Avrupa Bizi Kıskanıyor mu?

BİR UÇAK KALDIRMA KAÇ ASGARİ ÜCRETE BEDEL MÜLAYİM?

 • Bir iki yıl önce beraber çalıştığımız Hasta bakıcı bir arkadaşım dün paylaştığım “ Türkiye’de Virüs testi pozitif çıkan ama belirgin bir şikayeti olmayan hastayı evine gönder, İsveç’teki Virüs testi pozitif çıkmış aynı durumdaki Türkü, ambulans uçakla Türkiye’deki hastaneye getir.
 • Bunun adına da “Vay beee Sağlıkta nereden nereye geldik” koy! Yer misiniz? “ yazıma “Türkiye bu hastayı almasaydı bu gün bu yazıları paylaşır mıydın? Yoksa “ Vatandaşına sahip çıkmayan bir ülke???” diye tam tersini mi yazardın?” şeklinde yorum yazmış.

 • Ona şöyle bir cevap yazdım; “Mülayimciğim; Canım Asgari ücretli kardeşim; Sana bir anımı anlatayım; Sene 2001. Hollanda’da bir hastanede misafir asistan olarak ameliyatlara giriyorum, adamların ne yaptığını, tekniklerini öğrenmeye çalışıyorum.
 • Tabii o zaman Akp yoktu ve bizde ambulans yoktu, hatta hastane de yoktu. Tepecikte kerhanenin yanındaki eski bir ahırda ameliyatları yapardık. Şehir hastaneleri ve CEOlar da yoktu. Patronumuz manukyandı. Neyse onlara girmeyeyim şimdi.
 • Hollanda’daki ameliyathanenin soyunma odasında üstümü değiştirirken içeriye elinde paspas ile yerleri silen biri girdi. “Merhabağ” dedi bana.. “Merhaba” dedim. Sonra bana Hollandaca bir şeyler anlatıyor. Ama ben Hollandaca anlamıyorum.. O da İngilizce bilmiyor.
 • Bana “Kuşadası, Mağmağis, İstambul” diyor, vücut dili ile bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Ben de söylediklerinden bir şeyler kapmak için çaba gösteriyorum ama nafile. Neyse tam o anda içeri beraber çalıştığım doktor girdi. Ona İngilizce “Bu arkadaş bana bir şeyler anlatmaya çalışıyor ama anlayamıyorum” dedim.
 • Ona döndü, aralarında Hollandaca konuşmaya başladılar. Sonra bana döndü, konuştuklarını çevirdi. “Bu arkadaş geçen sene ailesi ile Türkiye’ye tatile gitmiş, Kuşadası, Marmaris’te denizi çok beğenmiş. İstanbul’da da bir hafta kalmışlar. Türkiyeyi çok beğenmişler. Bu yaz bir daha gideceklermiş” dedi.
 • Adam oranın temizlikçisi! Sen? Sen bizim yetenekli, çalışkan bir personelimizdin. Sen olmadan ameliyatlar hep aksardı. Bir cihaza bir şey olduğunda “Mülayim!” diye seni çağırırdık. Ameliyathanede “Mülayim!” diye bağırmayan salon yoktu.
 • Sen o kadar önemli biriydin yani. Peki sen kaç lira maaş alırdın sevgili kardeşim? Üstelik sadece sen değil Sevgili eşin de aynı hastanede çalışıyor. İki küçük Aslan parçası gibi evladınıza iyi bir gelecek sağlamaya çabalıyorsunuz. Sahi sizin eviniz var mı Mülayim?
 • Peki çocuklarınızla hangi ülkeye tatil yapmaya gittiniz? Bırak ülkeyi Marmaris’te, Kuşadası’nda hangi otelde beraberce güzel bir tatil yaptınız? “Niye elin Hollandalı Temizlikçisi benim ülkemde 5 yıldızlı otellerde tatil yapıyor, ben neden yapamıyorum?” diye sordun mu kendine?
 • Ama pardon AKP yoktu, bunlar hep Cehape’nin suçu değil mi? Peki sorarım sana; 20 yıldır AKP iktidar ve sen de 20 yıldır çalışıyorsun, hayatında 20 yıldır bir şey değişti mi? Çocukların iyi okullarda okuyor mu? Eğitim seviyesi ne durumda mesela? Devlet okullarında iyi eğitim var mı?
 • İmkanı olanlar çocuklarını özel okullarda, yetmiyor özel derslerle senin çocuklarının da gireceği sınava hazırlıyorlar. Senin çocukların onlarla yarışabilecek mi Mülayim? Sen ömrünü temizlik yaparak geçirdin, senin çocukların da aynı şekilde ömür bitirecekler biliyor musun kardeşim?
 • Benim Annem de temizlikçi , babam seyyar satıcıydı biliyor musun? Ben normal devlet okulu mezunuyum. Ama o zaman eğitim kaliteliydi. Normal devlet okulundan bile öğrenciler Tıp Fakültesine girebiliyordu. Şimdi mümkün mü?
 • Peki niye bizde mümkün değil? Oysa bu ülkenin her şeyi var. Havası güzel, üç yanı denizlerle çevrili, akarsuları var, geniş, büyük bir ülke. Peki niye bir Hollanda kadar tarım ihracatımız yok mesela? Niye bir İsveç kadar zengin değiliz? Neden biliyor musun?
 • Çünkü orada halk okuyor, araştırıyor, başa geçeni takip ediyor, hesap soruyor. Mesela İsveç’te yaşanmış bir hadise var biliyor musun? Tarihte “Bakanı yiyen çikolata” olarak geçmiş.
 • Onu da anlatayım; İsveç Sosyal demokrat partisinin eski genel başkanı Mona Sahlin, 1995 yılında Ingvar Karlsonn hükümetinde başbakan yardımcısı idi. Olof Palme ekolünden yetişmiş bu genç ve aktivist bayan politikacının Karlsson sonrası partinin başına geçmesi bekleniyordu.
 • Ancak aynı yıl içinde, gittiği bir mağazada görev yaptığı bakanlığın harcamalarında kullanması gereken kredi kartıyla özel alışveriş yapmış, 200 kronluk (92 tl) toblerone marka çikolata satın almıştı.
 • Yapılan bu alışverişin medya tarafından belgelenmesinden sonra Sahlin, sadece sosyal demokrat parti liderliğini şansını yitirmekle kalmadı, milletvekilliğinden de istifa etmek zorunda kaldı.
 • O günden sonra ”Tobleroneci bakan” olarak anılmaktan kurtulamadı. Yani parasına böyle sahip çıkan bir ülke. Sen kimler kimler zengin oluyor siyasette takip ediyor musun? Sen bakanına, milletvekiline “Bu parayı nereden buldun?” diye hesap sorabiliyor musun?
 • Gelelim konumuza; Özel uçakla gidip taa İsveç’ten getirilen o vatandaş aynı zamanda İsveç vatandaşı. İsveç vatandaşı diyorum bak sana. Ülkesini bırakmış, daha iyi koşullar için kaçmış, gitmiş, İsveçlinin kucağına oturmuş. Virüs kapıp Hasta olunca İsveç’te hastaneye yatırılmış.
 • Düzelince “Sen tedavine evde devam et” deyip ilaçla evine göndermişler. Öksürüğü devam edince de kızları “Hastalık bize bulaşır” diye korkup sosyal medyada gürültü koparmışlar. Bizim siyasiler de fırsatı kaçırmamışlar, reklamı patlatmışlar.

Emrullah Gülüşken çok ağır hasta. Yürüyerek geliyor uçağın önüne kadar.. Sonra kameralar hazır motor komutu ile sedye ve sonrası kaydedilir. Ve zalim isveç ‘ in tedavi etmediği hasta ülkemize getirilir.

 • Şimdi ben sana soruyorum; Almanya’da 5 milyon Türk var. İngiltere’de 400 bin, Amerika’da ki 1 milyon Türk var. Bunlar hasta olduğunda her seferinde uçak gönderebilecek misin? Madem bu ülkeler kötü, madem orada bakılmıyorlar, peki bu insanlar ne diye o ülkelere gittiler? Ne diye hala oralarda kalıyorlar?
 • Yukarıda o vatandaşın arabası ile resmini paylaştım. Sahi senin araban var mı Mülayim? Sen emekli oldun, kaç lira maaş alıyorsun Mülayim? Sahi uçak kaldırma kaç asgari ücrete bedel Mülayim? ( Deniz Arslan )

Yazar; Herhangi Biri...

guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Serkan aydin
Serkan aydin
6 ay önce

Ulan bir seyden de memnun kalin be hep şikayet hep şikayet hep eleştiri sitem veryansin hep bi zersenis..sizin zihniyeti cok iyi biliriz biz sizin derdiniz baska akp komple aya cikarsa bu ülkeyi dunyanin en zengin müreffeh ulkeside yapsa siz gene nankörluge çamur atmaya devam edersiniz çünkü derdiniz baska sizin..akp ihya mi islahmi iflahmi etmis bu ulkeye napmis diyorsun heralde sen akp den once marsta falan yaşıyordun..tamam akp bircok seyi basaramadi ama kesinlikle ve kesinlikle geldiği dönemden önceki türkiye ile kiyaslarsan turkiyeyi getirdiği nokta buyuk basari..2000den once 3.dunya ulkesiydik be agzina diline vursun.bunun sizde farkindasiniz ama işinize gelmiyor..chp oldaydi iktidarda hala sahra hastaneleri açıyor olurdunuz bu vurus olayindada..chp zihniyetinin yaptığı ne var bu ulkede bir tek dikili tasini , hizmet adina üretim sanayi namına müessesesini tesisini tertibini göstersene..matematik yalan söylemez acin arastirin her alanda türkiye 2000den once nerdeymis nerden nereye gelmis istatistikler yalan söylemez ..ulan 2000 den once ucaga binmek bile luks zengin isi sayılırdı 5 yildizli otellerde tatil yapmakta sadece kalburüstü zenginlere munhasir bir aktivite idi..suan orta sinif bile cok rahat 5 yıldızlı otellerde tatil yapiyor ucaklara ise herkez biniyor,akp ye kadar bir bolu tunelini bitiremedi bu ulke yıllardır be ..hastanelerde insanlar rehin kaliyordu bir kalp ameliyati servete mal oluyordu..yogun bakim ünitesi bile sayiliydi koca turkiyede şimdi ise avrupada en ust siralardayiz..savunma sanayinde tank ve obus toplardan atilan muhummata kadar ithal ediyoduk 2000 oncesi..su son 3 4 sene ekonomi bozuk kabul akp doneminde ama yinede 2000den onceki kadar deil..isiniz gucunuz iftira ve buhtanda bulunmak olumsiz yaftalamalar itham etmek spekülatif manipülatif yalan dolan hikayeler ile mugalata yapip gerçekleri saptirmak ..gecin bunları

Allahın kulu
Allahın kulu
Cevap verdi;   Serkan aydin
6 ay önce

Çok kıymetli Serkan bey,
Kıyaslamaları 20 yıl önce ile yapmak yanlış olur, sadece size bir örnek vereyim. Az gelişmiş bir afrika ülkesindeyim şu an, ilk kez 13 yıl önce gelmiştim, inanın hiç bir yerde yol bile yoktu, ama şu an otobanlar var, köprüler var, 15 uçakla kendi hava yolu şirketini bile kurdular. 13 yılda bizim paramız bunların parası karşısında 6 kat değer kaybetti. Petrol falan da çıkmadı bu sürede. Yani demek istediğim dünya gelişiyor kardeşim sadece Türkiye değil.
Ülkenin gelişmişliğine bakmak istiyorsan şu hesaplamayı yap, 10 yıl önce askari ücret ile kaç ekmek veya kg peynir alabiliyordun, bu gün ne kadar alabiliyorsun. Bu hesaplama size doğru sonucu verir. 20-30 yıl yüksek krediler ile yapılan yap
-işlet-devret modeli mega projeler sizi yanıltmasın…
Saygılar…

mutlakaoku.com © 2016 | Pdf Kitap İndir | Video İndir | Yorumlar Libros Gratis | Free pdf download |
2
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x
()
x