Havacılık Mesleği Hakkında Bilgiler! (‘Memur Kan Ter İçinde”)

Havacılık cılık bir meslektir, sizlere bilgi flood yapayım:

  • Kabin görevli kostümleri için ilk şart malzeme seçimidir. Yanmazlık, Buruşmazlık, Bakteri barındırma, Bakım onarım, Temizleme ve yıkama şartnameleri ile ekonomik verimlilik hesapları gerektirir.
  • Uzun menzil uçuşlardaki iklim şartları değişiklikleri ve personelin kabin içi kişisel bagajı bile ürün gamı ıle bir bütündür, Ortalama, her uçuşta yüzlerce yolcuya servis yapan ve güvenliği düzenleyen ekipler tasarımdan önce ergonomi ve fonksiyonel ürüne ihtiyaç duyar.
  • Şöyleki : -4 derece de sabah 4 de Beylikdüzünden çıkan memur uzun bir mücadele ile kamusal alandan personel odalarına zaman zaman kamu otobüslerine binerek ulaşır ve uçuş programını alır, Uçak kapısı oldukça ağırdır ve kabin içi 24 dereceye ayarlanır.
  • Varış noktası örneğin Qatar / Doha ise 40 derecedir. Memurlarımız 90 ve 110 saat arası aylık uçuş yaparlar. Bazen günde 3 bacak ( üç uçuş ) ve ardından ER ( gece yatısı zorunlu olabilir.
  • Geniş gövdeler ( A330-340) ya da Boing 737 ler kalabalık ekiple uçsalar da A320-21 gibi uçak tiplerinde personel sayısı 5 kadardır ( Kabin amiri + kabin memuru ) Business sınıfı ve pilotlardan sorumludur, Diğer 3 memur kan ter içinde 1 saatlik uçuşta bile servis dağıtıp toplamak zorunda kalabilir.
  • Sendika haklarına girmeyeceğim. Ancak maalesef 11 000 metrede uçulan bu meslek “riskli meslekler” sınıfına girmez. Kuralları katıdır. Kişisel bakımları bile masraflıdır. Kulakları ve omurgaları genelde ağır hasar alır ve yüzlerce farklı milletin saçtığı mikroplara maruz kalırlar.

Ve son olarak, acil durumlarda kullanılacak eşarplarından tutunda ısıda erimeyecek metal düğmeye dek kostümler yönetmelik ister. Tasarımı ise süse püse değil kaliteye endekslidir. Güvenli uçuşlar dilerim . Not: Azure Airlines kostümleri Türk Tasarımcı Sedef Çalarkan yapmıştır.

Bu Konu, Barbaros Şansal@barbarosansalfn Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

avatar
  Subscribe  
Bildir