Kasım Süleymani Öldürüldü

#sondakika Irak, Bağdat; Bağdat havalimanında iki araç abd uçakları tarafından vuruldu. İran devrim muhafizlari Orgenarali Kasım Süleymani ve Hasdi Sabi Genel komutan yardımcısı Ebu Mehdi El Mühendisi araçlarda idi her ikiside öldürülmüş.

 • Amerikan 1. Deniz piyade Tümeni askerleri Bağdat Yeşil Bölgeyi tamamen kapattı.
 • Incirlik ve Kurecik Abd için Ortadoğu’da artık en güvenilir üsler Abd yi Irak’da çok zor günler bekliyor. Türkiye ‘ye hiç olmadıkları kadar muhtaclar.
 • ABD savaş uçakları Bağdat üzerinde alçak uçuş yapıyor. Uçaklar tam yüklü.

Pentagon yetkilileri İran’ın en kıdemli komutanı Qassem Suleimani’nin öldürüldüğünü doğruladı.


 • Bağdat’ta ABD’nin iha saldırısıyla öldürülen İranlı Kasım Süleymani, iran lideri Hamaney’e bağlı Devrim Muhafızları Ordusunun dış operasyonlarını yürüten Kudüs Gücü’nün komutanıydı. İran’ın IŞİD’e karşı verdiği savaşla daha popüler oldu.
 • Bu saldırı ile ABD İran rejimini aslında ‘tam kalbinden’ vurmuş oldu. Süleymani rejimin vekaletler savaşlarını koordine eden isimdi.
 • Süleymani’nin öldürülmesiyle beraber;
  1. ABD ve İran’ın JCPOA denen anlaşmaya yeniden dönmesi ya da İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili yeni bir anlaşma imzalaması ihtimali tamamen ortadan kalktı
  2. İran’ın Irak, Suriye’de bulunan Amerikan güçlerine yönelik saldırı düzenleme olasılığı yüksek
 • 3.hep ortadoğu merkezli düşünülüyor ama daha önce İran meksikalı bir uyuşturucu kaçakçısını ‘kiralayarak’ ABD’de bulunan Suud elçisine suikast düzenlemeye çalışmıştı. Dolayısıyla ABD içinde gerçekleşebilecek saldırıları da göz ardı etmemek gerekir.
 • 4. rejimin organize ettiği Khobar Towers saldırısı ve Arjantin’deki Sinagog saldırısını da unutmamak yani dünyanın her hangi bir noktasında İran’ın cevap niteliğinde bir saldırı yapabileceği ihtimalini gözardı etmemek gerekir.
 • 5. İran rejimi için bu olay bir prestij ve gücünü kanıtlama meselesine dönüştü. dolayısıyla yıkılmadım ayaktayım, demek için İran rejimi ABD’ye kanlı bir tepki vermeyi hedefleyecektir.


ABD, Bağdat Büyükelçiliği saldırısından İran’ı sorumlu tutmuştu.

 • Irak’taki İran destekli milis güç Haşd-i Şabi’nin doğrudan Kasım Süleymani komutasında hareket ettiği biliniyor.
 • Haşd-i Şabi içindeki en etkili birliklerden Hizbullah Tugayları, Aralık ayı sonunda Amerikan ordusunun Irak’ta kullandığı üslere yönelik saldırı düzenlemiş; bir Amerikalı müteahhit hayatını kaybetmişti.
 • Bu saldırılara misilleme olarak ABD de, Hizbullah Tugayları’nın Suriye ve Irak’taki üslerine yönelik hava saldırısı düzenlemiş; en az 25 savaşçı ölmüştü.
 • Hizbullah Tugayları Komutanı Ebu Mehdi El Mühendis, Irak’taki ABD güçlerine yanıtlarının çok sert olacağı uyarısında bulunmuştu. İran da ABD saldırılarını “terörizmin açık örneği” olarak nitelendirmişti.
 • Ardından ABD’nin Bağdat’taki Büyükelçiliği önünde, milis güçlerin önclüğünde protesto gösterileri başladı ve büyükelçilik binası ateşe verildi. ABD, bölgeye koruma için 750 asker göndereceğini duyurdu.
 • Büyükelçiliğin önünde, ABD bayraklarının yakıldığı protestolar sırasında ABD Başkanı Donald Trump bir tweet atarak “”İran bizim binalarımızda kaybedilen hayatlar ve verilen zarardan sorumlu tutulacak. ÇOK BÜYÜK bir bedel ödeyecekler. Bu bir uyarı değil, bu bir tehdit.” demişti.

Gerilim nasıl tırmandı?

 • İran ile 5+1 olarak bilinen (BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya) ülkeler arasında 2015’te imzalanan anlaşma kapsamında uranyum enjekte edilen santrfüjler boşaltılmıştı.
 • Kapsamlı Ortak Eylem Planı adlı bu anlaşma ile uluslararası ekonomik yaptırımların kaldırılması karşılığında, İran’ın nükleer faaliyetlerini sınırlandırılması konusunda anlaşmaya varılmıştı.
 • Ancak ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs 2018’de, bu anlaşmadan çekildiklerini açıklamış ve İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı.
 • Trump yönetiminin anlaşmadan çekilmesinden sonra başlayan gerilim, son aylarda tırmandı.
 • İlk olarak 12 Mayıs’ta BAE’nin Fuceyre emirliğinde dört tankerde patlamalar meydana geldi. Tankerlerin ikisi Suudi Arabistan, birisi Norveç, birisi de BAE bandıralıydı. ABD, patlamalardan İran’ı sorumlu tuttu ancak İran bu iddiaları reddetti.
 • Olayı üzerinden yaklaşık bir ay geçtikten sonra Tahran, nükleer anlaşmada tarafların üzerinde mutabık kaldığı 300 kilogramlık zenginleştirilmiş uranyum limitini 27 Haziran 2019’da aşacağını duyurdu.
 • Henüz bu tarih gelmeden Umman Denizi’nde bir Japon ve bir İsveç petrol tankerinde patlama meydana geldi. ABD, ellerindeki uydu görüntülerine dayanarak patlamaların Devrim Muhafızları saldırısı sonrası meydana geldiğini duyurdu.

İran bu iddiaları da reddetti.

 • Petrol tankerlerindeki patlamaların ardından ABD, bölgeye takviye 1000 asker göndereceğini açıkladı.
 • 20 Haziran’da ise İran Devrim Muhafızları, İran hava sahasına girdiğini iddia ettiği bir Amerikan insansız hava aracını düşürdüğünü duyurdu. İran’ın düşürdüğü insansız hava aracı, bir yolcu uçağı büyüklüğündeydi.
 • ABD, buna yanıt olarak İran’a, dini lider Ali Hamaney’i de kapsayan yeni yaptırımları devreye soktu.
 • Yaptırımlar açıklanırken Trump, hava aracının düşürülmesine misilleme olarak İran’daki 3 ayrı hedefi vurmayı planladıklarını, “ancak saldırıda 150 kişinin ölecek olması nedeniyle” bu plandan vazgeçtiğini söylemişti.
 • İran’la savaş çıkmasını istemediğini söyleyen Trump, ancak fakat olası bir savaşta İran’ın “yok olmayla karşı karşıya kalacağını” söyledi.
 • 14 Eylül’de, Suudi Arabistan’daki üç büyük petrol tesisine yönelik saldırılar düzenlendi, ülkenin petrol üretimi yarı yarıya düştü. Hem Riyad hem Washington, bu saldırılardan İran’ı sorumlu tuttu.
 • Tahran ise saldırılarda sorumluluğu olmadığını ve kendisine yönelecek askeri bir saldırıya derhal ciddi misilleme yapacaklarını duyurdu.
 • İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Suudi petrol tesislerini Yemen’deki Husilerin bir uyarı olarak hedef aldıklarını söyledi.
 • İran destekli Husiler, Suudi Arabistan destekli Yemen ordusuna karşı savaşıyor.

İran Tarihi

guest
24 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
trackback
İran'ın ABD Üslerini Vurması - Mutlaka Oku
10 ay önce

[…] ABD’nin İranlı generalleri böyle açıktan öldürmesi ne kadar vahim bir planlama hatası ise, İran’ın tepki olarak Irak’taki ABD üssüne roket saldırısı da o kadar büyük bir hatadır. Kasım Süleymani Öldürüldü […]

trackback
ABD Üsleri - Mutlaka Oku
10 ay önce

[…] ABD savaşının Irak üzerinden cereyan ettiğini görüyoruz. ABD, Kasım Süleymani’yi Bağdat’ta öldürülmüştü. Öncesinde Haşd-i Şabi Milisleri, ABD’nin Bağdat […]

trackback
Şii, Şia mezhebi nedir? - Mutlaka Oku
10 ay önce

[…] Bugün İran da aynısını yapıyor. Kudüs orduları komutanı denen herif Kudüs için tek kurşun atmadan geberdi gitti, arkasında binlerce Müslüman cesedi bırakarak… Kasım Süleymani Öldürüldü […]

trackback
İran'ın Sınır Ötesi Gücü - Mutlaka Oku
10 ay önce

[…] Lakin Süleymani’nin ölümünden sonra Kudüs Gücü komutanlığına İsmail Kaani getirilmiştir. Kasım Süleymani Öldürüldü […]

trackback
Zbigniew Brzezinski - Mutlaka Oku
10 ay önce

[…] Sayfadaki son cümle önemli. “ABD, bu koalisyonu önlemek için Avrasya’nın batı, doğu ve güney bölgelerinde jeostratejik becerilerini eşzamanlı kullanacaktır.”Son gelişmeleri bu bakış açısıyla değerlendirmek yararlı olur diye düşünüyorum.; Kasım Süleymani Öldürüldü […]

Anonim
Anonim
10 ay önce

Ortalikta siyah bulutlar gözüyor.kanli bir 2020 bizi bekliyor

Anonim
Anonim
10 ay önce

Bence yobazlar diktatörlüklerini sürdürmek için asla ABD ile papaz olmayacaklar, bugüne kadar yaptıkları gibi sadece havlayacaklar, ama ısırmayacaklar. Ama umarım saldırırlar ve kendi sonlarını hızlandırırlar.

Anonim
Anonim
10 ay önce

İran onu feda etti. Kendine rağmen kimsenin palazlanmasına müsade etmez iran. Kullandı ve işi bitince biraz da üzerinden ajitasyonla prim yapacak. Asıl burda, hem abd hem iran, Türkiyenin ortadoğu politikalarına ket vurmak isteyecekler. Onlar ne seninle ne sensiz dir birbirine,

Türkiye ne zaman ciddi bir hamle yapsa, ikisi çingen döğüşü yaparlar, Türkiye araya girsin, paçasından tutup aşağıya çekelim, oyunları.. Biz bu filmi çok gördük..

Anonim
Anonim
10 ay önce

Dünyayı kaos a sürükleyecek hareketlerden biri. Demek ki biz de kaostan tarafız.

Anonim
Anonim
10 ay önce

Komutan ortalık çok karıştı. Sana özet geçim. 2 gün önce Trump iran bedeli ödeyecek dedi hamaney bişi yapamazsın dedi. Abd kasımı vurdu Trump bayrak paylaştı. İran cevabımız saldırı ile olacak dedi petrol %4 arttı. İçimizdeki irancılar ortaya çıkmaya başladı. Vs vs

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
10 ay önce

İçimizdeki İrancilar İran da olan İrancilar gibi
Beş para etmez ve boyna konuşur.

Anonim
Anonim
Cevap verdi;   Anonim
10 ay önce

Valla bu konuda sana katılıyorum çünkü 30 üzeri Seyehat ettim irana. Bu Kasım için öyle efsane hikayeleri varki. İstese İstanbul u bile gizlice gider alırmış 🤦‍♂️duyduğum buydu. Ve inanıyorlar.

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
24
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x