Kölelik

Bugün uzun zamandır var olan ve hala günümüzde devam eden (resmi olarak olmasa da bence devam ediyor) bir uygulamayı işleyeceğiz. KÖLELİK; İNSANLIĞIN BİTMEYEN ÇİLESİ.

 • Köleliğin tam olarak ne zaman ortaya çıktığı bilinmiyor. Net olarak bilinmese de dünya ekonomisine yaptığı etki tartışılmaz. Peki bilinen kölelik ne zamandan beri mevcut? İnsanlar niçin köle yapıldı?
 • İnsanların hürriyetlerinden yoksun bırakılarak, başka bir insanın malı sayılmasına kölelik denir. Bir insanın köle olması için farklı yollar vardı. Bunlardan bazıları; savaşta esir edilmek, borcunu ödeyememek, köle ana babadan doğmaktı.
 • İnsanların, sadece kendi ihtiyaçları kadar yiyecek bulabildikleri veya üretebildikleri dönemde kölelik yoktu. Çünkü bu dönemde her bir insana büyük ihtiyaç vardı. Bu dönemlerde aile ve kabileler mevcuttu.
 • İnsan psikolojisini bilirsiniz. Genel olarak ihtiyaçtan fazla malı olan insan, daha fazlasını ister. Köleliğin çıkması, bu psikolojinin var olmasından kaynaklanmış demek yalan olmaz. Zamanla insanlar ihtiyaçlarından fazlasını üretince, savaşta esir aldıkları insanları öldürmediler. Bunun yerine onların mallarına el koydular ve onları da malları olarak gördüler. Kölelik ve köle sınıfı bu şekilde doğmuş oldu.
 • Köleliği icat eden insanlar, bu köleleri ticaret için kullandılar ve daha da zenginleştiler. Fakat eski uygarlıklar da olsalar bu kölelere de belli haklar tanıdılar. Kölelere iyi davranan veya kötü davranan uygarlıklar olmuştur. Genel olarak kölelerin durumu; -Köle erkekler köle kadınlarla evlenebilirdi. Köle kadınlar genel olarak ekmek yapma, ev işleri, sütanne olmak gibi görevlerde kullanılırdı.
 • -Kölelerin beslenmesi, barınması ve evlenmesi efendilerin sorumluluğundaydı. Buna mukabil köleler de efendilerine bağlılıkla hizmet ederler. -Bazı uygarlıklarda köleliğin süresi mevcuttu, bazılarında ise süre sınırı yoktu. -İbranilerde kölesine şiddet uygulayan efendiye ceza verilirdi. Aynı zamanda kölelere merhametle davranılması istenmekteydi.
 • Antik Yunan devrinde, kölelik büyük bir sınıfa ulaşmıştır. Devrin büyük filozofu Aristo, köleliğin devam etmesi fikrini savunmuştu. Çünkü bu büyük sınıfın ekonomiye katkısı da büyüktü.

 • Roma devrinde de kölelik devam ediyordu. Zaten kölelik denince bugün dahi akla Roma İmparatorluğu gelir. Romalılar, kölelere karşı kötü davranışlarıyla ünlüydü. Köleler, vahşi hayvanlarla veya birbirleriyle barbarca savaştırılırdı.
 • Romalıların davranışları tarihin en büyük ayaklanmalarından birine neden oldu. Köle Spartacus, etrafına topladığı 100.000 kadar köleyle büyük bir ayaklanmayı başlattı. Bu isyan Spartacus’ ün öldürülmesiyle son bulsa da, Roma’nın zayıflamasına neden oldu.

 • İslam devrinde kölelere merhametle yaklaşılmıştır. Dinen köle azat etmek sevap olduğundan, köleler azat edilip topluma katılırdı. Ayrıca efendiler kölelere merhametle yaklaşmak zorundaydı. Kölenin her ihtiyacı karşılanırdı.
 • Hz. Peygamberin şu hadisi dahi kölelere verilen hakları göstermektedir. ‘’ Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvadadır.’’
 • Bu hadis hem ırkçılığı hem de rengi yüzünden insanların köle yapılmasını yasaklayan bir hadisti. Osmanlı İmparatorluğunda da köleye verilen haklar benzer içerikteydi.
 • Avrupa’da ise durum farklıydı. 15-19. Yüzyıllar arasında Avrupalılar sömürgecilik fikriyle, Amerikan yerlileri ve Afrikalıları, gemilerle ülkelerine götürüp köle olarak kullandılar. Yolculuklar esnasında birçok insan hastalık veya bakımsızlıktan ölüyordu.

 • Köleliğin resmi olarak kaldırılması ise 1926 yılını buldu. Günümüzde ise köleliğin olmadığı söyleniyor. Tüm yazdıklarıma bakınca köleliğin daha ağır şekilde devam ettiğini görüyorum. Neden mi?
 • Genel olarak eski uygarlıklardaki köle haklarına bakınca, kölelerin beslenme, barınma, sağlık, evlilik ihtiyaçlarının efendileri tarafından karşılandığı görülüyor. Günümüz kapitalist düzeni ise insanlara geçinmesi zor bir miktarı reva görüp, bütün sorumlulukları insanlara atıyor.
 • Ayrıca insanları manipüle ederek, belli ideolojilere bağlıyorlar. Askerlik vb. birçok hizmeti de sırtlarına bağlıyorlar. Üstelik bunları, onlara sevdirtiyorlar. Kölelik bitti mi? Daha güçlü devam ediyor. Floodu beğendiyseniz, paylaşmanızı öneriyorum. Zira sadece sizin okumanızla sınırlı kalmasın.

Yazar; ebubekirakyıldız

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Anonim
Anonim
2 yıl önce

İslam köle ile iyi geçinin derken, köle kadının cinsel istismarına hak veriyor. Tüm islami ve osmanlı tarihi köleliyi savunur. İnsanları ideoloji ile kandırıb cihat savaşlarına sevk ediyor. Bu da bir kölelikdir. Kapitalist sömürgenden islami sömürgenin bir farkı yok.

mutlakaoku.com |
1
0
Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Yaz Mutlaka Okunsun...x