Erdoğan, Neden ABD’yle ilişkileri gerecek kasıtlı politika izliyor?

Neden hükümet ABD’yle ilişkileri gerecek kasıtlı politika izliyor? 2019 Kasım’ına planlı seçimlerin 24 Haziran 2018’e alınma gerekçesi; iç ve dış basında”çok kısa dönemde beklenen ekonomik krize yakalanmadan müteakip 5 yılı(2018-2023)garanti altına almak” olduğu çokça yer aldı.

 • Aslında dönemin BB Yıldırım’ın yaptığı “Ülkemizin karşı karşıya bulunduğu stratejik ve güvenlik konuları bakımından böyle bir karar alınma yoluna gidilmiştir.” ifadesi de bunu doğrulamaktadır. Hazır oy potansiyeli yüksek seviyedeyken seçime gidilmeliydi ve gidildi.
 • Akp’nin politika üretme stratejisine göz attığımız da, “devleti ve dini hedefleyen tehdit kurgula, tehditle mücadele için toplumun desteğini alarak iktidarını koru” olduğunu görürüz.

Bazı örnekler;

-2002 Atatürkçü düşünce, TSK

-2007 Ergenekon, TSK

-2011 Ergenekon

-2015 Kürtler

-2018 Darbe, dış güçler

 • Seçimler arasında mevcut desteği korumak için ise, bazı AB ülkeleri,Suriye,Rusya,Irak,Yunanistan,Mısır,İsrail,Aleviler,Solcular,Kürt siyasiler,gazeteciler,geziciler,akademisyenler vb. ara tehditler de üretile gelmiştir.
 • Akp taraftarları sürekli olarak gerilim psikolojisinde tutularak tehditlere karşı Akp çevresinde birleştirilmiştir. 16 yıllık Akp iktidarında tek bir yıl, ay, gün yoktur ki toplumun farklı grupları bir birine saygı ve anlayışla yaklaşmış olsun.
 • Arnavutluk’ta 42 yıl hüküm süren Enver Hoca; halkı ortak”tehdit”te birleştirmek için oluşturulan “tüm ülkeler Arnavutluk’u işgal etmek istiyor.” algısı ülke genelinde inşa ettirilen 170 bin mevziyle güçlendirimiştir.
 • Enver Hoca mevzilerinin Türkiye’deki simgesel karşılığı ise, tehdit olarak belirlenen her kesim ve hatta ülkelerden kişilerin hapsedilmiş olmalarıdır. Kontrollü adalet sisteminin bundan sonra tehdit algısını daha da güçlendirecek kararlara imza atması beklenebilir.
 • Son dönemde ise, AKP’nin zekice ürettiği tehditlerin seçiminde milli çıkarların hedef alındığı algısının kurgulanması, bu yapay tehditlerin farkında olmasına rağmen muhalif parti/kesimlerin farklı veya etkin karşı söylemde bulunmasının da önüne geçilebilmiştir.
 • Toplum algısının başarılı şekilde evrilmesi ve evrildiği formda kendisini daha stabil koruyabilmesiyle, Akp’nin medyayı kontrol gücü arasında zamansal olarak da paralellik oluştuğu; toplumun psiko-sosyal dönüşümünden anlaşılabilmektedir.
 • Bu üretilen tehdit/krizlerin en önemli getirilerinden biri ise, Akp’nin mağdur rolünü oynamasına olanak sağlamasıdır. Tüm başarılı! politikalarının katili olarak, kan izi bulaştırılan”tehdit”ler gösterilecekti. Kan “tehdit” üzerinde bulununca, gerçek katili masum gösterecekti.
 • Konumuzun başlığına dönecek olursak, ABD krizi öncesinde de, 16 yıllık yanlış ekonomi politikasının yıkıcı sonuçlarının suni ertelemelere rağmen yakın dönemde kendisini göstereceği konusunda yerli ve yabancı ekonomistler hemfikirdi.
 • Yetkililerce halka çok güçlü olarak gösterilen bir dönemin “kriz herkesi vurdu bizi teğet geçti” reklamı yapılan ekonomi politikamızı, ABD’li hemen, ABD’siz çok kısa bir süre içinde yerle bir etmesi kaçınılmazdı.
 • ABD ile sürdürülebilir olmayan krizin bilinçli olarak devam ettirilmesi, seçimler öncesinde belirlenen politikanın ikinci adımı gibi görünmektedir. – Mevcut hükümet ekonomik kriz öngörüsü nedeniyle erken seçime gitmiştir.
 • – Seçim sonrasında aslında bugünkinden farklı bir ekonomik tablo beklenmiyordu. – Yazımın genelinde de yer verdiğim gibi, halka üzerinde kan bulunan bir ekonomi katili tasfir edilmeliydi. Bilinçli politikayla gelinen nokta itibarıyla,ABD yeni tehdit olarak tasfir edilecektir.
 • – Politika belirleyicilerin kendileri bu yanlışlarında yara almadan kurtulmayı başarsalar da, iç kanama başlatılan toplumun geleceği ciddi risk altına girmiştir.

Erken seçimlerle 5 yıl sürecek iktidarlıklarının başına denk getirilen kriz için tehdit yaratılınca, ekonomik yara halkı acıtsa da hükümetin müsebbib olarak görülmemesi ve 5 yıl süreyle din, düşman ABD ve ilave tehditlerle halk fakirliğe alıştırılması amaçlanmaktadır. Akp’nin Türkiye 2023 hedeflerinin katili de şimdiden bellidir.

Bu Konu, Halis Tunç @HalisTuncNavy Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

avatar
  Subscribe  
Bildir