi’nin bir süre burada ikamet etmesini sağladı.
 • Bu hızlı genç, ‘hizmet nerede ise S. G. orada’ mantığı ile gayret ediyordu. Prof. Coşan’ın sevenlerinin yanında ‘sığınmacı’ gibi kalmasına gönlü elvermeyen bu genç, bir süre sonra bir fedakarlıkta daha bulundu.
 • 400 bin Mark para vererek Essen’de 3 katlı bir villa satın aldı. Bir katını Hocaefendi’ye tahsis etti. Prof. Coşan, artık eşi ile birlikte bu evde yaşamaya başlamıştı.
 • Cemaat içerisinde S. G.’ olarak tanınan bu genç, bu fedakarlığı sayesinde artık Hocaefendi ile kimin görüşüp kimin görüşmeyeceğini de kontrol altına almıştı.
 • Esad Çoşan’ın, 1998 yılında Avustralya’ya göçmesinden sonra hasretine dayanamayan S. G. de bir süre sonra aynı yolu takip etti.
 • Almanya’daki evini satmış ve Prof. Esat Coşan’ın bulunduğu kentte bir eve yerleşmişti.
 • Almanya’da olduğu gibi yine Hocaefendi’nin özel şoförlüğünü yapmaya başlamıştı. 4 Şubat 2001 günü Girifit şehrinde bir cami açılışı yapılacaktı. Cemaat büyük bir konvoy halinde ilerliyordu.
 • Yerel saatle 12.00 (Türkiye saati ile 04.00) idi. Sydney’e 600 kilometre mesafede bulunan Dubbo kasabası yakınlarında bir trafik kazası yaşandı.
 • Prof. Esat Coşan ve damadı (aynı zamanda cemaatin gelecekte lideri olacak isim diye bakılan isim) Prof. Ali Yücel Uyarel birlikte can verdi.
 • O gün S. G. biraz rahatsızdı, Hocaefendi’nin bulunduğu aracı kullanmıyordu. Konvoyda dördüncü sırada yer alan bir araçta idi. Elim kazadan hemen sonra konvoy durdu.
 • S. G.’nin de aralarında bulunduğu birkaç kişi, Hocaefendi’yi ve damadı Ali Yücel Uyarel’in cesetlerini araçtan çıkardı ve yolu temizleyip trafiğe açtı.
 • Kaza, karşıdan gelen araca çarpmak suretiyle meydana geldi diye kayıtlara geçti. Oysa, yapılan araştırmalar bir şeyi ortaya çıkarmıştı.
 • Kaza, karşıdan gelen araca çarpmak değil, önde giden stop lambası bozuk TIR’a çarpmak suretiyle meydana gelmişti.
 • S. G., Hocaefendi’nin vefatından iki üç hafta sonra Almanya Bochum’da yapılan anma toplantısında görüldü.
 • S. G.’yi bir daha da cemaatten gören olmadı.” yayından jet hızı ile kaldırılan yazı bu cümle ile bitiyordu.
 • S. G.’nin, hakkındaki bu iddialarla ilgili olarak, Prof. Dr. M. Esad Coşan’ın oğlu Nureddin’le görüştüğü, fakat ona ev adresini vermekten kaçındığı, nerede nasıl ikamet ettiğinin kimse tarafından bilinmediği yazıldı.
 • Nitekim Dr. Seyfi Say, Nurettin Çoşan’ın “Adam bana ‘Hocam’ diyor fakat adresini istediğimde vermiyor” dediğinin kendisine söylendiğini yazdı.
 • Esad Coşan’ın yerini almasına kesin gözü ile bakılan damadı ile beraber şüpheli bir şeklide ölmesi sonucu cemaatin başına oğlu Muharrem Nureddin Coşan geçti.

 • Cemaat bugün Nakşibendi tarikatıne bağlı İskenderpaşa lideri Esad Coşan tarafından kurulan Hakyol vakfının adıyla anılıyor. Bu vakfa ve İskenderpaşa cemaatine bağlı olanlara Hakyolcular adı veriliyor.
 • Gönüllü şoförünün kaza günü Esad Çoşan ile aynı arabada olmamasını sorgulayan bir kaç cılız ses olsa da bir müddet sonra bu seslerde kısıldı.
 • Türkiyenin görünmeyen üniversitesi olarak anılan Milli Nizam ve Milli Selamet Partilerinin kurulmasında etken olan Mehmet Zahit Kotku´nun damadı olan Prof. Dr. Esad COŞAN ‘ın ölümü ile birlikte cemaati büyük kan kaybetti.

Unutmayalım ki S.G’ler her yerdeler ve sizin tahmin ettiğinizden daha “BÜYÜK ve ince işler” çıkarıyorlar. Eğer zihniniz sürekli teyakkuz halinde değilse tedbir temkin hayatınızda sadece bir kelime ise SİZE DE geçmiş olsun. NİTEKİM OLDU DA!

Yazar; LkmnReport

guest
16 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Mehmet
Mehmet
1 yıl önce

İftira etmek ve hatta suizan etmek ALLAH c.c yasaklamıştır.Aradan 20 sene geçtikten sonra hased ve kin yüzünden iftiraları yaymak ta ALLAH katında bir suçtur.Adam ben o gün orada değilim diyor, yaptırdığı camileri adresiyle yazıyor. Ayrıca bu iftiraların sahibi olan yazarın hem cemaate ve Esad efendi hakkında reddiyeleri ve iftiralarıda vardır. Herkes ektiğini biçecek, ALLAH her konuştuğumuz ve yazdığımız kötülüğün karşılığını verecektir.

trackback
PROF. MAHMUD ESAD COŞAN HOCA KAZASI/SUİKASTİ.. – tenbih
1 yıl önce

[…] Mahmud Esad Coşan […]

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Yalan,dolan,iftira ,fitne ve fesat içerikli hainlerce yazdırılan veya yazılan masabaşı bir yazi.

S.G
S.G
1 yıl önce

Bu işler söylenmez ama fitne büyük, ALLAH müminleri kuru iftiradan ve hasedçi şeytanlardan korusun.
S.G nin 2004 te İskenderunda yaptırdığı cami ve kuran kursu.

Prof.Esat Coşan CAMİİ
Şenbük, 31350, Seyranlık Sk. 18-20, Belen/Hatay

belen.gov.tr/esat-cosan-camii

Esat Coşan Kuran Kursu 2004

belen.gov.tr/esat-cosan-camii-kuran-kursu Tc.Diyanet işleri başkanliğina bağlı.
———————————————————
Prof. Dr. Muhammed Esad Coşan Mosque (Somali, 2006) Camii

Mahmud Esad Coşan Masjid (Somali, 2009)

Esad coşan Mescidi İSTANBUL (2004-2016)

İftira ve suizan eden kardeşlerime yemek ısmarlarım, sevaplarını bana hediye ettikleri için.

esat coşan camii belen - Google
Last edited 1 yıl önce by mutlakaoku.com
hakyol
hakyol
Cevap verdi;   S.G
1 yıl önce

Bu konu sizce neden gündem oldu. Ve siz hakkınızdaki bu iddialardan kurtulmak için ne yaptınız.

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   S.G
4 ay önce

LAN ESKIYA YAPTIYSAN KENDINE GOT ADAM OL YEDIGIN DAYAGI UNUTMA

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Sidney de yaşayan esat coşan a bağlı bir kişi ile bu kaza meselesini konuştum …onun cevabı HOCA ÖLDÜRÜLDÜ

sg
sg
1 yıl önce

SG kazanın olduğu gün 800 km ötede Brisbane şehrindeydi. Buna cemaat ve Hocaefendinin aileside şahittir. Cemaatin içindeki hasedçi tayfanın çıkardığı bu iftira, hocanın ölümünden 8 sene sonra çıkardığı bir iftiradır.

Devlet teşkilatı dünyanın ötesinden adam paketleyip getiriyor, senin iftira ettiğin çocuğunu, torununu cemaatin okulunda okutuyor, Cemaatin camiine gidiyor ? Zannediyormusun sayın Erdoğan ın , Davutoğlunun, Binalinin ve 7 eski bakanının hocası için devlet bir şey yapmıyacak? Çoktan yaptı.
Ayrıca ALLAH c.c Kuranda ””Fitne çıkarmak adam öldürmekten daha kötüdür –Bakara 191. ayet .. Fitneyi uyandırana ALLAH lanet etsin –Hadis

Esad Coşan hocaefendiye suikast yapana ve buna Ortak olana ALLAH ve melekleri, peygamberleri LANET etsin. Ama İftira edip Fitne çıkartıp YAYANLARA ALLAH’ın garib kullarına eziyet ve zülmedenlere , ALLAH’ın ,meleklerinin ve mahlukatının GaZABI &KAHRI üzerine olsun..

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   sg
1 yıl önce

SEN CAFER DENEN MAHLUK IFTIRA ATTIGIN SEYHAN GUNDUZ AHIRETTE YAKANA YAPISACAK BENDE SAHITLIK YAPACAM EYERE MUMINSEN INANIRSIN YOK MUFTERI KAFIRSEN SENDE CEHENNEMDE HASR OLACAKSIN UNUTMA ZALIM

Ekrem
Ekrem
Cevap verdi;   sg
8 ay önce

Bu iftiraların kaynağı olan, Seyfi say denilen ruh sağlığı bozuk zat Eylül ayından beri yazamıyor.ALLAH ya felç etti ya da hapise tıktı(.bir çok hakaret ve iftira davası var islamcı yazarlar tarafından.) Bu dünyada değil iftira atmak, hiç kimsenin gönlünü incitmemek ve kul hakkına girmemek lazım.

ali
ali
Cevap verdi;   sg
7 ay önce

Bu dünya imtihan yeridir, kimi iyilik yapar, hizmet eder sevap kazanır. Kimide hased eder, iftira eder, fitne saçar- ahiretteki makamını kazanır. Velhasıl ne ekersen onu biçersin.

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   sg
5 ay önce

ASIL ISMIN VE SOY ADIN VE DOGUM YERINI LUTFEN SOYLE VE NE IS YAPARSIN EGER SAKLAYACAK VEYA KORKACAK BIR SEY YOKSA

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   sg
5 ay önce

SG BEDDUA DEGIL ALLAH HIDAYET VERSIN DENILIR ERDEMLI INSAN BUNA DER

cafer
cafer
1 yıl önce

Mesaj gayet inceden inceden verilmiş yanınızdaki özel adamlara dikkat edin :))

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   cafer
4 ay önce

Casuslar S G seyhan gunduz adisi , Sydneyli esrarkes adi VAHAP cakar,Huseyin kara,Cevdet taskin,Bu serefsizler ve hepsi?

ender
ender
Cevap verdi;   Anonim
3 ay önce

Bu dünya insanlar için beyaz bir boş sayfa, herkes cibiliyetine göre doldurur. İftira atmakla kaç kişinin KUL Hakkına girdin…

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
16
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x