Kızılbaş Ne Demek? Kime Denir?

Kızılbaş, Türkmen demek. Başlarına kızıl börk taktıkları için. Tebriz’de Safevi devletini kuranlar Alevi Türkmen boyları. Bu kendine ülkücü/Türkçü diyen özde ümmetçi tip, Osmanlı’nın Safevi korkusundan Alevi’ye attığı iftiraları baz alıp bu sözcüğü küfür olarak kullanıyor. Cahil!

  • Bugün 16 Türk devleti arasında sayılmayan Safevi devletini Alevi Türkmenler kurdu. Osmanlı’nın vergi aldığı Türkmen topluluklar bu devlete tabi oldu. Osmanlı’nın, bugünkü Züppeli, Fesli, Hatipsıpası gibi Emevi meşrep Sünni uleması, Alevi katliamlarına icazet verdi.

  • Yavuz’la birlikte Eşari Sünniliğine (Selefiliğin ) meyledince Aleviler en büyük düşman addedildi. Alçakça bir algı mühendisliği ile bu toplulukların başlarına kızıl börk taktıkları için aldıkları “Kızılbaş” adına, ensest, orgy gibi pejoratif anlamlar yüklendi, öcüleştirildiler.

  • “Eline, beline, diline sahip ol” şiarını benimsemiş erdemli bir topluluk olan Alevilere atılan bu alçakça iftiralar, hala etkili. Başlarına kızıl börk giyen Alevi Türkmenler için kullanılan “Kızılbaş” terimini günümüzde bile o iğrenç sıfatlarla eşdeğer görenler hiç de az değil.

  • Tarih boyunca Alevilere atfedilen o ithamlara ilişkin tek bir örnek yoktur. * Oysa her gün görüyoruz ki Emevi meşrep Sünni din adamları, tarikat, cemaat ruhbanları, çocuklara tecavüz ediyor, müritlerini badeliyor. * Takdir-i ilahi varsa bu olsa gerek.

  • 1277’de Konya’ya giren ve “Bundan gerû divanda, dergahta, bargahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacak” manifestosunu yapan Karamanoğlu Mehmet Bey ve liderlik ettiği Türkmenler de başlarında kızıl börk taşıyorlardı.

Yazar; Nakî Bakır

guest
8 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
riyadeddün
riyadeddün
6 ay önce

kızılbaşı sevenlerde var.alevi müslümanlığı yamukbaş.tersbaş.müslüman değil.

Anonim
Anonim
8 ay önce

Böyle taraflı saçma sapan yazılar gerçeği Asla yansıtmayan mide bulandırıcı çöpten öteye gidemez tarihi böyle çarptırmazsınız size inanan da ne biliyim

Anonim
Anonim
1 yıl önce

Şimdi alevilik İslam mı değil mi bazı aleviler Hristiyan lığa meyledip Hristiyan oluyor bunu biri açıklasın İslam mı isevilik mi musevilik mi hoş gerçi islamcı geçinen Bi dünya insan var

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
1 yıl önce

Insan olmadığın sürece islam olsan ne olmasan ne. Vicdanın yoksa sünni olsan ne olmasan ne. Adam olmadiktan kadın dovmedikten ve calmadiktan sonra Alevi olsan ne olmasan ne. Kul hakkı yemedikten çocukları badelemedikten kadına şiddet ugulamadiktan sonra Türk olsan ne kurt olsan ne. Işçi hakkı kul hakkı yetim öksüz hakkı yemedikten sonra Ermeni olsan ne Musevi olsan ne Hristiyan olsa ne. Soru şu olmalıydı. Alevilere bu iftiraları atanlar islam olabilir mi? Iftira Alevilere atılınca iftiraları sorgulama yerine Aleviliği sorgulama ne kadar insani ve vicdanı. Aleviliği soracağımız yerde karısını kızını nişanlısını şeyhine sunan zihniyeti düzeltmeye kalkmalı. Dini curutttuler,toplumu curuttuler,kendileri çürüdü ama Aleviler islam mi? Keşke genel anlamda (istisnalar kaideyi bozmaz) aleviler kadar ahlaklı olsa bu ülke.

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
11 ay önce

Dediğin gibi ataist deist olduktan sonra insan olsan ne yazar ciril çıplak bedenini sergilenirken sonra insan olsan ne yazar allah’ın cc hükümlerini yoksaydiktan sonra insan olsan. Ne yazar her türlü pisliği yapıp dini istismar ettikten sonra insan olsan ne yazar he bu arada insanda olmuyor zaten

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
6 ay önce

Nihal Atsızın dediği gibi;Allah Tanrıyı kovdu.
Arap ajanı,Türk düşmanı vatan haini çok

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
10 ay önce

Kusura bakama ama insan in dünyadaki görevi namaz ibadet oruç şahadet kısaca sınav ve bunun için müslümanlık sart

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
6 ay önce

Tabi..Çocuk bademlemek şart.

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
8
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x