Kuantum Bilgisayar

Flood'un Yayınlandığı Tarih:9 Şubat 2020 @ 20:43

BigBang’in hemen sonrası gayet basit ve anlaşılabilir bir duruma sahip olan evren, 13.7 milyar yıl sonra, içerisinde ağaçların, çiçeklerin, insanların, bulutların, yıldızların, galaksilerin ve kara deliklerin olduğu inanılmaz kompleks bir yapıya nasıl dönüştü?

 • Atom mu bilgiyi yarattı, bilgi mi atomu? Sanırım üçüncü pencereden olaya bakma vaktimiz geldi. Ya atom dediğimiz şey bilginin kendisi ise?

Bir soru var cevaplanması gereken; Bilgi mi atomu yarattı, atom mu bilgiyi? Yaratılış ve Evrim teorisyenlerinin son tahlilde karşılaştığı soru, zor soru…

OKU; Bilginin Kaynağı

 • Atomlardan oluşmuş devasa piramitlere hayranlıkla bakarken, bu piramitlerin aslında orada olmayabileceklerini iddia eden kuantum teorisini anlamakta müthiş zorluklar çekiyoruz.
 • Sırtımızı piramitlere döndüğümüzde piramitlerin varlıklarına devam edip etmedikleri hususunda Niels Bohr’un Albert Einstein’e karşı kazandığı parıltılı zaferden başka bir açıklama yok.
 • Çünkü atomu oluşturan atom altı parçacıkların (elektron, proton, nötron, kuark, gluam) varlıkları veya yoklukları ile doğrulukları veya yanlışlıkları hakkında soru işaretlerimiz var.
 • Diğer taraftan bilgilerden oluşmuş, Tolstoy’un Savaş ve Barış kitabını hayranlıkla okurken bilginin neye benzediği ve ne şekillerde tezahür ettiği hususunda kafalarımız karışık.
 • Farklı insanların Savaş ve Barış’ı okurken kendi zihinlerinde yarattıkları çok farklı dünyalara hangi bilgilerin ve ne çeşit hesaplama metotlarının götürdüğü anlaşılabilir bir durum değil.
 • Çünkü bilgiyi oluşturan ‘verilerin’ varlıkları veya yoklukları ile doğrulukları veya yanlışlıkları üzerine kesin emin olamıyoruz.
 • Belki bir an geriye doğru çekilip bir gerçeği kabul etmemiz gerekiyor. Atom altı parçacıklar ve bilgi altı parçacıklar aynı fiziksel durumlara karşılık geliyor. Atom dediğimiz maddenin en küçük yapıtaşı, belki de sadece bir bilgidir.
 • Bu atomların birbirleri ile yaptıkları etkileşimler belki de sadece bilgi alış verişini temsil ediyor. Ve bu yüzden evren dediğimiz devasa yapıyı bir Kuantum Bilgisayar olarak tanımlamalıyız.
 • Bu devasa kuantum bilgisayarın kendi kendisini hesaplamaları sonucu BigBang’in hemen sonrası gayet basit ve anlaşılabilir olan evren, 13.7 milyar sonra anlamakta zorluk çektiğimiz bir karmaşıklığa sahip.
 • Seth Lloyd (MIT); Bir kuantum mekanikçisi olarak hayatımın son on senesini atomlarla konuşarak geçirdim. Onları benim için bilgi depolamaları ve hesaplamalar yapmaları için ikna etmeye çalıştım, Uzun deneyimlerim sonucu ulaştığım nokta şudur ki, atomlar sürekli hesaplama halindeler ve bizler kuantum bilgisayarlar inşa ederek bu bilgileri onlardan çalma gayretindeyiz.

OKU; Kuantum Mekaniği

 • Berkeley üniversitesinden Graham Fleming’in fotosentezin bir kuantum algoritması olabileceği üzerine şu incelemesine bir göz atabilirsiniz. https://t.co/TWQEqh30bi
 • Graham Flemeng şaşırtıcı bir şekilde kuantum dünyası kurallarının makro alemde yansıması olabileceğini iddia ediyor. Bitki yapraklarının üzerindeki atomların kuantum yasasıyla hareket ederek verimliliklerini arttırdığını söylüyor (yani kendi kendilerini hesaplıyorlar).
 • Evren denilen kuantum bilgisayarın kaç qubit’lik olduğu soru işareti. Kabaca 500 atomaltı parçacığın mevcut durumunun hesaplanabilmesi için yaklaşık 500-qubit’lik bir kuantum bilgisayara ihtiyacımız var, buradan hayal edebilirsiniz.
 • Moore yasasının geçerliliğini koruması durumunda bu bilgisayarlara 40 sene içerisinde ulaşabiliyoruz. Diğer tabiriyle bu teknolojinin 40 sene sonra ulaşacağı nokta, evrenin kendini hesaplama mantığını öğrenmek ve bu sayede insanın kendisini de hesaplayabilmektir.
 • İnsanın hesaplanması ne demek birkaç floodla anlatmıştık. Harari’nin ‘insanoğlunun hacklenmesi’ temalı konuşmasını ise bir kez daha dinlemekte fayda var.

 • Başladığımız noktaya dönelim;
  ‘Büyük birader sizi gözlüyor’ OUT
  ‘Büyük birader sizi hesaplıyor’ IN

Yazar; unzaptable

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
trackback
Gökkuşağı Köprüsü - Mutlaka Oku
3 yıl önce

[…] OKU; Kuantum Bilgisayar […]

trackback
Uzaylılar Var mı? - Mutlaka Oku
4 yıl önce

[…] Mutlaka Oku; Kuantum Bilgisayar […]

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Cübbeli ye verin 100 dolar anlatsın size,,ne uğraşıyorsunuz,,,

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Tam 155e bildirmelik flood..
hafizanallah ya bi particiye falan denk gelse..devreler yanar..sonra ülkeyi yönetecek cahil bulamaz insanlar..:))

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Bunların hepsini anlıyorum da kul kula bunca ihaneti nerden buldu da yapti.Hangi karadelik üretir bunca zulmü söyleyin ışığa boğalım dünya kurtulsun…

Anonim
Anonim
4 yıl önce

Eğer insan yok olmaz ve bilgi üretmeye devam ederse bir gün topladığı kümülatif bilgi ile evreni ve başlangıcını sanallaştırmaya bir nevi big bangi simüle etmeye çalışacak.O zaman kendi dünyamızı aslında kendimizin yarattığını anlayacağız.
O en küçük nokta sonsuz bir bilgi-rastgelelik kısır döngüsünde sonsuza uzanacak. Sonsuza kadar bu tweet atılacak.

mutlakaoku.com |
6
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x