Amerika’da yakın zamana kadar Irkçılık ve Siyahlara yapılan muameleler!

Amerika’da yakın zamana kadar ırkçılık ve siyahlara yapılan muameleler. (FLOOD)

  • Beyaz çocukları izleyen siyahî çocuklar. Beyazlar oyun bahçesinde oynamakta ve 1956’da siyahların girmesini engellemektedirler.

  • Fotoğraf Gordon Parkes- Amerikalı siyah aktivist.

  • Dorothy Counts, 1957’de beyazlarla aynı okulda okumak için onlarla karışan ilk kahverengi öğrenci. Irkçılığa ve aşağılayıcı bakışlarına dikkat edin.

  • Güney Afrika’nın Cape Town kentinde yaşayan bir fotoğrafçı kentin beyazlarla ile siyahlar arasındaki bölünmesini ve yaşam şartlarını fotoğrafları havadan çekerek kentin eşitsizliğini değerlendirdi.

  • 1903’de bir İngiliz tüccarı sırtında taşıyan Bangladeşli kadın. Horlama ve aşağılama!!

  • 1930’da bir grup beyaz adam, Indiana eyaletindeki bir hapishaneden, beyaz bir kadına tecavüze suçlanan iki genç siyah adamı alıp, gayr-ı resmi olarak idam ettiler.

  • Beyaz adamın rehberinden Siyahları, özellikle bebekleri ve çocukları timsah avında yem olarak kullanıyorlardı. Avcı kütüğün arkasına gizlenmiş.

  • En garip posta gönderisi; 1849 yılında Henry Brown kölelikten kaçmaya karar verdi ve Virginia’dan köleliği kaldıran Pensilvanya’ya postayla ulaşmak için kendini bir kargo kutusuna koydu. Yolculuğu 26 saat sürdü. “Kölelik kalkmıştı” ama ırkçılık devâm ediyordu.

Irkçılık ve siyah nefreti ABD’de bugün bile sorundur. 2000 den bu yana ırkçı nefret gruplarının sayısının %69 arttığı söyleniyor. KKK en çok bilineni. Bunların Ortadoğu halklarına müslümanlara merhamet etmelerini beklemek “Nahif”liktir.

İslami şeriatı köle azâd etmeyi en faziletli amellerden sayıp tedrîcen kaldırırken, Avrupalı ​​feodaller toprakları üzerindeki insanlarla birlikte satıyorlardı. Bugün gelmiş bize “medenîlik” taslıyorlar.

Bu Konu, Mânâ Arayışı @erdostozden Kullanıcı adıyla paylaşımlar yapan, bir Twitter hesabının, paylaşımlarından derlenerek oluşturulmuştur…

Güncelleme: 6 Temmuz 2018 — 14:05

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir